Zestaw głośnomówiący do samochodu – mocowany na stałe lub przenośny bluetooth. Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Jak działa zestaw głośnomówiący?

Zestaw głośnomówiący w aucie to idealne rozwiązanie dla wszystkich kierowców, ponieważ umożliwia w legalny sposób prowadzenie rozmów w trakcie kierowania pojazdem. Do najpopularniejszych rodzajów zestawów głośnomówiących należą zestawy przenośne i stałe. Na czym polegają różnice? Który wybrać?

Zestawy głośnomówiące są praktycznie nieodzownym elementem każdego samochodu. Wybierać można spośród zestawów przenośnych, które komunikują się za pomocą Bluetooth z telefonem, a także starszych zestawów wymagających kabli. Najwyższym komfortem użytkowania zdają się cechować zestawy głośnomówiące do radia z Bluetooth, które często wzbogacone są o szereg dodatkowych opcji.

Zestaw głośnomówiący Bluetooth

Najpopularniejszą odmianą zestawów głośnomówiących są zestawy przenośne, które zdalnie łączą się za pośrednictwem fal radiowych standardu Bluetooth. Tego rodzaju zestaw głośnomówiący do samochodu jest wygodny, ponieważ umożliwia bezprzewodowe podłączenie do mikrofonu działającego w technologii Bluetooth, nie wymaga używania kabli. Samochodowy zestaw głośnomówiący Bluetooth może jednak działać tylko wtedy, gdy posiadany telefon umożliwia transmisję danych w tej technologii. Dla posiadaczy telefonów starszej daty konfiguracja tego typu zestawu głośnomówiącego będzie niemożliwa. Z drugiej strony należy podkreślić, że zdecydowana większość obecnych, jak i kilkuletnich telefonów i smartfonów, daje możliwość łączenia się z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth.

Niewątpliwą zaletą zestawów głośnomówiących Bluetooth jest możliwość podłączenia do mikrofonu więcej niż jednego aparatu. Szczególnie korzystne staje się to w sytuacji, gdy autem podróżuje więcej niż jedna osoba i każda z nich preferuje rozmowę w samochodzie właśnie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Atut ten istotny jest również dla wszystkich tych osób, które często podróżują i posiadają co najmniej dwa telefony – np. jeden służbowy, a drugi prywatny.

Może cię zainteresować: Mikrofon do podcastów - jake są rodzaje?

Zestaw głośnomówiący do radia samochodowego

Opcją alternatywną dla klasycznych zestawów głośnomówiących Bluetooth są specjalne zestawy radiowe. Radia z modułem Bluetooth są coraz bardziej popularne na rynku. Dzięki nim można słyszeć głos rozmówcy z głośników samochodu, który brzmi (w zależności od jakości nagłośnienia w aucie) wyraźniej. Istotne jest także sterowanie rozmową, które w tym przypadku przebiega wyjątkowo sprawnie za pośrednictwem przycisków radia samochodowego. Osoby, które zastanawiają się, jak podłączyć zestaw głośnomówiący do radia samochodowego, powinny dokładnie zapoznać się ze specyfiką konkretnego urządzenia – w większości przypadków wyposażone w funkcję Bluetooth radia samochodowe automatycznie połączą się (sparują) z telefonem po wybraniu odpowiedniej opcji. Współcześnie radiowe zestawy głośnomówiące Bluetooth są prawdopodobnie najczęściej wybieranym przez kierowców rozwiązaniem. Jedyną wadą takich zestawów jest ich relatywnie wyższa cena w porównaniu z innymi modelami.


Alkomaty – rodzaje urządzeń. Jaki alkomat warto kupić?

Klasyczny zestaw głośnomówiący

Jeżeli ktoś nie posiada telefonu wyposażonego w obsługę transmisji Bluetooth, może skorzystać z rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu było niezwykle popularne. Mowa oczywiście o zestawach montowanych na stałe posiadających uchwyt do telefonu, który podłączony jest za pomocą okablowania do zestawu głośnomówiącego, w którym znajduje się mikrofon i głośnik. Działanie takich zestawów wcale nie musi być gorsze pod względem jakościowym, jednakże na uwagę zasługuje kwestia komfortu kierowcy – stały uchwyt i dodatkowe okablowanie zabiera nieco miejsca w przestrzeni i może ograniczać swobodę ruchów kierowcy.

Przykłady innych zestawów głośnomówiących

Jednym z zamienników powyższych zestawów głośnomówiących jest urządzenie z większym głośnikiem, również łączące się za pośrednictwem technologii Bluetooth z telefonem. Często posiada ono specjalną klamrę lub zaczepkę umożliwiającą osadzenie nie tylko nad głową kierowcy, ale de facto w dowolnym miejscu samochodu, co jest dużą zaletą.

Innym rodzajem urządzenia, za pomocą którego bezpiecznie i legalnie można prowadzić rozmowy w trakcie kierowania samochodem, jest zestaw głośnomówiący do ucha. Wyróżnia się on słuchawką douszną komunikującą się z urządzeniem za pomocą Bluetooth. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność i nie lubią, gdy współpasażerowie słyszą głos rozmówcy.

Dodatkowe funkcje zestawów głośnomówiących

Zastanawiając się, jaki zestaw głośnomówiący kupić, warto także przyjrzeć się funkcjom, które poszczególne urządzenia mogą posiadać. Wartą uwagi opcją jest redukcja szumu, która sprawia, że dźwięk jest czystszy i bardziej wyostrzony. Z kolei kontrola głosem umożliwia wydawanie urządzeniu instrukcji bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Niektóre dobre samochodowe zestawy głośnomówiące posiadają także wbudowaną funkcję aktywacji po wejściu posiadacza telefonu z włączonym systemem Bluetooth do pojazdu.


Sprawdź też: Na czym słuchać muzyki?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.