Scyzoryk – jakie są rodzaje, na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Scyzoryk

Scyzoryk to wielofunkcyjne narzędzie, które przydaje się w różnych sytuacjach. Takim gadżetem nie pogardziłby nawet bohater kultowego serialu „MacGyver”. Czym charakteryzują się najlepsze scyzoryki i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni?

Noszenie w torbie lub w plecaku nożyczek, noża, szczypiec, korkociągu, piły i pilnika byłoby dosyć problematyczne. Na szczęście dobry, wielofunkcyjny scyzoryk łączy w sobie wszystkie te narzędzia. Może się przydać nie tylko w trakcie podróży, lecz także podczas prostych prac domowych, majsterkowania w garażu albo dokonywania napraw na działce. Żeby scyzoryk spełniał swoją funkcję jak najlepiej, musi odznaczać się wysoką jakością wykonania, być wytrzymały oraz odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika. Dokonując wyboru, warto zastanowić się, jakie będzie jego zastosowanie: czy przyda się podczas kempingu, na rybach, czy może w trakcie wędrówki przez puszczę? Czym innym będzie charakteryzował się scyzoryk myśliwski, wędkarski i ten przeznaczony do survivalu.

Najpopularniejszy scyzoryk szwajcarski

Kiedy mówi się o scyzorykach, pierwszym, co przychodzi na myśl, są zazwyczaj wielofunkcyjne narzędzia z ciemnoczerwoną rączką. To scyzoryki marki Victorinox – szwajcarskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji noży oficerskich. Obecnie firma ta dysponuje ofertą ponad stu różnych rodzajów tych narzędzi. To właśnie na nich wzorowane są wszystkie dostępne modele podręcznych nożyków, a popularny scyzoryk szwajcarski stał się synonimem niezniszczalnego, wielofunkcyjnego gadżetu. Używają go zarówno żołnierze, astronauci, jak i miłośnicy survivalu. Dobry scyzoryk to także podstawa wyposażenia każdego podróżnika, harcerza czy majsterkowicza.

Scyzoryk turystyczny

Niegdyś scyzoryk był po prostu małym, zamykanym nożykiem. Dziś na rynku znaleźć można o wiele więcej jego typów, wyposażonych w przeróżne narzędzia. Na popularności zyskuje mały scyzoryk kempingowy, który stanowi połączenia noża z łyżką i widelcem. Zazwyczaj jest dodatkowo wyposażony w małe nożyczki, otwieracz do konserw i korkociąg. Przydaje się przede wszystkim podczas wakacji pod namiotem czy wędrówki po górskich szczytach, a także w trakcie pikniku nad jeziorem czy na grillu w ogrodzie. To również dobry wybór, jeśli szukamy scyzoryka dla dziecka. Zazwyczaj nie ma on skomplikowanych narzędzi, którymi maluch mógłby zrobić sobie krzywdę.

Jaki scyzoryk na daną okazję wybrać?

Najlepsze scyzoryki są odpowiednio dopasowane do konkretnych użytkowników. Przykładowo, żeglarze powinni zainwestować w specjalistyczne scyzoryki żeglarskie. Oprócz podstawowych narzędzi posiadają one także elementy przydatne na łodzi, takie jak: kawałek linki, szeklownik czy rożek szkutniczy. Z kolei najlepszym wyborem dla miłośników majsterkowania będzie scyzoryk połączony z kombinerkami. W takim modelu małe narzędzia znajdują się w rączkach dużych metalowych kombinerek. To gadżet, jaki przyda się w każdym garażu czy warsztacie. Osoby, które kochają trekking, przeprawy przez las, a także sielankowe pobyty na łonie natury, powinny wybrać scyzoryk survivalowy. Ma on zazwyczaj bogate wyposażenie zawierające liczne narzędzia oraz elementy, które przydadzą się podróżnikowi, m.in.: kompas, otwieracz do konserw oraz niewielka piła.

Jaki scyzoryk wybrać na prezent?

Szwajcarskie scyzoryki to idealny pomysł na prezent. Przydadzą się bowiem każdemu, bez względu na zainteresowania czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Może to być stylowy scyzoryk drewniany, ostry nóż wojskowy lub mały nożyk-breloczek do kluczy. Dziadek prawdopodobnie ucieszy się z gadżetu przydatnego podczas grzybobrania, a żonie przyda się wyposażony w pilniczek i obcinacz do paznokci scyzoryk w pastelowych kolorach. Dziecku można podarować model bez ostrego noża. Dobrym pomysłem na prezent są także wszelkie zestawy survivalowe, np. składające się z wielofunkcyjnego scyzoryka, gwizdka, małej piłki, kompasu i busoli.

Gdzie można kupić scyzoryk?

Scyzoryki można kupić w różnych sklepach, m.in. w tych ze sprzętem turystycznym albo z wyposażeniem militarnym. Zakupu najlepiej jednak dokonać w miejscach specjalizujących się w sprzedaży noży. Są to zazwyczaj sklepy internetowe. W ich ofercie znaleźć można dużą szerszą gamę dostępnych narzędzi, a dzięki temu dopasować scyzoryk odpowiedni do potrzeb danej osoby. Rozpiętość cenowa noży oficerskich jest bardzo duża. Najdroższy scyzoryk na świecie kosztuje kilka tysięcy dolarów, a najtańsze modele – zaledwie kilkanaście złotych. Tanie scyzoryki bywają jednak tak samo dobre, jak ich droższe odpowiedniki. Modele, które kosztują najwięcej, są jednak najbardziej wytrzymałe i zazwyczaj wyposażone w większą ilość narzędzi.

Na zakupy po nowe ubrania wybierz się z PAYBACK! Załóż kartę i zbieraj punkty w ulubionych sklepach online.