Najpopularniejsze rodzaje gier – komputerowe, na PS4, planszówki

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Najpopularniejsze rodzaje gier

Gry – komputerowe, na konsolę lub tradycyjne planszówki – to jedna z najbardziej popularnych i lubianych form rozrywki. Rodzajów gier jest wiele, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Sprawdź, które z nich rozwijają zręczność, a które doskonale sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich.


Miłośnicy gier stanowią dużą część społeczeństwa. Wśród nich są zarówno fani produkcji komputerowych, konsolowych, jak również tradycyjnych planszówek. Gry planszowe obecnie przeżywają swój renesans, o czym świadczy rosnąca liczba turniejów oraz kawiarnie, w których powstają kąciki dla amatorów tej rozrywki. Z kartą PAYBACK można kupować gry i jeszcze na tym korzystać. Każda złotówka wydana w RTV Euro AGD, gdzie znajdziesz dużo popularnych gier komputerowych, to dodatkowe punkty. Możesz wymienić je na atrakcyjne nagrody rzeczowe (np. kultową grę „Monopoly”), karty podarunkowe (np. do sklepu RTV Euro AGD lub na Allegro), a także zniżki na zakupy w wybranych sklepach.


Rodzaje gier komputerowych

Każdy miłośnik wirtualnych rozgrywek ma ulubiony gatunek gier komputerowych. Mogą to być m.in. produkcje przygodowe, sportowe, a także symulatory. Bardziej zaawansowane pod względem graficznym tytuły wymagają znacznie lepszego sprzętu. Z tego powodu wielu graczy inwestuje w specjalny komputer do gier. Zaawansowane wyposażenie kupisz u partnerów Programu, m.in. w sklepie Komputronik. Pamiętaj, że każda wydana tam złotówka to kolejne punkty PAYBACK, które możesz wymienić np. na atrakcyjne nagrody rzeczowe i vouchery.

RPG

RPG (Role-Playing Game) to bardzo kreatywna forma rozgrywki. Gracz wciela się w stworzonego przez siebie bohatera i poprzez wykonywanie określonych zadań oraz zdobywanie umiejętności rozwija tę postać. Grająca osoba ma realny wpływ na przebieg historii, która przedstawiona jest w produkcji. Podejmowane przez nią decyzje mogą prowadzić do różnych zakończeń gry.

FPS

FPS (First Person Shooter) to w dosłownym tłumaczeniu „strzelanka pierwszoosobowa”, w której gracz ogląda świat oczami swojej postaci. Ten rodzaj gier polubią fani kina akcji, którzy chcą poczuć się jak główny bohater filmu sensacyjnego. Celem zdecydowanej większości produkcji jest pokonanie wroga w ramach specjalnej misji. Można zrobić to za pomocą wybranej broni – białej, miotanej lub palnej.

Gry sportowe

To dokonała propozycja dla osób, które chcą na własnej skórze poczuć emocje, jakie daje wielki sport i stadiony pełne kibiców. Gry komputerowe tego rodzaju pozwalają wcielić się w piłkarza, skoczka narciarskiego lub kierowcę Formuły 1 podczas imprez najwyższej rangi.

Gry zręcznościowe

Zręcznościowe gry to propozycja dla osób, które nie lubią skomplikowanej fabuły i wolą pokonywać przeszkody. Produkcje tego typu bazują na prostych historiach, w których gracz ma przede wszystkim wykazać się dobrym refleksem i zręcznością. Za przykład może posłużyć kultowa gra „Mario”.

Gry przygodowe

Ten rodzaj gier pokochają osoby, które uwielbiają złożoną fabułę i chcą wcielać się w bohaterów, ale mają ograniczony czas. Produkcje z tej kategorii charakteryzują się ciekawą warstwą fabularną, sprawną akcją oraz intrygującymi postaciami. Satysfakcja z ukończenia gry jest podobna jak w przypadku RPG, jednak dojście do finału nie zajmuje tak wielu godzin.

Gry online

To rozgrywki prowadzone w czasie rzeczywistym. Grę można uruchomić za pośrednictwem przeglądarki, dlatego nie ma ona specjalnych wymagań sprzętowych. Zazwyczaj w tego typu rozgrywkach bierze udział kilka osób. Niemożliwe jest wciśnięcie pauzy – każde odejście od komputera sprawia, że postać gracza przestaje brać udział w zabawie.

