Jak wybrać komputer do gier - porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Komputery do gier

Coraz bardziej zaawansowana i wymagająca wirtualna rozrywka sprawia, że gracze potrzebują odpowiedniego sprzętu i... komfortu. Dlatego komputer do gier to nie tylko wydajne podzespoły dostosowane do wymagań najnowszych produkcji, lecz także odpowiedni design.

Poziom zaawansowania sprzętu dla graczy, jaki planujesz kupić, zależy od kwoty, którą zamierzasz przeznaczyć na komputer gamingowy. Dobre urządzenie wcale nie musi być drogie. Jeśli chcesz grać w niskich rozdzielczościach, wystarczy ok. 2000–2500 zł. Jeżeli jednak planujesz częste granie na najwyższych ustawieniach Full HD, ceny odpowiednich urządzeń stacjonarnych zaczynają się od ok. 4500 zł. Doskonale wyposażone komputery do gier mogą kosztować nawet do 10000 zł.

Jaki powinien być komputer do gier?

Fani wirtualnych rozrywek mogą zdecydować się na samodzielne złożenie komputera do gier. Wówczas należy zainwestować w takie komponenty jak procesor, odpowiednia płyta główna oraz karta graficzna. To jednak czasochłonne wyjście, które może okazać się zbyt skomplikowane, dlatego nie każdy musi się na nie decydować. Innym rozwiązaniem jest inwestycja w gotowy komputer gamingowy. Będziesz musiał jedynie zainstalować gry, podłączyć urządzenia peryferyjne i dopasować wygodny fotel, a następnie oddać się bez reszty wciągającej rozrywce. W ofercie partnerów PAYBACK, czyli sklepów Komputronik, RTV Euro AGD, Vobis czy Media Expert, dostępne są zarówno poszczególne podzespoły, jak i sprzęt komputerowy wysokiej jakości. Co więcej, korzystając z oferty partnerów Programu, zyskujesz punkty, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody na naszej stronie internetowej.

Najnowsze gry narzucają użytkownikowi spore wymagania sprzętowe. Jeśli chcesz grać na najwyższych ustawieniach detali i przy wysokiej rozdzielczości, wymagania te rosną. Sprzęt niższej klasy również poradzi sobie z niektórymi produkcjami, wpłynie to jednak na ich jakość – rozgrywka straci na płynności, a szczegóły widoczne na ekranie staną się niewyraźne. Dlatego tak istotne jest określenie priorytetów gracza i budżetu, jaki chce on przeznaczyć na komputer stacjonarny do gier. Jeśli jesteś fanem nowych produkcji, musisz wybrać sprzęt o odpowiednio wysokich parametrach, a najlepiej o większych niż potrzebujesz. Producenci gier szybko bowiem zmieniają wymagania sprzętowe. Jeśli jednak jesteś fanem starszych tytułów, parametry sprzętu mogą być niższe. Z szerokiej oferty partnerów PAYBACK możesz wybrać dopasowany model komputera gamingowego. Jeśli nie chcesz standardowego zestawu PC, skorzystaj z oferty komputerów All-In-One. Pamiętaj też o kwestii najważniejszej, czyli o budżecie, jaki możesz przeznaczyć na komputer gamingowy. Trzeba rozstrzygnąć, czy ma to być tani sprzęt, w którym jakość rozgrywki nie jest najwyższa, czy wolisz przeznaczyć większą kwotę na sprzęt o dużej wydajności. Najlepiej zdecyduj się na komputer, który później można rozbudować o jeszcze bardziej wydajne komponenty.

Główne elementy komputera gamingowego

Elementy, które powinien zawierać komputer dla gracza:

  • płyta główna, która jest dopasowana do procesora i odpowiedniego standardu pamięci RAM;
  • procesor (przynajmniej czterordzeniowy);
  • karta graficzna o dużej wydajności;
  • dysk SSD (dodatkowe wyposażenie);
  • zasilacz wysokiej jakości, którego moc dopasowana jest do pozostałych elementów;
  • właściwe chłodzenie.


