Przydomowy ogród – jak go urządzić? Wskazówki i porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Ogród

Każdy ogród jest wizytówką domostwa. Dlatego nie tylko powinien on wyglądać pięknie, ale i spełniać funkcje rekreacyjne. Staranne zaprojektowanie i wykonanie pozwala cieszyć się nim cały rok. Nawet niewielką przestrzeń można zagospodarować w taki sposób, aby stała się efektowną ozdobą.


Kipiący zielenią ogród jest marzeniem każdego, kto posiada wolnostojącą posesję. Odpowiedni dobór roślin oraz niedrogich mebli pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt. O ile jest to możliwe, aranżację ogrodu warto zlecić fachowcom, którzy znając rodzaj gleby, podpowiedzą, jak wybierać te gatunki roślin, które mają najmniejsze wymagania pielęgnacyjne i rosną w szybkim tempie. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na pomoc doświadczonego ogrodnika, nie powinni tracić zapału. Zachwycający ogród przed domem można założyć własnymi siłami.



Rodzaje kwiatów ogrodowych


Decydując się na dobór kwiatów ogrodowych, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje powinny one spełniać: ozdobne, oczyszczające czy osłaniające? Do tej pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim drzewa i krzewy wieloletnie, co oznacza, że ich wygląd zmienia się w ciągu roku. Zazwyczaj mają one okres kilkumiesięcznego kwitnienia, po którym przychodzi czas gubienia liści. Do pionierów wśród kwiatów wieloletnich zalicza się m.in.: peonie, liliowce, przywrotniki ostroklapowe, irysy syberyjskie, ciemierniki, rozchodniki czy też fiołki rogate.

Przydomowe ogrody to często połączenie dekoracyjności i funkcjonalności. Ochronę przed słońcem w porze letniej czy nieestetycznym widokiem za płotem dadzą rośliny o dużych rozmiarach, rozłożystych liściach i szybkim wzroście. Najczęściej wybieranymi gatunkami drzew, które spełniają wszystkie te funkcje, są: orzech, tulipanowiec, sumak octowiec, rajska jabłoń oraz morwa czarna.

Jeżeli chodzi o kwiaty, to bez względu na gatunki, pod uwagę należy zawsze brać ich wymagania: ilość potrzebnej wody, światła czy preferowany rodzaj gleby. Kwiaty prezentują się najładniej, gdy posadzone są obok siebie. Jednakże warto pamiętać, że niektóre gatunki roślin rywalizują ze sobą o związki mineralne i składniki odżywcze znajdujące się w glebie. Przed posadzeniem danej rośliny warto upewnić się, w jakim tempie rośnie. Trzeba być przy tym cierpliwym, ponieważ dopiero po kilku latach uzyska się wyczekiwany ogród marzeń.

Ogród w stylu japońskim

Nie da się ukryć, że aranżowanie ogrodów w stylu japońskim jest od wielu lat bardzo popularne. Cechami charakterystycznymi są drzewa bonsai, różaneczniki, azalie oraz klony palmowe. Ważnymi elementami ozdobnymi są również płytkie zbiorniki wodne, bambusy mrozoodporne oraz kamienie. W kulturze japońskiej tak urządzony ogród jest odzwierciedleniem filozofii zen. Dekoracje nie mogą być zatem przesadzone, a jedynie podkreślać klimat Dalekiego Wschodu. Najczęściej są to figurki Buddy lub latarnie. Typowe dla tego stylu są też kamienne ścieżki i niewielkie mostki, dlatego wystrój taki bardziej pasuje do większych powierzchni.


Zainteresuje Cię: Jakie rośliny oczyszczają powietrze? W jaki sposób o nie dbać?


Jak stworzyć ogródek warzywny?


Nawet początkujący ogrodnik może z powodzeniem założyć własny ogródek warzywny. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż konsumpcja warzyw ręcznie zasadzonych i wyhodowanych. Najmniejsze poletko, na którym z powodzeniem można sadzić, powinno mieć rozmiar 5 × 2 m. Warzywnik ma jednak kilka wymagań. Musi znajdować się w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru i najlepiej z dala od ruchliwych tras. Kluczowy jest także rodzaj gleby. Warzywa najchętniej rosną na żyznych i przepuszczalnych ziemiach. Najlepszą wśród nich jest gleba próchnicza, gdyż umożliwia szybki pobór składników odżywczych przez rośliny, które na niej rosną. Przed posadzeniem nasion należy przeprowadzić szereg prac spulchniających, usunąć z gleby resztki roślin i kamienie. Pominięcie procesu spulchniania grozi szybkim gniciem roślin. Najłatwiejsze w uprawie są: ogórki, rzodkiewki, fasolka szparagowa oraz dynia. Kiedy wysiewać konkretne rośliny ogrodowe? Sezon zaczyna się w marcu, a kończy w maju. Warto podeprzeć się kalendarzami ogrodniczymi, które dostępne są w Internecie.


Przeczytaj również: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Jakie narzędzia powinien wybrać początkujący ogrodnik?


Narzędzie ogrodowe gromadzi się latami. Z czasem doświadczony ogrodnik doskonale wie, czego potrzebuje, jednakże na początku tej ścieżki, może nie być to całkiem jasne. Innych narzędzi używa się do przycinania krzewów, a zupełnie innych do roślin czy gałęzi drzew. Dobre instrumenty muszą być lekkie, wykonane z wytrzymałych materiałów oraz mieć ergonomiczne kształty. Na liście tych niezbędnych znajdują się m.in.: szpadel i łopata, grabie w różnych rozmiarach, konewki lub wąż ogrodowy (przy dużych ogrodach oba), łopatki do sadzenia, pazurki, motyki, sadzarki, sekatory nożyce do trawnika, taczka i kosiarka (spalinowa lub elektryczna).

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?