Codzienne przygotowywanie gorących napojów wymaga podgrzania wody w czajniku. Niestety z czasem wewnątrz naczynia osadza się kamień, który może wpływać na smak herbaty lub kawy. Jak zatem odkamienić czajnik?
Sposobów na odkamienianie czajnika jest kilka. Możesz postawić na sprawdzone, domowe metody lub wybrać gotowe preparaty dostępne w sklepach. Jednak czy czajniki tradycyjne i elektryczne można odkamieniać w taki sam sposób? Jak dbać o urządzenie, by zminimalizować ryzyko utworzenia się grubej warstwy kamienia na jego dnie?
Charakterystyczny nalot pojawia się w wielu urządzeniach, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Najczęściej problem ten dotyczy żelazek i czajników. Kamień może tworzyć się zarówno w modelach tradycyjnych, przeznaczonych do stosowania na kuchenkach, jak również w elektrycznych. Ale dlaczego w ogóle on się tam osadza? Ma to związek z wodą używaną do gotowania. Osad w czajniku pojawia się, gdy stosowana woda jest twarda. Tak określa się „kranówkę”, która zawiera dużo minerałów takich jak wapń czy magnez. W czasie gotowania minerały wytrącają się, tworząc biały nalot na dnie, ściankach lub grzałce czajnika. Osad ten zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli jednak nie jest usuwany regularnie, może wpływać na zmianę smaku gotowanej wody, a w efekcie także przygotowywanych z niej napojów, takich jak kawa lub herbata. Kamień może też wpływać na wydajność pracy urządzenia. Z tego względu należy raz na jakiś czas odkamienić czajnik.
Wiele osób do odkamieniania czajnika wykorzystuje metody stosowane już przez nasze babcie. Przykładem może być odkamienianie czajnika octem. Jak to zrobić prawidłowo? Żeby pozbyć się nalotu, wystarczy zagotować ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie należy odstawić czajnik na około godzinę. Odkamienianie octem to metoda bardzo skuteczna przy bardzo dużym osadzie, który nie był wcześniej regularnie usuwany z wnętrza naczynia. Pamiętaj jednak, że po takim „zabiegu” może pozostać charakterystyczny zapach i posmak octu. Dlatego przed kolejnym gotowaniem, warto kilkakrotnie zagotować i wylać wodę. Pozwoli to usunąć zapach i smak octu.
Drugim bardzo popularnym domowym sposobem jest odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym. Tutaj stosuje się proporcję 5 łyżeczek kwasku na cały czajnik wody. W przeciwieństwie do metody z octem najpierw należy odstawić czajnik wypełniony roztworem czyszczącym (najlepiej na kilka godzin), a następnie całość się zagotowuje. Po takim czyszczeniu należy kilkakrotnie zagotować wodę w czajniku, a później ją wylać, aby pozbyć się resztek kwasku cytrynowego.
Trzecim najchętniej stosowanym sposobem na pozbycie się osadu jest odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną. Wystarczy wsypać sodę do urządzenia (zaleca się około 2 łyżek sody na cały czajnik) i odczekać około 15–20 minut. Następnie należy zagotować wodę. Podobnie jak w przypadku octu i kwasku cytrynowego, zaleca się kilkukrotne przegotować wodę, zanim zacznie się przygotowywać napoje. Pozwoli to pozbyć się charakterystycznego posmaku sody.
Domowe sposoby na odkamienianie czajnika – czego jeszcze można użyć?
Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że do odkamieniania czajnika wykorzystuje się także obierki po ziemniakach. To sposób skuteczny, ale bardzo pracochłonny. W tym przypadku wodę zagotowuje się razem ze świeżymi obierkami z ziemniaków. Czynność tę należy powtórzyć kilkukrotnie w celu osiągnięcia lepszego efektu. Przy każdej zmianie wody należy włożyć do czajnika świeże łupiny. Nie powinno się zagotowywać dwa razy tych samych obierek ziemniaczanych. Oczywiście po takim czyszczeniu czajnik trzeba umyć, a następnie zagotować w nim wodę 2–3 razy, już bez ziemniaczanych obierek.
Innym produktem, który możesz wykorzystać do odkamieniania czajnika, jest popularny napój gazowany – cola. Podobnie jak we wcześniej opisanych metodach colę dodaje się do wody i zagotowuje w czajniku. Po takim czyszczeniu urządzenie nie wymaga tak intensywnego przepłukiwania.
Dlaczego warto korzystać z domowych metod czyszczenia czajników z kamienia?
Zastanawiasz się, dlaczego warto przeprowadzić odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym albo sodą oczyszczoną? To metody w pełni bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i samych urządzeń. Co więcej, możesz wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do materiału, z jakiego jest wykonany wykorzystywany przez ciebie produkt. Przykładowo, do czyszczenia modeli ze stali zaleca się kwasek cytrynowy. Natomiast odkamienianie czajnika elektrycznego pójdzie sprawniej, jeśli użyjesz do tego sody oczyszczonej.
Składniki, które są potrzebne do sporządzenia takich „mikstur” czyszczących, niemal zawsze są dostępne w domu. Możesz też bez problemu nabyć je w czasie codziennych zakupów, np. u jednego z naszych stacjonarnych partnerów – drogeriach dm. Jeżeli zbierasz punkty PAYBACK (także u naszych innych partnerów np. online), wymień je na zakupy w drogierii dm. Wystarczy, że przy kasie okażesz kartę lub aplikację Programu i powiesz, ile punktów chcesz przeznaczyć na pokrycie należnej kwoty za wybrane przez ciebie towary.
Sposoby walki z uciążliwym osadem w czajniku – co wybrać?
Jeżeli osad w czajniku ma bardzo grubą warstwę i żadna z wyżej wymienionych metod nie skutkuje, sięgnij po specjalne, chemiczne preparaty. Jeżeli się na taki zdecydujesz, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją producenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość stosowania danego środka chemicznego w przypadku materiału, z jakiego został wykonany twój czajnik. Istotny jest również czas, w jakim preparat będzie miał styczność z urządzeniem.
Czy można uniknąć osadzania się kamienia w czajniku?
Jeżeli nie chcesz, aby w czajniku utworzył się gruby osad z kamienia, czyść go regularnie. Zaleca się odkamienianie minimum raz na dwa miesiące. Częstotliwość będzie zależała od tego, jak twardą wodę masz w domu lub mieszkaniu. Dodatkowo możesz kupić specjalne dzbanki filtrujące wodę, które pomagają ją zmiękczyć. Również niektóre modele czajników elektrycznych mają wbudowane specjalne filtry zmiękczające. Pamięta, że muszą one być regularnie wymieniane, aby spełniały dobrze swoją funkcję. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem dzbanka filtrującego, sprawdź ofertę przygotowaną przez partnerów Programu, np. mediamarkt.pl. Szeroki wybór dzbanków filtrujących oraz czajników znajdziesz także u naszego innego partnera – na stronie Allegro.pl. Robiąc zakupy w sklepie online, pamiętaj o zbieraniu punktów PAYBACK. Zostaną one naliczone za każdą transakcję, jeśli wcześniej zalogujesz się do naszego serwisu i ze strony Programu przejdziesz do wybranego sklepu partnerskiego. Pamiętaj też o tym, żeby zawsze robić zakupy bezpośrednio ze strony internetowej, a nie w aplikacji. W przeciwnym wypadku punkty PAYBACK nie zostaną doliczone do twojego konta.