Piła ręczna – do drewna, metalu i uniwersalna. Którą piłę ręczną warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Piła ręczna

Przed zakupem piły ręcznej warto poznać dostępne jej rodzaje, w zależności od zastosowania. Wyróżnić można m.in. piłę kątową, włosową oraz otwornicową. Takie narzędzie przyda ci się np. do cięcia gałęzi, suchego drewna lub metalu.

Piły ręczne różnią się pod względem budowy, która zależy od tego, do czego jest wykorzystywane dane urządzenie. Piła kątowa to sposób na precyzyjne cięcie w materiale, piła ręczna ramowa jest natomiast stosunkowo uniwersalnym narzędziem, w którym można wymienić brzeszczot.

Piły ręczne do drewna i metalu


Biorąc pod uwagę kryterium zastosowania, można wyodrębnić ręczne piły przeznaczone do drewna oraz urządzenia do cięcia metalu. Istnieją między nimi pewne podobieństwa pod względem sposobu konstrukcji. Różnią się one jednak strukturą zębów i całego brzeszczotu. Piły do metalu muszą być bardziej wytrzymałe i sprofilowane pod kątem większego nacisku. Oprócz tych urządzeń wyróżnia się też piły do cięcia betonu (np. komórkowego) oraz piły ręczne do kamienia.

Zbierając punkty w Programie, możesz wymienić je na vouchery lub nagrody rzeczowe. W pierwszym przypadku środki mogą zostać wykorzystane do pokrycia kosztu zakupu (lub części sumy) akcesoriów do domu i ogrodu w takich sklepach jak m.in. OBI, Sadowniczy.pl. oraz Outlet Nexterio. Już teraz sprawdź dostępne nagrody PAYBACK na stronie internetowej lub w naszej nowoczesnej aplikacji mobilnej, aby wymienić punkty na piły, siekiery, sekatory lub inne, podobne produkty!


Zainteresuje Cię: Najbardziej przydatne narzędzia warsztatowe

Podział pił ręcznych ze względu na sposób konstrukcji

Jeśli nie masz pewności, które narzędzie wybrać, poznaj lepiej ich rodzaje. Bardzo często spotykaną odmianą pił ręcznych są produkty o ramowej budowie umożliwiającej wymianę brzeszczotu. Takich narzędzi nie trzeba ostrzyć za pomocą specjalnych ostrzałek – wystarczy wymienić zużyte ostrze. Wymiany możesz także dokonać w sytuacji, gdy chcesz użyć urządzenia w innym celu, np. do cięcia innego materiału. Wszystko to sprawia, że ramowe piły ręczne są bardzo uniwersalne. Wadę tego narzędzia stanowi jednak owalna oprawka, która nie jest zbyt wygodna w trzymaniu, zwłaszcza podczas pracy z twardymi surowcami.

Popularne są również piły włośnicowe, zwane też laubzegami. Mogą być przeznaczone do pracy z drewnem, metalem lub szkłem. Cienkie brzeszczoty pokryte są zwykle węglikami spiekanymi. Występują także modele z wbudowanymi prowadnicami.

Pod względem konstrukcyjnym największe różnice dostrzega się pomiędzy ręcznymi piłami poprzecznymi, grzbietnicami i piłami kabłąkowymi. Pierwsze z nich przeznaczone są do cięcia dużych kawałków drewna. Nadają się też do ścinania drzew. Cechą charakterystyczną modeli poprzecznych jest fakt, że mają rączki po obu stronach i muszą być obsługiwane przez dwie osoby. Inaczej prezentują się piły grzbietnice – to bardzo precyzyjne narzędzia, które zawdzięczają swoją dokładność nachyleniu zębów. Brzeszczot umiejscowiony pod kątem sprawia, że materiał jest cięty, a wszelkie pozostałości po już ściętej warstwie (zarówno po twardym drewnie, jak i styropianie blokowym) są usuwane. Piły ręczne kabłąkowe (kabłąki) to narzędzia o bardzo zagęszczonych zębach, które tną efektywnie bez większego wysiłku. Nadają się zarówno do cięcia metali, jak i do mokrego drewna, z którym pracuje się trudniej, niż z suchym.

Jeszcze inną opcją jest zakup piły otwornicowej, którą można poznać po charakterystycznym kształcie. Ostrze tej jednoręcznej piły jest niezwykle cienkie i zwęża się bliżej końca. Z wyglądu piła otwornicowa może przypominać pewnego rodzaju miecz. To narzędzie jest wykorzystywane do piłowania powierzchni, wykonywania rozmaitych otworów.

Czy warto wybrać piłę kątową? Charakterystyka i sposób działania

Ręczna piła kątowa to częsty wybór początkujących majsterkowiczów, którzy szukają urządzenia tnącego do przydomowego warsztatu. Wbrew obiegowej opinii piły kątowe nie są jednak narzędziami o wszechstronnym zastosowaniu.

Pod względem budowy najbardziej przypominają modele grzbietnicowe. Umożliwiają jednak bardzo precyzyjne cięcie pod kątem dzięki nachyleniu zębów. Wyróżnia się piły kątowe o kącie nachylenia przekraczającym 90° i nieprzekraczającym 90°. Ten pierwszy typ jest odpowiedni do cięcia pod kątem i w poprzek włókien drewna.

Pozostałe kryteria wyboru piły ręcznej

Zastanawiając się nad tym, jaką piłę ręczną warto kupić, powinieneś także zwrócić uwagę na szereg innych kwestii. Ważny jest współczynnik TPI, który określa liczbę zębów na jeden cal brzeszczotu w danym modelu narzędzia. Im wyższy parametr TPI piły ręcznej, tym gładsze jest cięcie.

Oprócz tego sprawdź, czy piła ma wykończenie zabezpieczające. Specjalne tworzywo antypoślizgowe na rączce z pewnością przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy. Przydać się mogą też akcesoria dodatkowe. Rozwierak do pił dba o utrzymanie prawidłowego rozwarcia zębów, a skrzynki uciosowe pomogą ciąć precyzyjniej drobniejsze kawałki materiału.


Przeczytaj również: Prezent dla majsterkowicza – sprawdzone propozycje

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!