Sprzęt muzyczny – co jest ważne przy wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Sprzęt muzyczny

Wybór odpowiedniego sprzętu do słuchania muzyki to nie lada wyzwanie. Specyfikacja urządzeń jest kluczowa, jeśli zależy ci na perfekcyjnej jakości dźwięku. Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu do odtwarzania muzyki.

Sprzęt muzyczny dla audiofila to absolutne must have. Jakość urządzeń słychać w odtwarzanych utworach – dźwięki powinny być krystalicznie czyste i z wyraźnie zaznaczonymi ścieżkami każdego z instrumentów. Wybór sprzętu nie jest łatwy, jednak to, na jaki się ostatecznie zdecydujesz, zależy od twoich oczekiwań. Jeśli cenisz muzykę cyfrową, rozejrzyj się za wysokiej jakości głośnikami, np. bezprzewodowymi. Fani muzyki analogowej powinni postawić na wracające do łask gramofony. Szukasz sprzętu do odtwarzania muzyki dla DJ-a? Poznaj cechy dobrego miksera.

Popularny sprzęt do odtwarzania muzyki

Głośniki przewodowe, bezprzewodowe i rozbudowane zestawy ze wzmacniaczem mają różne parametry i udogodnienia. Wybierając sprzęt, nie kieruj się tylko marką, lecz przede wszystkim jego specyfikacją. Zwróć uwagę na kilka niezbędnych wartości. Kupując dobrej jakości urządzenie, z powodzeniem użyjesz go do odtwarzania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry.

 • Moc głośników – mierzona w decybelach i watach. Jeśli zależy ci na sprzęcie dobrej jakości, wybierz ten o większych wartościach.
 • Pasmo przenoszenia – wartości słyszalne dla ludzkiego ucha wynoszą od 20 do 20000 Hz. Wybierając sprzęt z wyższymi wartościami, możesz mieć pewność, że i tak ich nie usłyszysz. Głośniki, w których pasmo przenoszenia przekracza 20000 Hz, dają jednak wrażenie głębi i przestrzenności dźwięku. Stanowi to zaletę także w przypadku głośników używanych do oglądania filmów.
 • Obudowa – jeśli zależy ci na czystym i głębokim dźwięku, wybierz głośniki w drewnianej obudowie. Te wykonane z plastiku przy mocniejszych dźwiękach mogą charakterystycznie trzaskać lub dawać wrażenie stłumienia dźwięku.
 • Czas pracy baterii – to najważniejsza cecha w przypadku wyboru głośników bezprzewodowych. Określona przez producenta długość pracy sprzętu dotyczy jednego pełnego ładowania.
 • Subwoofer – dostawka, która nadaje mocy i akcentuje dźwięki. Jest przydatna nie tylko podczas słuchania muzyki, lecz także w czasie oglądania filmów czy grania w gry. Subwoofer często sprzedawany jest w zestawie razem z głośnikami, ale możesz też zakupić go osobno. Wybierając ten sprzęt, upewnij się, że jego obudowa jest drewniana. W przypadku głośników możesz pozwolić sobie na plastikowe modele, jednak dostawka powinna być bardzo dobrej jakości. Pamiętaj, by subwoofer ustawić na podłodze.

Przeczytaj również: Karta podarunkowa dla fanów muzyki – jak działa?

Gramofon – klasyczny sprzęt do słuchania muzyki

Jeśli masz w swojej kolekcji stare winylowe płyty, to dobry pretekst, by rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Wysokiej jakości modele w atrakcyjnej cenie znajdziesz m.in. w RTV Euro AGD, czyli u partnera PAYBACK. Gramofon to najbardziej kultowy odtwarzacz, a jednocześnie najbardziej pożądany symbol muzyki, o czym wiedzą m.in. laureaci nagrody Grammy. Wybór sprzętu rozpocznij od sprawdzenia, jakiego rodzaju gramofon będzie idealny dla ciebie. Na rynku dostępne są trzy modele sprzętu: automatyczny, półautomatyczny i manualny. Pierwsza propozycja to najlepszy wybór dla osób początkujących. Urządzenie samo ustawia płytę, przenosi na nią ramię i rozpoczyna odtwarzanie. Twoja rola ogranicza się jedynie do włączenia przycisku start. W gramofonie półautomatycznym musisz ustawić ramię na płycie, by sprzęt rozpoczął odtwarzanie płyty. Modele manualne, czyli wzorowane na najstarszych, kultowych gramofonach, pełną obsługę oddają użytkownikowi. To sprzęt dla audiofilów i ludzi poszukujących sprzętu „z duszą”. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju gramofon chcesz kupić, koniecznie zwróć uwagę na inne bardzo istotne elementy, które wpłyną na jakość odtwarzanej muzyki:

 • Ramię powinno być wykonane z najwyższej jakości materiału, który zapobiegnie jego drganiom podczas odtwarzania.
 • Wybierz urządzenie z wkładką MC, czyli magnetoelektryczną. Nieruchome magnesy stabilniej utrzymują igłę, dzięki czemu słyszalne są nawet najmniejsze detale muzyczne.
 • Igła powinna mieć kształt eliptyczny. Dzięki większej powierzchni gwarantuje ona dokładniejszy odczyt muzyki, a także stabilność przesuwania się po płycie.
 • Urządzenie powinno mieć napęd paskowy. Gumowa część wprawiająca talerz w ruch zagłusza wszelkie drgania, dzięki czemu odtwarzane dźwięki są płynne.

Sprzęt muzyczny dla DJ-a

Sprzęt muzyczny dla DJ-a to zestaw kompatybilnych ze sobą urządzeń. Zanim zaczniesz je kompletować, upewnij się, że wybrałeś dobrej jakości mikser, odtwarzacz CD i słuchawki, czyli podstawowy sprzęt do pracy DJ-a. Na co zwrócić uwagę przy kupnie zestawu?

 • Wybierając mikser, postaw na model oferujący jak największą liczbę kanałów. Weź pod uwagę, że do jednego kanału możesz podpiąć 2 źródła dźwięku. Wybierz mikser, który ma minimum 3 kanały.
 • Twój pierwszy mikser powinien pozwalać na: kontrolę dźwięków poszczególnych kanałów, edycję ścieżek i płynne przejścia pomiędzy kanałami.
 • Wybierając odtwarzacz CD, postaw na ten z wejściem USB. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć przypadkowych zacięć płyty, wstrząsów, drgań i efektu tłumienia dźwięków.
 • Wybierając słuchawki, postaw na sprzęt z najwyższym pasmem przenoszenia. Zwróć uwagę na dodatkowe elementy tłumiące dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.