Jak wybrać szczotkę do włosów? Jakie są rodzaje? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Szczotka do włosów

Rozczesywanie i układanie włosów potrafi być prawdziwą zmorą, szczególnie dla pań z bujną czupryną. Dobra szczotka do włosów pomaga w skuteczny sposób okiełznać nieposłuszne kosmyki i nadać im piękny kształt.

Najlepsza szczotka do włosów gwarantuje nie tylko spektakularne efekty wizualne, ale dba również o zachowanie dobrej kondycji każdego kosmyka. Niektórych szczotek można używać na wiele sposobów, np. do czesania, modelowania czy prostowania i wygładzania włosów. Co wyróżnia wielofunkcyjne szczotki do prostowania włosów i modelowania? Czy warto je mieć? Sprawdź, jaką szczotkę do włosów wybrać i na co zwrócić uwagę.

Rodzaje szczotek do włosów

Pielęgnacja włosów to nie tylko ich mycie, odżywianie i suszenie, ale również czesanie i modelowanie. Bez odpowiedniej szczotki może być trudno utrzymać czuprynę w dobrej kondycji. Obecnie rynek oferuje bardzo wiele możliwości, dzięki czemu jest w czym wybierać. Przyjęło się przekonanie, że najlepsze są produkty wykonane z naturalnego włosia, np. szczotka do włosów z dzika. Są one najbezpieczniejsze dla włosów, ponieważ ich nie niszczą, zapewniają za to lśniący i gładki wygląd. Jednakże nie do wszystkich czynności fryzjerskich tego rodzaju szczotka do rozczesywania włosów będzie odpowiednia. Warto pamiętać, że podczas układania fryzury chodzi nie tylko o czesanie. Najpopularniejszy podział szczotek uwzględnia przeznaczenie produktu. Do modelowania najlepsza jest okrągła szczotka do włosów, dzięki której podczas suszenia można nadać fryzurze określony kształt lub podnieść włosy u nasady. Podobne zastosowanie ma elektryczna i obrotowa szczotka do włosów, za pomocą której da się dowolnie wystylizować fryzurę. Oczywiście nic nie zadzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – niezbędne są zdolności manualne.

Poza czesaniem i modelowaniem włosów ważne jest również upinanie ich w określoną fryzurę. Oprócz akcesoriów takich jak wsuwki i spinki przyda się w tym celu dobrze dobrana szczotka do układania włosów. Najlepszy jest do tego model z wąską nasadą w kształcie prostokąta. Za pomocą takiej szczotki łatwo można zrobić koka oraz wygładzić fryzurę. Gładkie i lśniące, zdrowo wyglądające włosy można uzyskać też dzięki prostownicy, ale są na to jeszcze inne sposoby. Idealna jest szczotka do prostowania włosów, którą można wykorzystać także do wykonania naturalnych fal.

Szczotki do włosów do zadań specjalnych

Na szczególną uwagę zasługują szczotki do stylizacji włosów problematycznych. Stosuje się je nie tylko do modelowania i rozczesywania, ale również do nadawania fryzurze określonych kształtów i radzenia sobie z nieposłusznymi kosmykami. Wiele zależy od rodzaju włosów, grubości, gęstości, podatności na skręcanie oraz tego, czy się elektryzują, przetłuszczają i jak często poddawane są zabiegom chemicznym (np. farbowanie, rozjaśnianie, nakładanie maseczek i odżywek). Pod tym względem można wyróżnić: szczotki do włosów kręconych, przedłużanych, jonizujące, do włosów cienkich lub do suszenia i prostowania. To najpopularniejsze typy szczotek do zadań specjalnych, którym mogą nie sprostać standardowe produkty dostępne w drogeriach. Posiadaczki włosów o nietypowej budowie lub mające trudności z układaniem fryzury powinny wyposażyć się w specjalistyczne szczotki, które bez dodatkowej pomocy środków chemicznych pomogą okiełznać niesforne lub zniszczone kosmyki, np. szczotkę wykorzystującą ciepło.

Jak wybrać szczotkę do włosów?

Wybór najlepszej szczotki do włosów powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem włosów i ich potrzebami. Dobrze dobrana szczotka zapewnia im nie tylko zdrowy i lśniący wygląd, ale sprawia również, że dobrze się układają i są odporniejsze na zniszczenia. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, najwięcej zalet posiada szczotka do włosów z dzika, która w lekki i przyjemny sposób rozczesuje i wygładza włosy, nie niszczy ich i nadaje dużą objętość. Osoby świadomie rezygnujące z produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie i w użytkowaniu mogą natomiast wybrać szczotkę do włosów drewnianą albo elektryczną wykonaną z tworzyw sztucznych, np. prostującą szczotkę do włosów.

Wybierając model dla siebie, warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj igiełek – osoby preferujące szczotki plastikowe lub metalowe powinny unikać produktów zakończonych ostrymi igiełkami, które mogą podrażnić lub nawet zranić skórę głowy. Wiele z nich jest zakończona kuleczkami, które po jakimś czasie się zużywają lub odpadają –i wtedy istnieje duże ryzyko uszkodzenia skóry głowy,
  • tworzywo, z jakiego są wykonane – panie, które zwracają dużą uwagę na pielęgnację włosów, dobrze wiedzą, że najbezpieczniejsze i najbardziej naturalne są szczotki z włosiem dzika. W drugiej kolejności warto zainwestować w drewnianą szczotkę do włosów,
  • rodzaj włosów – dla posiadaczek gęstych i długich włosów najlepiej się sprawdzą płaskie szczotki pneumatyczne, które dbają o wrażliwe włosy, nie łamiąc ich podczas rozczesywania, dopasowują się do kształtu głowy oraz amortyzują silniejsze pociągnięcia. W przypadku włosów rzadkich i cienkich zaleca się skorzystanie z grzebienia o szeroko rozmieszczonych ząbkach,
  • rodzaj problemu, jakie mają włosy – do włosów z tendencją do elektryzowania optymalna będzie szczotka do włosów z naturalnego włosia lub wykonana z drewna, niezastąpione są też szczotki z jonizacją.


Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią suszarkę? Jakie są rodzaje?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.