Jaki wybrać budzik? Jakie są rodzaje? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Budzik

Z porannym wstawaniem problemy mają zarówno dzieci, jak i dorośli. Dlatego szukają oni wsparcia, które ułatwi im pobudkę. Jest nim budzik. Są różne rodzaje budzików, nawet takie, które „uciekają” przed największymi śpiochami. Jak wybrać budzik najlepszy dla siebie?

Coraz większe możliwości technologiczne pozwalają na wprowadzanie na rynek co rusz nowych rozwiązań pozwalających na obudzenie praktycznie każdego. W zależności od tego, na jaki model padnie wybór, można ustawić różne alarmy. Budzik często ma też opcję drzemki czy możliwość słuchania radia. Jaki zatem model wybrać – budzik elektroniczny z wieloma „bajerami” czy może postawić na klasykę i wybrać budzik analogowy?

Czym jest budzik?

Jak się okazuje, pierwszy zegar typu budzik mógł powstać już w starożytności. Został on stworzony na bazie zegara wodnego, do którego umocowano gwizdek. Co ciekawe, za twórcę tego wynalazku uznaje się Platona. Kolejne próby stworzenia budzącego zegara powstały w Chinach, gdzie koncepcję opierano o palące się świece. Nad nimi umieszczane były nici z umocowanymi ciężarkami. Po przepaleniu się nitki, ciężarek uderzał w podstawioną poniżej tacę, a tym samym wydawał dźwięk mający budzić o określonej godzinie. Pierwsze budziki w formie zbliżonej do dzisiejszych budzików analogowych na dużą skalę upowszechniły się w XIX wieku.

Głównym zadaniem budzika jest oczywiście jak najszybsze wybudzenie śpiącego ze snu. Nowoczesne budziki elektroniczne mają jednak sporo dodatkowych funkcji, np. wbudowane radio czy stację pogody (radiobudzik). Często też budziki stanowią integralną część innego urządzenia (np. budzik w laptopie) lub są aplikacją na urządzenia mobilne (budzik cyfrowy).

Jakie są rodzaje budzików?

Podstawowy podział budzików wyróżnia budziki analogowe i elektroniczne. Budziki analogowe (można spotkać się również z nazwą budzik retro) to klasyczne czasomierze z analogową tarczą. Najczęściej nadaje się im formę okrągłej tarczy zamkniętej w obudowie z metalu na niewielkich nóżkach. U góry znajdują się dwa elementy, o które o określonej godzinie odbija się niewielki młoteczek. Budzik analogowy to głośny budzik i to właśnie głośność zalicza się do jego zalet. Jednak z drugiej strony również i jego mechanizm jest stosunkowo głośny, co może niektórym osobom przeszkadzać w zaśnięciu. Tego rodzaju budziki chętnie wybierane są do wnętrz urządzonych w stylu retro lub vintage.

Budziki elektroniczne mają o wiele więcej funkcji niż analogowe. Wspomnieć wystarczy m.in. możliwość ustawienia drzemki po pierwszym wyłączeniu alarmu. Tego rodzaju budziki wyposażone są często w cyfrowy wyświetlacz (może on również imitować tarczę analogową). Dodatkowo budzik elektroniczny może mieć wbudowane radio, które da się również ustawić na budzik. Zaawansowane budziki elektroniczne mogą pokazywać również temperaturę czy wilgotność w pomieszczeniu. Bywają też praktycznymi gadżetami, np. stojakami na biurko, do których można również włożyć przybory biurowe.

Zarówno wśród modeli analogowych, jak i cyfrowych znajdują się produkty, które są tworzone z myślą o dzieciach. Budzik dla dzieci może mieć żywy, jaskrawy kolor lub namalowany wesoły wzór, np. kolorowe kropki, ale także mieć zabawny kształt, np. dinozaura czy samochodu. To pozwala idealnie wkomponować go w wygląd dziecięcego pokoju.


Przeczytaj również: Zegarki dla dzieci – jak wybrać najlepszy model i na co zwrócić największą uwagę?

Wybór budzika – na co należy zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, na budzik-zegar się wybierze, analogowy czy elektroniczny, podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest jego głośność. Zbyt cichy może nie być skuteczny, natomiast za głośny może powodować dyskomfort u innych domowników. W przypadku zegarów analogowych warto zwrócić również uwagę na głośność tykania zegara w czasie pracy, a także jakość wykonania – spasowanie elementów, solidność obudowy oraz mechanizmu nakręcania.

W przypadku zegarów elektronicznych ważny jest sposób zasilania. Te zasilane bateriami można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, a także zabrać ze sobą na biwak. Trzeba jednak pamiętać o regularnym wymienianiu baterii. Budziki zasilane z sieci muszą natomiast być cały czas podłączone do gniazdka.

Decydując się na budzik elektroniczny, warto zwrócić również uwagę na jego dodatkowe funkcje. Niektóre z elektronicznych budzików mają opcję ustawienia „drzemki” czy budzenia radiem, są też modele z podświetlanym wyświetlaczem. W takim przypadku dobrze jest sprawdzić, czy światło wyświetlacza nie będzie raziło w oczy, zwłaszcza przy przyciemnionym lub wyłączonym górnym oświetleniu.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.