Mop Parowy: działanie i zalety

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Mop parowy

Mop parowy to urządzenie, które pozwala na szybkie i bardzo efektywne usuwanie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Mopy parowe cieszą się coraz większa popularność. Nic w tym dziwnego, są wygodne w użyciu i wielofunkcyjne!

Mopy parowe są uniwersalne i niezwykle skuteczne, a wyglądem przypominają połączenie pionowego odkurzacza z klasycznym mopem. Bardzo dobrze usuwają zabrudzenia i są niezwykle wygodne. Dużą popularnością cieszy się mop parowy bezprzewodowy.


Mop parowy i jego działanie


Mop parowy wygląda jak pionowy odkurzacz z niewielkich rozmiarów bojlerem na głowicy. To właśnie ten zbiornik odpowiedzialny jest za podgrzewanie wody, która zmienia się w parę wodną. Mycie podłogi za pomocą tego urządzenia jest bardzo proste: wystarczy przesuwać głowicę po powierzchni podłogi. Nakładki na mopa parowego pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Najczęściej są dołączane do dobrych mopów parowych. Precyzyjne końcówki do fug, szczelin, dywanów i okien sprawiają, że mop parowy staje się urządzeniem wielofunkcyjnym. Najlepsze sprzęty (z możliwością ustawienia trybów i dobraniem odpowiednich końcówek) pozwalają na mycie: paneli, płytek łazienkowych i kuchennych, fug, spoin, schodów, posadzek z kamienia, linoleum, powierzchni szklanych (okien, szyb prysznicowych).


Zainteresuje Cię: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Najlepszy mop parowy – parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Mopy parowe mają wiele typów i rodzajów. Cena urządzenia zależy w dużej mierze od jego mocy i innych parametrów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze.


  • Rodzaj głowicy – w mopach parowych występują różne rodzaje głowic. Warto kupować urządzenia z jak najszerszymi głowicami, dzięki temu sprzątanie będzie znacznie szybsze. Głowica powinna także być obrotowa, bo zwiększy to zakres ruchowy.
  • Waga urządzenia – mopy parowe sprawdzają się do mycia nie tylko podłogi, lecz także ścian, np. łazienkowych, albo okien. Z tego względu ogromne znaczenie ma waga sprzętu. Im lżejszy, tym lepiej dla naszych rąk. Mop parowy do okien i ścian nie powinien być cięższy niż 4 kg.
  • Moc urządzenia – im będzie większa, tym wyższa skuteczność i szybsza gotowość do pracy po uruchomieniu.
  • Ciśnienie – mopy o dużym ciśnieniu szybciej i sprawniej poradzą sobie z większymi zabrudzeniami, np. zaschniętymi plamami na płytkach. Dlatego, kupując parowy mop, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ten parametr.
  • Pojemność zbiornika na wodę – duży zbiornik na wodę pozwala na umycie większej powierzchni, bez konieczności wymiany wody. Mając duży dom lub mieszkanie, warto zdecydować się na mopa z dużym zbiornikiem. Jeśli mieszkanie jest małe, urządzenie o dużej pojemności nie jest konieczne.
  • Tryby działania – używanie jednego mopa do wszystkich powierzchni nie jest dobrym rozwiązaniem. Mocna para może zniszczyć drewno lub parkiet. Aby jednak nie kupować innego urządzenia do podłóg drewnianych czy paneli, a innego do glazury, można zdecydować się na mop z różnymi trybami działania. Wtedy dostosujemy go do każdej mytej powierzchni.
  • Długość przewodu lub jego brak – im dłuższy przewód, tym oczywiście wygodniej, bo nie trzeba zmieniać gniazdka, przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia. Najwygodniejszy jest mop parowy bezprzewodowy. Długość kabla przestaje wtedy być zmartwieniem.


Przeczytaj również: Parownica do prasowania ubrań – jaką wybrać? Zastosowanie i funkcje


Dobry mop parowy i jego zalety


Mop parowy dobrze dobrany i dopasowany do indywidualnych wymagań, rodzaju powierzchni i jej wielkości ma wiele zalet. Przede wszystkim jest urządzeniem bardzo skutecznym. Gorąca para błyskawicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia czy zabrudzenia, nawet te zaschnięte. Najlepsze mopy parowe umożliwiają czyszczenia wszystkich powierzchni: drewna, glazury, a także płyty ceramicznej, piekarnika czy płyty gazowej. Brak konieczności używania detergentów to kolejna ogromna zaleta. Para wodna jest bardzo skuteczna i niepotrzebne są żadne dodatkowe środki. Zwiększa się więc dbałość o środowisko naturalne. Ta cecha jest również istotna dla alergików.

Co kupić: odkurzacz z mopem parowym czy odrębne urządzenia?


Odkurzacz i mop parowy to różne sprzęty, ale można je połączyć. Mop parowy z odkurzaczem to urządzenie bardzo skuteczne, łączące moc ssania klasycznego odkurzacza z technologią czyszczenia parą wodą. Które urządzenie wybrać? Decyzja zależy od indywidualnych potrzeb. Mopy parowe są bardzo zwrotne, często także lżejsze, co pozwala na łatwiejsze mycie położonych wyżej powierzchni, np. okien. Trzeba również pamiętać, że odkurzacze parowe nagrzewają się nieco wolniej od mopów parowych. Jednak ich zaletą jest połączenie wielu funkcji w jednym urządzeniu. Świetnie sprawdzają się w mieszkaniach i domach, w których są zwierzęta. Doskonale bowiem radzą sobie z sierścią, a dodatkowo pochłaniają nieprzyjemne zapachy.


Zainteresuje Cię: Generator pary: działanie i zalety


Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?