Uchwyt na telefon – do samochodu, na rower. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Strona Główna PAYBACK EkstraElektronika ● Uchwyt na telefon

Uchwyt na telefon stał się produktem podobnej rangi, co niegdyś samochodowa nawigacja GPS czy rowerowa kamerka sportowa. Wszystko dzięki temu, że nowoczesne telefony są coraz bardziej wielofunkcyjne. Jak wybrać uchwyt do telefonu na samochód lub rower i na co zwrócić uwagę?

Rodzajów uchwytów na telefon jest tyle, ile możliwych sposób ich wykorzystywania. Uchwyty na telefon do samochodu umożliwiają legalne prowadzenie pojazdu i rozmawianie jednocześnie. Dzięki takiemu gadżetowi smartfon może być wykorzystany jako nawigacja GPS. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się uchwyty z przystawką, magnetyczne, a także mocowane do slotu CD albo kratki nawiewu. Równie przydatny staje się uchwyt na telefon na rower lub motocykl (najczęściej montowany jako uchwyt na kasku). Aparat wykorzystujący funkcję kamery może bezpiecznie monitorować wszelkie zajścia na drodze.

Rodzaje uchwytów na telefon

Uchwyty na telefon sprawiają, że korzystanie z tego wielofunkcyjnego urządzenia staje się możliwe w różnych sytuacjach. Najpopularniejsze rodzaje to uchwyty na telefon do samochodu i do roweru. Ze względu na to, że jakość nagrywania obrazu i dźwięku we współczesnych smartfonach jest bardzo wysoka, a same urządzenia oferują także wiele aplikacji spełniających funkcje podobne do np. smartwatchów czy zegarków sportowych. Istnieją też uchwyty na palec, na klatkę piersiową, a nawet na czoło, kask rowerowy lub kask motocyklowy. Z kolei osobom, które nagrywają wideo za pomocą smartfona, z pewnością przyda się uchwyt do telefonu na statyw. Ile jest możliwości wykorzystywania smartfonów, tyle z pewnością znajdzie się samych uchwytów!

Uchwyt na telefon do samochodu i typy montażu

Od gustu, komfortu i przyzwyczajeń danej osoby zależy, w jaki sposób będzie korzystała ze smartfona w aucie. Ze względu na typ montażu uchwyty do telefonu można podzielić na sześć następujących grup:

  • Uchwyty z przyssawką – są mocowane na przedniej szybie po lewej lub prawej stronie kierownicy. Ich zaletą jest dobra widoczność ekranu. W przypadku wysokiej jakości produktów nie trzeba obawiać się, że przyssawka się odklei.
  • Uchwyty na telefon przyczepiane do slotu CD – równie popularna odmiana produktu, jednak obarczona dużym mankamentem: zwykle slot CD umieszczony jest stosunkowo nisko, co utrudnia widoczności i korzystanie z nawigacji.
  • Produkty mocowane na kratce nawiewu – mogą minimalnie ograniczać wentylację, ale wciąż oferują dobrą widoczność ekranu.
  • Magnetyczne uchwyty na telefon – niezwykle uniwersalne w zakresie miejsca montażu. Mogą być umieszczone na każdym elemencie przyciągającym magnes.
  • Uchwyty przyczepiane do deski rozdzielczej – kontrowersyjna odmiana, która sprawdza się lepiej lub gorzej, w zależności od modelu samochodu, konkretnych rozmiarów oraz układu deski rozdzielczej.
  • Uchwyty mocowane na zagłówkach foteli – podróżując często z rodziną, warto pomyśleć o zakupie tego typu produktów. Możliwość wygodnego oglądania filmu na tylnym siedzeniu pasażerskim z pewnością uatrakcyjni niektórym jazdę.

Uchwyt na telefon do roweru i motocyklu

Jazdę na jednośladzie warto urozmaicić poprzez montaż uchwytu na telefon. Sprzyja to zarówno wygodzie, korzystaniu ze specjalnych aplikacji mierzących dystans, nawigujących itp., jak i bezpieczeństwu w sytuacji, gdy aparat jest wykorzystywany jako kamerka. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje uchwytów dla jednośladów:

  • Mocowany do kierownicy na klamry – zaczep z klamrą to rozwiązanie bardzo stabilne, które sprawdzi się we wszystkich rowerach i wielu motocyklach. Wadą tego rozwiązania jest to, że uchwyt zajmuje dużo miejsca. Jeśli kierowca pragnie zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, np. latarkę i kamerkę, może wszystkiego nie zmieścić.
  • Produkty montowane pod kapsel steru – rozwiązanie przeznaczone raczej dla rowerów ze względu na mniejszą stabilność systemu montażu. Aparat montowany jest w centralnym, niżej położonym miejscu pod kapsel steru.

W przypadku rowerów mniej popularnym rozwiązaniem jest uchwyt w postaci sakwy. To nic innego, jak mała torebka, zwykle z tworzywa sztucznego, którą mocuje się na ramie roweru. Kiedyś bardzo często wykorzystywana, obecnie jednak traci na popularności na rzecz dwóch wcześniej wymienionych rozwiązań.

W przypadku motocykli, a czasami też rowerów, najczęstszym rozwiązaniem jest montaż uchwytu na kask. Dzięki temu telefon może być wykorzystywany jako kamerka monitorująca zdarzenia na drodze. Ostatecznie, podczas jazdy motorem i tak nie można korzystać z telefonu.


Przeczytaj: Przydatne akcesoria komputerowe.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.