Drony – czym kierować się przy wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Drony

Dron – z kamerą, profesjonalny. Jaki warto kupić?

Kiedy planujesz zakup w drona, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na jego parametry czy osiągi. Pilotowanie drona jest bowiem ograniczone przepisami ruchu lotniczego. Najważniejsze wymogi dotyczące jego użytkowania to latanie w odległości przynajmniej 30 metrów od ludzi i 100 metrów od budynków. .

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się drony z kamerą. Na rynku dostępnych jest wiele typów drona z funkcją wideo, dzięki której możesz nie tylko wykonywać lot, ale także dokumentować widok z powietrza. Drony przestają być więc wyłącznie gadżetem, a stają się narzędziem pracy.

Dron – co to za urządzenie?

Według definicji dron to urządzenie opierające swoje działanie na zdalnym sterowaniu. Pierwotnie określenie „dron” stosowano wyłącznie do maszyn latających. Obecnie może być nim również urządzenie jeżdżące czy pływające, czyli dron wyścigowy i dron pływający. Drony latające dzielą się na różne kategorie ze względu na liczbę posiadanych śmigieł. Możesz wyróżnić quadrocoptery wyposażone w 4 śmigła, hexacoptery (6 śmigieł) oraz octocoptery, które posiadają aż 8 śmigieł. Im więcej śmigieł, tym dron precyzyjniej reaguje na polecenia przekazywane przez urządzenie sterujące. Na rynku dostępne są drony o bardzo różnym stopniu zaawansowania technicznego, a także przeznaczenia. Znajdziesz zatem urządzenia przeznaczone dla dzieci, ale także drony profesjonalne, dzięki którym możesz filmować i wykonywać zdjęcia z powietrza. Inną kategorię stanowią drony wykorzystywane do zadań wojskowych – oczywiście nie da się ich zakupić w sklepie. Dronem możesz sterować za pomocą specjalnego panelu, choć w nowocześniejszych egzemplarzach pojawia się już funkcja sterowania drona smartfonem. Wystarczy, że pobierzesz specjalną aplikację, po uruchomieniu której twój telefon staje się sterownikiem.

Przeczytaj również: Jak wybrać idealny prezent dla fotografa?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drona?

Pierwszym ważnym kryterium przy zakupie urządzenia jest budżet, którym dysponujesz. Im więcej pieniędzy przeznaczysz na drona, tym tym wyższa będzie jego jakość. Z drugiej strony nie musisz od razu wydawać zbyt wielu środków, zwłaszcza jeśli ma to być zabawka dla dziecka. Dron ma wówczas służyć do nauki obsługiwania panelu sterowniczego, więc szczególnie narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. W bardziej zaawansowane egzemplarze powinieneś zainwestować dopiero w dalszej kolejności. Pamiętaj, że przy zakupie droższego drona u jednego z partnerów Programu PAYBACK możesz uzyskać dodatkową korzyść. Sprzęt w cenie do 1000 zł kupiony w mediaexpert.pl pozwoli ci zdobyć około 330 punktów w Programie, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody.

Spośród parametrów technicznych, które mają znaczenie przy zakupie drona na pierwszy plan wysuwa się czas lotu. Tu decydujące znaczenie ma bateria czy akumulator, w który wyposażone jest urządzenie. Standardowy czas lotu bez konieczności ładowania baterii najczęściej jest stosunkowo krótki i nie przekracza 10 minut. Istnieją oczywiście drony rekreacyjne umożliwiające loty do 30 minut, ale wtedy koszt takiego egzemplarza jest odpowiednio wyższy.

Sterowanie dronem wymaga odpowiednich umiejętności – często zdarza się, że urządzenie zderza się z innym obiektem, a niebezpieczne są zwłaszcza sytuacje, w których spada z dosyć dużej wysokości. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dron wykonany był z trwałych materiałów. Na uszkodzenia narażone są najczęściej elementy plastikowe – przy zakupie wybieraj więc urządzenia zrobione z trwalszego tworzywa.

Wybierając konkretny egzemplarz drona, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje. Może to być np. system omijania przeszkód, który pozwoli ci na uniknięcie ewentualnych kolizji. Świetną funkcją, zwłaszcza dla osób dopiero uczących się obsługi drona latającego, jest opcja automatycznego lądowania. Dzięki niej dron na pewno wyląduje bezpiecznie, nawet na resztkach energii z akumulatora. Natomiast funkcja GPS pozwala na wyznaczenie konkretnej trasy, po której dron poruszać będzie się na zasadzie autopilota.

Dron z kamerą – nie tylko do zabawy

Coraz częściej drony dostępne na rynku wyposażone są w podczepianą kamerę. Jeśli już dosyć dobrze potrafisz sterować sprzętem, możesz skupić się na nauce filmowania z powietrza. Aby uzyskać odpowiedni efekt, kamera musi spełniać określone warunki techniczne. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości obrazu, powinieneś zaopatrzyć się w dron z kamerą 4K. Nagrywany materiał będzie płynny, jeśli kamera zarejestruje obraz z prędkością co najmniej 30 klatek na sekundę. Im więcej klatek zapisanych na sekundę, tym wyższa jest jakość obrazu. Przy filmowaniu szczególnie istotna jest stabilizacja. Dzięki niej nawet w słabych warunkach pogodowych nagrany obraz nie powinien drgać. Jeśli oczekujesz obrazu bardzo dobrej jakości, mając do wyboru model z 2- lub 3-osiową stabilizacją, zdecydowanie powinieneś wybrać ten drugi.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.