Gimbal – przydatny stabilizator kamery. Jak go wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Gimbal - jak go wybrać

Gimbal to proste urządzenie służące do stabilizacji kamery, aparatu lub smartfona. Za pomocą silników bezszczotkowych i żyroskopu poziomuje kamerę, a tym samym nagrywany przez nią obraz jest statyczny. Komu przyda się gimbal i jak go wybrać?

Pierwsze gimbale powstały jako dodatek do kamerek sportowych. Miały za zadanie ustabilizować dynamiczny (a często nawet chaotyczny) obraz nagrywany przez pasjonatów sportów ekstremalnych. Dziś używają go zarówno profesjonalni filmowcy, jak i gwiazdy YouTuba czy też twórcy amatorskich nagrań. Nowoczesne urządzenia potrafią zredukować wszelkie drgania – od tych powstałych przez chodzenie osoby trzymającej kamerę, po te wywołane silnym wiatrem czy też szybkimi ruchami nagrywającego (np. podczas biegu, tańca czy jazdy na rowerze). Natomiast obraz uchwycony za pomocą kamery na stabilizatorze jest łatwiejszy w odbiorze i przyjemniejszy dla oka. Rozróżnia się trzy rodzaje gimbali: do telefonu, aparatu oraz uniwersalny. W sklepach znaleźć można także modele dedykowane kamerkom sportowym.

Gimbal do smartfona

Możliwości i funkcje komórek zmieniają i polepszają się w ekspresowym tempie. Jeszcze na początku XXI wieku nikt nawet nie myślał o tym, że telefon może być czymś więcej niż urządzeniem do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Dziś nikogo nie dziwi, że smartfonem można robić nagrania, które jakością dorównują filmom stworzonym specjalistyczną kamerą. Filmiki telefonem kręci każdy – od dziecka w przedszkolu po gwiazdy Hollywood. Powstaje też coraz więcej aplikacji do ich edytowania, a więc każdy może poczuć się jak prawdziwy twórca filmowy. Drgania widoczne w klipie może zniwelować jedynie dobry gimbal do telefonu. Jest on lekki i łatwy w obsłudze. Dzięki niemu każdy może stworzyć swoją komórką film niczym z sali kinowej. Co więcej, ruchomy uchwyt gimbala pozwala na dostosowanie go do każdego rodzaju telefonu. Sprzęt też służyć więc może przez wiele lat, nawet jeśli jego właściciel zmieni model smartfona.

Gimbal do aparatu

Wielu twórców filmowych zamieniło swoje stare kamery na nowoczesne aparaty fotograficzne. Lustrzanka pozwala bowiem zarówno robić piękne zdjęcia, jak i wysokiej jakości filmy. Specjalny gimbal dedykowany aparatom nie tylko umożliwia tworzenie bardziej płynnych ujęć, ale i ułatwia wielogodzinną pracę (jego trzymanie nie męczy bowiem rąk czy kręgosłupa). Urządzenie do lustrzanki różni się od modelu do telefonu nie tylko wielkością, ale i budową. Z racji tego, że aparat fotograficzny jest większy i cięższy od smartfona, przeznaczone do niego gimbale bardzo często wyposażone są w specjalne uchwyty, które zarzucić można na ramię – tak, by zmniejszyć ciężar na dłoniach.


Przeczytaj: Zalety statywu z jedną nogą - czyli czym jest monopod?

Ręczny gimbal uniwersalny

Wielu twórców decyduje się jednak na zakup gimbala uniwersalnego. Sprawdzi się on zarówno podczas używania telefonu, jak i w trakcie pracy z większością typów aparatów (z wyjątkiem masywnych lustrzanek, które są dla niego zbyt ciężkie). Będzie on najlepszym wyborem dla tych, którzy nagrywają materiały filmowe różnorodnym sprzętem. Gimbal uniwersalny sprawdzi się zarówno podczas tworzenia profesjonalnych, jak i amatorskich nagrań.

Gimbal dla sportowców

Każdy, kto lubi nagrywać filmy podczas uprawiania sportów (np. te uwieczniające trasę pokonaną na nartach czy skoki na rowerze), wie, jak ciężko stworzyć pozbawione drgań nagranie. Do ustabilizowania tego typu obrazu niezbędne będą dobrej jakości kamerka sportowa oraz dedykowany jej gimbal. Fani motorów powinni zakupić specjalny gimbal na motocykl, a miłośnicy sportów ekstremalnych model na kask. Dzięki specjalnej budowie z łatwością przyczepić je można do sprzętu, tak by w czasie uprawiania sportu mieć wolne obydwie ręce (a nie zajęte trzymaniem kamery lub aparatu).


Może cię zainteresować: Dopasuj muzykę do aktywności fizycznej

Jaki gimbal wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniego gimbala należy zwrócić uwagę na kilka jego funkcji. Przede wszystkim na to, dla jakiego sprzętu jest on stworzony – dla małego smartfona czy może dużych rozmiarów lustrzanki? Bardzo ważnym parametrem są również obsługiwane przez gimbal osie. Najtańsze jego rodzaje mają tylko jedną oś: góra–dół. Te z wyższej półki poruszają się także w lewo–prawo, a nawet o 360 stopni. Przy zakupie zarówno modelu na aparat, jak i tego do smartfona warto zwrócić uwagę na jego wagę. Podczas filmowania sprzęt trzymany jest zazwyczaj w ręce, rzadziej na ramieniu. Zbyt ciężkie gimbale szybko zmęczą mięśnie, a tym samym uniemożliwią długą pracę. Urządzenia te wyposażone są także zawsze w specjalny akumulator, który odpowiedzialny jest za napęd. Przy wyborze gimbala warto sprawdzić jego moc – im jest lepszy, tym dłużej stabilizator kamery będzie mógł pracować.


Przeczytaj recencję: Wybór mini wiatraka do ćwiczeń.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.