Rodzaje siekier i ich zastosowanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Siekiera

Siekiera to atrybut drwala ścinającego wielkie drzewa. Jednak na rynku jest dostępne wiele rodzajów siekier, przeznaczonych do różnych zadań. Inna siekiera będzie lepsza do pracy w ogrodzie, inna w lesie, w zakładzie ciesielskim lub po prostu do rąbania drewna do kominka.

Kupując dobrą siekierę, możesz nie tylko zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości, lecz także zdobyć punkty PAYBACK. Wystarczy, że kupisz narzędzie u jednego z partnerów Programu.

Rodzaje siekier – podstawowy podział

Poszczególne typy siekier przeznaczone są dla różnego rodzaju specjalistów, choć oczywiście można dostać też modele uniwersalne. Taką siekierą wykonuje się podstawowe prace ogrodowe lub przygotowuje drewno do palenia w kominku. Najbardziej zbliżone parametry do uniwersalnego narzędzia ma siekiera kanadyjska. Dzięki wyprofilowanemu trzonkowi świetnie sprawdza się podczas rąbania drewna i innych prac domowych. Jednym z bardziej popularnych rodzajów jest siekiera rozłupująca. Charakteryzuje się ona stosunkowo dużym ciężarem i ma głowicę o masywnej konstrukcji, w kształcie klina. Jak sama nazwa wskazuje, siekiera rozłupująca służy do rozbijania klocków drewna. Najistotniejszą cechą tego rodzaju narzędzia jest przeniesienie jak największej siły na głowicę. Z tego powodu siekiera rozłupująca ma bardzo długi trzonek. Jeśli chcesz wybrać odpowiedni model, musisz dopasować ją do długości swojego ramienia. Duży wybór siekier tego rodzaju oferuje sklep Jula, który jest partnerem Programu PAYBACK. Za każde wydane w sklepie 3 złote otrzymasz 1 punkt.

Zupełnie inne parametry ma siekiera turystyczna, zwana inaczej campingową. Również w tym przypadku nazwa wskazuje, jakie jest jej przeznaczenie – narzędzie to stanowi bowiem element ekwipunku osoby preferującej podróże na własną rękę od zorganizowanych wycieczek. Taka siekiera jest niewielkich rozmiarów i służy do wykonywania drobnych prac w czasie wędrówki. Idealnie nadaje się m.in. do przygotowania niewielkich szczap na ognisko.

Nieco mniej popularna jest siekiera dwustronna, która sprawdza się w przypadku czynności, podczas których narzędzie może stosunkowo szybko ulec stępieniu. Dzięki temu, że zamiast obucha ma drugie ostrze, nie musisz zbyt często przerywać pracy w celu naostrzenia siekiery. Wystarczy obrócić narzędzie, aby dalej pracować.

Siekiera ciesielska i inne narzędzia specjalistyczne

Spośród narzędzi specjalistycznych wymienić trzeba przede wszystkim siekierę ciesielską. Wykorzystuje się ją w stolarstwie, podczas prac budowlanych lub drobnych prac domowych. Służy do precyzyjnych działań, dlatego jej najważniejsze cechy to dobre wyważenie i wysoka jakość ostrza.

Szczególnym rodzajem siekiery jest tzw. toporek, który kojarzy się jako podstawowe wyposażenie strażaka. Narzędzie to wykorzystuje się również podczas prac w ogrodzie. Ogrodowy toporek ma trzonek o łukowatym kształcie. Do strażackiego ekwipunku należą też siekieromłoty. Są one osadzone na długim trzonku, a wyróżniają się nietypowym obuchem, który jest tak skonstruowany, aby narzędzie służyło także za młot.

Do tego typu narzędzi należą również maczety, zwane też karczownikami. Co prawda kształtem przypominają raczej ogromne noże, ale ich zastosowanie jasno wskazuje, że zaliczają się do siekier. Maczeta szczególnie przydaje się przy przerzedzaniu dziko rosnących krzewów i krzaków na szczególnie zaniedbanych działkach lub w ogrodach. Karczownik zakupić można w markecie budowlanym OBI, który jest partnerem Programu PAYBACK. Za każde wydane 3 złote otrzymasz 1 punkt.


Zainteresuje Cię: Skrzynka narzędziowa – sposób na ład i porządek

Siekiery kute do prac domowych

Bardzo dobrą jakością wykonania charakteryzuje się siekiera kuta. Nie jest ona wyrobem seryjnym, często przygotowuje się ją na specjalne zamówienie. Najmocniejszy materiał, z jakiego kowale kują te narzędzia, stanowi szyna kolejowa. Charakterystyczny w siekierze kutej jest obuch, który swoim rozmiarem przekracza czasami nawet 20 mm. Ciężar tego typu siekier jest bardzo zróżnicowany – najlżejsze ważą ok. 0,7 kg, a cięższe mogą osiągać wagę przekraczającą 3 kg. Siekiera kuta wykonywana na zlecenie często bywa bogato zdobiona, a najczęściej używa się jej do prac domowych, takich jak przygotowywanie szczap do palenia w kominku. Oczywiście musi ona również spełniać wszelkie określone normy przewidziane dla tego rodzaju narzędzia. Trzonek siekiery kutej wykonany jest najczęściej z wysoko gatunkowego drewna, np. bukowego. Ze względu na jakość wykonania i bogate zdobienia może stanowić znakomity prezent.


Przeczytaj również: Piła ręczna – do drewna, metalu i uniwersalna. Którą piłę ręczną warto wybrać?

Remontuj z PAYBACK: Zdobywaj punkty i obniżaj koszt zakupów. Dołącz już dziś!