Jaki dron z kamerą kupić? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Dron z kamerą

Dron z kamerą to urządzenie, jakie cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Jest jednym z najczęściej kupowanych droższych prezentów m.in. z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Istnieją różne rodzaje tego typu urządzeń. Przykładowo, dron z kamerą HD pozwala na uzyskanie obrazu wysokiej jakości, natomiast sprzęt z kamerą i monitorem umożliwia szybki, wygodny podgląd nagrania. A czym właściwie jest dron? Czym kierować się przy wyborze i co warto wiedzieć o zastosowaniu tego typu urządzeń?

Dron z kamerką – co to takiego?

Dron to nazwa urządzenia, które określa się jako bezzałogowy statek powietrzny. Taki sprzęt porusza się po wcześniej zaprogramowanej trasie lub jest sterowane zdalnie. W opisach tego typu produktów można spotkać się również ze skrótami: BSL (Bezzałogowy Statek Latający), BSP (Bezzałogowy Statek Powietrzny) czy UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle). Z uwagi na szerokie zastosowanie dronów nie tylko w wojsku (które do niedawna miało wyłączność na taki sprzęt), lecz także w życiu codziennym, na rynku pojawia się coraz więcej tego typu urządzeń. Przykładem może być dron z kamerą, który dostępny jest w wielu wariantach, różniących się jakością nagrywanego obrazu czy wymiarami sprzętu. To pozwala na jego wykorzystanie zarówno przez amatorów, którzy chcą się nauczyć obsługi drona i wykonywania nagrań z powietrza (np. mini dron z kamerą), jak i przez profesjonalistów zarabiających na obsłudze różnego rodzaju dronów (np. drony z kamerą na żywo czy drony z kamerą termowizyjną). Kamerę do drona można też dokupić osobno, jeśli nie został on wyposażony w rejestrator.

Drony z kamerą – jakie jest ich zastosowanie?

Mały dron z kamerą często używany jest jako „zabawka”, gadżet, który ma urozmaicić spacery i zabawę na świeżym powietrzu, a także przygotować ciekawe zdjęcia i filmiki do rodzinnego albumu. Jednak u osób, które widzą, jak wiele możliwości daje to urządzenie, hobby szybko przeradza się w prawdziwą pasję, a z czasem nawet w pracę. Do nauki obsługi tego typu sprzętu wystarczy tani dron z kamerą. W przyszłości można zostać nawet profesjonalnym operatorem dronów, które wykorzystywane są w transporcie czy nadzorze.

Jeśli pierwsze kroki z dronem mamy już za sobą, możemy pomyśleć o sprzęcie lepszej jakości, który będzie wykorzystany w celach komercyjnych. Dron z kamerą Full HD może być wykorzystywany przez profesjonalnych fotografów i operatorów filmowych. Takie urządzenia doskonale nadają się do dokumentowania imprez masowych na świeżym powietrzu lub przygotowywania nietypowych reportaży z sesji ślubnych czy narzeczeńskich. Z kolei drony z kamerą termowizyjną mogą być wykorzystywane w budownictwie (np. do wykrywania mostków termicznych), a także w ratownictwie (np. do ratowania osób z gruzowisk czy spod lawin).

Latanie dronem a przepisy prawne

Kupując drona, trzeba pamiętać, że nie wszędzie i nie każdym rodzajem sprzętu można latać rekreacyjnie. Loty rekreacyjne można wykonywać dronem, którego waga całkowita nie przekracza 25 kg wraz z dodatkowym wyposażeniem. Do użytku komercyjnego dronów wymagane są dodatkowo specjalne dokumenty. Latając rekreacyjnie, należy przede wszystkim zawsze mieć drona w zasięgu wzroku. Loty muszą odbywać się z dala od ludzi, wszelkich pojazdów i zabudowań. Istnieje całkowity zakaz latania dronami (bez względu na ich wagę) nad portami lotniczymi i morskimi, a także nad ujęciami wody, śluzami, zaporami, rurociągami, oczyszczalniami ścieków, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi oraz obiektami państwowymi (pocztowymi, muzeami, archiwami itp.). Szczegółowych informacji dotyczących lotów rekreacyjnych i komercyjnych wykonywanych dronami należy szukać m.in. w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących użytkowania tych statków. Kwestie te poruszane są również w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r., które wprowadza zmiany do wyżej wymienionego dokumentu.

Jaki dron wybrać? Na co zwracać uwagę?

W pierwszej kolejności należy określić swój budżet, główny zakres wykorzystywania drona, a także to, czy ma on dodatkowo jeździć lub pływać. Gdy już ustalimy te kwestie, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • zasięg – jak daleko może oddalić się dron od jednostki sterującej bez utraty łączności z nią;
  • czas pracy urządzenia – jeżeli zależy nam na dłuższym czasie działania drona, musimy liczyć się z koniecznością zakupu droższego modelu. Tańszy często pozwala korzystać ze sprzętu przez kilkanaście minut od naładowania;
  • właściwości kamery w urządzeniu – tutaj przede wszystkim zwraca się uwagę na jakość filmu i fotografii, która zależeć będzie od tego, do czego będzie wykorzystywany dron;
  • sposób sterowania dronem – czy obsługuje się go za pomocą dołączonego kontrolera, czy też przygotowanej przez producenta aplikacji na urządzenie mobilne;
  • jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonany dron i jego osprzęt, a także na to, czy wszystkie części są dobrze ze sobą spasowane.

Przeczytaj również: Monopod do aparatu, kamery i telefonu. Zalety statywu z jedną nogą

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.