Płyta główna w komputerze do gier musi być kompatybilna z innymi podzespołami. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na liczbę slotów do kości pamięci RAM, a także na obsługiwany standard pamięci RAM. Znaczenie ma możliwośćci podłączania kart graficznych, obsługa gniazda procesora, złącza napędów oraz złącza wewnętrzne. Wybierając procesor do komputera gamingowego, który powinien być używany przez co najmniej kilka lat, warto postawić na rozwiązania droższe, ale dzięki temu wydajniejsze. Sprawdzi się tu procesor nowszej generacji. To od jego wydajności zależy, czy będzie możliwa płynna rozgrywka. W sklepach partnerów PAYBACK, takich jak Komputronik, RTV Euro AGD, Vobis czy mediaexpert.pl, dostępne są wielordzeniowe procesory gamingowe.

Liczba rdzeni procesora ma wpływ na jego wydajność podczas nawet najbardziej zaawansowanych operacji. Dlatego w przypadku sprzętu do gier poleca się procesory co najmniej czterordzeniowe. Parametr, który również należy wziąć pod uwagę w przypadku procesora w komputerze gamingowym, to częstotliwość taktowania. Powinno to być taktowanie o wartości 4 lub 5 GHz.

To problem, którym nie musisz martwić się, kupując gotowy komputer dla gracza, ale jeśli będziesz wymieniać komponenty, koniecznie zwróć uwagę na ich kompatybilność. Najważniejsza jest zgodność płyty głównej z procesorem. Jeśli w przyszłości miałby być podkręcany, należy wybrać płytę główną, która to umożliwi. Czytając specyfikację procesora, zwróć uwagę na to, czy posiada odblokowany mnożnik. Dzięki temu można nadać mu jeszcze większą moc.

Dobierając kolejny istotny komponent, czyli kartę graficzną, pamiętaj, że procesor nie może różnić się od niej wydajnością. Dlaczego? Pełne wykorzystanie mocy poszczególnych podzespołów nie będzie wtedy możliwe. Najlepiej więc zainwestować w komponenty o podobnej jakości, zamiast w jeden element, który ceną i możliwościami przewyższa pozostałe. Od wydajności karty graficznej zależy jakość obrazu. W przypadku komputerów do gier nie warto stawiać na zintegrowane jednostki, które mogą nie zapewnić oczekiwanej wydajności. Jeśli urządzenie wyposażono w dedykowaną kartę graficzną, dysponuje ona własną pamięcią RAM. Im większa, tym lepsza wydajność podczas grania. Podobnie jak w przypadku procesora, ważne jest taktowanie karty graficznej – im wyższe, tym lepiej. Warto jeszcze zwrócić uwagę, by karta miała nowoczesne, cyfrowe złącza oraz szeroką szynę danych (256 bitów).

Komputer do gier – co jeszcze jest istotne?

Pamięć RAM to istotny komponent w każdym komputerze. W sprzęcie do gier najlepiej zainstalować kość o pojemności minimum 16 RAM typu DDR4, zgodną z płytą główną. Podobnie, jak w przypadku karty graficznej i procesora, należy również zwrócić uwagę na taktowanie. Z powodu rosnącej popularności (i niższej ceny) coraz częściej dyski SSD nie stanowią dodatkowego wyposażenia urządzenia, lecz są traktowane jako standard. Dysk SSD zapewnia zdecydowanie lepszą przepustowość niż dysk twardy (HDD). Możliwe jest również wykorzystanie obu rodzajów dysków.

Oczywiście najistotniejsze i najpotężniejsze elementy sprzętu gamingowego mają duże zapotrzebowanie na energię. Zasilacz w komputerze do gier musi spełniać określone warunki, jeśli chodzi o moc. W internecie znajdziesz kalkulatory mocy, które pomogą ci dobrać odpowiedni sprzęt do zestawu i uniknąć komponentów niskiej jakości. Podzespoły, które potrzebują odpowiedniego zasilania, wytwarzają wysoką temperaturę, która musi być aktywnie obniżana. Z tego powodu powinno się wyposażyć w wiatraki wnętrze obudowy, karty graficzne oraz procesor. Na koniec warto dobrać design obudowy komputera do gier. Producenci prześcigają się w pomysłach, możesz więc wybierać spośród podświetlanych sprzętów, obudowy o pełnej transparentności lub częściowo przeszklonej. To efektowny element, ale warto przede wszystkim pamiętać, by obudowa dopasowana była rozmiarami do pozostałych komponentów.

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!