Jak wybrać lampy ogrodowe – o czym pamiętać podczas zakupu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Lampy ogrodowe

Zielony i kwitnący ogród jest najpiękniejszą ozdobą każdego domostwa. Aby móc się nim cieszyć również wieczorami, warto zakupić do niego lampy ogrodowe. Są one zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne.

Obecnie mamy do wyboru różne modele lamp ogrodowych, dlatego łatwo je dostosować do aranżacji własnego ogrodu. Wieczorami tworzą niepowtarzalną atmosferę i zapewniają bezpieczeństwo poruszania się. Zanim jednak dokona się zakupu, należy zastanowić się nad kilkoma aspektami, m.in. rozstawieniem i ilością oświetlenia oraz intensywności światła, jakie chce się uzyskać.

Jak wybrać lampy ogrodowe do domu?

Oświetlenie ogrodowe może występować w wielu różnych formach, m.in. kinkietów, reflektorów, lamp nawierzchniowych czy słupków w kilku wysokościach. Wybór odpowiedniego rodzaju lamp ogrodowych uzależniony jest od indywidualnych zapotrzebowań oraz wielkości powierzchni użytkowej. Bez względu na rodzaj oświetlenia, każda instalacja elektryczna musi być podłączona przez specjalistę. Tylko to gwarantuje bezpieczeństwo. Najczęściej wybierane są lampy solarne, ustawiane wzdłuż ciągów komunikacyjnych, w tym dróżek z i do domu. Nie mniej popularne są lampy ogrodowe montowane w dużych szklanych kulach, które łączą w sobie tradycję i nowoczesność, a zatem sprawdzają się w każdej aranżacji. Ważne jest również odpowiednie doświetlenie dojazdu do posesji. Ma to zastosowanie przede wszystkim w pochmurne, ulewne wieczory. Osoby posiadające bujną roślinność w ogrodzie często wybierają również latarnie ogrodowe ustawione w taki sposób, aby podkreślić naturalne piękno zieleni. Oświetlenie instaluje się także przy oczkach wodnych, fontannach czy rzeźbach. Pozwala to cieszyć się ulubionymi obiektami w ciepłe letnie wieczory.

Rodzaje lamp ogrodowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia ogrodowego. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Kinkiety ogrodowe – instaluje się je na elewacji budynku najczęściej na dwa możliwe sposoby, tzn. na płasko pod kątem lub nieznacznie oddalone od ściany. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie kinkietu w czujnik zmierzchowy oraz ruchu. Wówczas światło zapala się samo zarówno wtedy, kiedy zapada zmrok, jak i pod wpływem ruchu. Kinkiety mogą mieć również funkcję automatycznego wyłączania się po określonym czasie. Pozwala to na oszczędność energii.
  • Lampy na słupkach – mogą być różnych wysokości, jednak ważne, aby ich montowanie gwarantowało dużą stabilność, dlatego najczęściej przytwierdza się je do betonowej nawierzchni. Dla wygody warto wyposażyć je w automatyczne czujniki ruchu. W taki sposób najczęściej oświetla się ścieżki, roślinność lub ulubione miejsca w ogrodzie.
  • Reflektory – dają światło punktowe. Często oświetla się nimi oczka wodne z różnych stron lub konkretne fragmenty elewacji.
  • Lampy tarasowe – ten rodzaj lamp występuje w wielu modelach o zarówno tradycyjnych, jak i bardziej urozmaiconych w detale formach. Doskonale sprawdzają się lampy wiszące oraz stojące. Uroku tarasowi doda również zestaw kolorowych lampek lub małe lampki w formie girland. Coraz częściej wybiera się energooszczędne lampy LED, dzięki którym można oszczędzić ok. 70% energii. Jest to szczególnie ważne, gdy oświetlenie wykorzystuje się przez wiele godzin. Najlepsze żarówki tego typu cechują się dużą wydajnością, nawet do 50 tys. godzin.
  • Lampy solarne – to przede wszystkim doskonała inwestycja pozwalająca na dużą oszczędność energii. Nie trzeba podłączać ich do prądu, ponieważ źródłem zasilania jest promieniowanie słoneczne.

Przeczytaj również: Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?


O czym pamiętać podczas zakupu?


Pierwszym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie ogrodowe, jest szczelność oprawy. Jeśli lampa ma być montowana na dworze, żarówki muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. O szczelności decyduje stopień ochrony IP, umieszczany na opakowaniu lamp. Najbezpieczniej jest wybierać takie, których IP wynosi minimum 54. Jeśli w ogrodzie znajdują się stopnie, warto zadbać o ich podświetlenie, gdyż zwiększa to bezpieczeństwo po zmroku. Najlepiej, aby światło było rozproszone i umieszczone w najczęściej uczęszczanych fragmentach ogrodu lub tarasu.

Aby oświetlenie ogrodowe współgrało ze sobą, dobrze jest dobrać je pod kątem estetycznym, tak aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Idealnie jest, gdy spełnia ono zarówno funkcje praktyczne, jak i ładnie się prezentuje. Jednak warto zachować przy tym umiar, aby światło dawało ukojenie i było przyjemne dla oka. Zbyt duża ilość źródeł światła może drażnić wzrok i stanowić zbyt duży kontrast z przestrzenią nieoświetloną. Warto pamiętać o tym, że ogród i taras to miejsce spotkań rodzinnych i wspólnych biesiad, dlatego jeśli zaprojektuje się je z dużą starannością, będą one na dłużej cieszyć właścicieli.


Zainteresuje Cię: Hamak – jakie są rodzaje? Co jest najważniejsze przy wyborze?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?