Gry symulacyjne

Fani lotnictwa lub kolei uwielbiają ten typ gier. W przeciwieństwie do „strzelanek” czy RPG akcja toczy się tu powoli i jest dość przewidywalna. Najważniejszym celem takiej rozgrywki jest umiejętne wykorzystywanie przycisków znajdujących się w kokpicie. Warto przypomnieć, że kultowa gra „The Sims” była symulacją życia rodzinnego. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz wymienić swoje punkty na voucher do sieci sklepów RTV Euro AGD, gdzie znajdziesz najpopularniejsze gry komputerowe z tego gatunku.


Gry na konsole

Oprócz tradycyjnych gier komputerowych można znaleźć produkcje przeznaczone na konsole np. PlayStation 2, 3, 4 lub 5. Sprzęt wygodnie podłącza się do telewizora, co pozwala cieszyć się wirtualnym światem na większym ekranie. Wśród dostępnych gier znajdziesz popularne „strzelanki”, „zręcznościówki”, symulatory oraz gry sportowe. Nie brakuje też tytułów dla dzieci. Wśród nich są m.in. gry edukacyjne i przygodowe. Jeśli chcesz upewnić się, czy dana produkcja jest dostosowana do wieku twojej pociechy, sprawdź oznaczenie PEGI. Dla przykładu PEGI 3 oznacza grę bez ograniczeń wiekowych, a PEGI 18 produkcje przeznaczone wyłącznie dla dorosłych.

Rodzaje gier planszowych


W ostatnich latach gry planszowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób z różnych grup wiekowych. Świetnie sprawdzają się podczas spotkań towarzyskich i umilają długie zimowe wieczory. Pamiętaj, że zgromadzone punkty PAYBACK możesz wymienić też na różne wersje gry planszowej „Monopoly”. Jeśli nie udało ci się zgromadzić całej wymaganej liczby, brakującą kwotę zapłacisz w gotówce.

Gry dla dzieci

Dzięki grom planszowym dzieci w wieku przedszkolnym nie tylko świetnie się bawią, lecz także spędzają miło czas. Te produkcje stworzono w taki sposób, by rozgrywka stanowiła okazję do spotkania z rówieśnikiem lub spędzenia czasu z rodzicami. Młodsze dzieci coraz częściej wolą jednak gry na telefon, które są dla nich bardziej atrakcyjne.

Gry rodzinne

Planszówki tego rodzaju przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Ich zasady są na tyle proste, że bez problemu zrozumie je nawet początkujący gracz. Nieskomplikowana, ale ciekawa fabuła zachęca do wspólnej zabawy. Alternatywą dla planszówek może być popularny dart – rodzaj gry polegający na rzucaniu lotkami do tarczy.

Gry imprezowe

Tego typu rozrywki urozmaicą czas spędzony ze znajomymi. Gry są proste, jednak wymagają zręczności, wiedzy, spostrzegawczości oraz umiejętności błyskawicznego kojarzenia faktów. Do tej kategorii zaliczają się również produkcje kooperacyjne, w których najważniejsza jest współpraca między graczami. Dzięki nim nie trzeba obawiać się nudy i ponurej atmosfery podczas imprez.

Gry ekonomiczne

Te gry planszowe mają nieco poważniejszą tematykę, taką jak zarządzanie zasobami ludzkimi, handel czy rozwijanie produkcji. Gracze często operują tutaj środkami pieniężnymi. Przykładem tego typu produktu jest popularne „Monopoly”.

Gry bitewne

To najbardziej zaawansowany rodzaj gier, w którym oprócz obowiązkowej planszy i kości pojawiają się figurki kolekcjonerskie, których używa się zamiast pionków. Fabuła jest dość złożona i bazuje na popularnej historii.

Z tego artykułu dowiesz się


  • Jakie są rodzaje gier komputerowych. Pamiętaj, że w zamian za punkty PAYBACK możesz otrzymać voucher do sklepu RTV Euro AGD, w którym znajdziesz wiele popularnych produkcji.
  • Rozbudowane gry wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu – znajdziesz go np. w sieci sklepów Komputronik. Każda wydana złotówka u tego partnera to kolejne punkty PAYBACK, które wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na zakupy u wybranych partnerów Programu.
  • Jakie są typy gier na konsole i jak interpretować oznaczenie PEGI, aby sprawdzić, czy dana produkcja jest odpowiednia dla dziecka.
  • Jakie są rodzaje gier planszowych – punkty PAYBACK możesz wymienić na takie nagrody rzeczowe jak np. popularne „Monopoly”. Jeśli nie zgromadziłeś wymaganej liczby punktów, brakującą kwotę szybko i wygodnie dopłacisz w gotówce.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.