Na czym polega rehabilitacja? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Rehabilitacja

Czasami kompleksowe leczenie schorzeń oraz urazów powypadkowych to za mało. Wymagana jest również odpowiednio dobrana rehabilitacja. Jej rodzaj i czas trwania zależy od tego, na jaką przypadłość cierpi pacjent.

Rehabilitacja ma na celu usprawnianie osób o ograniczonej zdolności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Odpowiednio dobrane zabiegi i częstotliwość ich wykonywania ma na celu usamodzielnienie pacjenta i przystosowanie go do wykonywania czynności, które był w stanie wykonywać przed chorobą lub wypadkiem. Aby była ona skuteczna, musi być prowadzona przez szereg specjalistów. Klasyczny model rehabilitacji mówi o tym, że powinna być ona dostępna dla każdego potrzebującego. Im wcześniej zostanie ona wdrożona, tym większe szanse na to, że pacjent odzyska dawną sprawność. Niemniej jednak w okresie rehabilitacji będzie potrzebował pomocy fizjoterapeutów, psychologów, pielęgniarek oraz terapeutów zajęciowych. Sam okres powrotu do zdrowia może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. Zależy to od wielu czynników, w tym od wieku chorego i rodzaju schorzenia, na jaki cierpi. Najczęściej przeprowadza się ją u osób po udarze mózgu, zawale serca czy złamaniach kończyn.

Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze jest konieczna, aby chory mógł odzyskać utracone funkcje neurologiczne. Mowa tutaj o wszystkich ubytkach neurologicznych, które przyczyniają się do utrwalenia niepełnosprawności, w tym głównie motorycznej oraz czuciowo-ruchowej. Pacjent po udarze ma prawo do kompleksowej rehabilitacji poudarowej. Neurolodzy, fizjoterapeuci i inni specjaliści dobierają jej program oraz monitorują jej postępy. Rodzaj ćwiczeń zależy od tego, jaka umiejętność lub czynność ulega upośledzeniu. Najczęściej dotyczy ona sprawności ruchowych kończyn, aparatu mowy lub mięśni twarzy. Kluczowe jest jednak wcześniejsze ustabilizowanie stanu zdrowia. Rehabilitacja domowa może uwzględniać lekką aktywność fizyczną, np. spacery z kijami nordic walking.


Przeczytaj również: Plan treningowy w domu – jak efektywnie ćwiczyć?

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitację kręgosłupa najczęściej przeprowadza się u osób po silnych urazach mechanicznych, np. wypadkach samochodowych. Ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń do rodzaju urazu, czy dotyczy on np. odcinka szyjnego, czy lędźwiowego. Odbywa się to na konsultacjach z ortopedą, bazującym na wynikach badań obrazowych. Jest wiele technik rehabilitacji stosowanych przy problemach z kręgosłupem. Często łączy się ich kilka, co zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Popularność zyskuje metoda TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów i mięśni, najczęściej stosowana w odniesieniu do odcinka lędźwiowego. Do powierzchni skóry przykleja się elektrody, przez które przepuszcza się prąd o odpowiednim natężeniu. Taka technika jest pomocna przy walce z bólami kręgosłupa.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa wymaga także zachowania ostrożności w codziennych sytuacjach. Jeśli uszkodzeniu uległ odcinek szyjny, ważne jest maksymalne jego odciążanie, np. dzięki zastosowaniu w trakcie podróży samochodem czy samolotem specjalnych poduszek w kształcie półksiężyca.

Rehabilitacja neurologiczna

Leczenie uszkodzeń ośrodkowego i obwodowego układu neurologicznego jest dla rehabilitantów dużym wyzwaniem. Jej skuteczność zależy od tego, na ile możliwa jest całkowita lub częściowa regeneracja uszkodzonych nerwów i ośrodków mózgowych. Mózg ma co prawda bardzo dużą plastyczność, jednak w poważniejszych przypadkach medycyna bywa bezradna. Przywrócenie funkcji ośrodkom mózgowym to zaplanowana i długofalowa praca, na efekty której trzeba niekiedy czekać wiele miesięcy lub lat. Najczęściej rehabilitacji poddaje się pacjentów z wadami wrodzonymi, powikłaniami po infekcjach, polineuropatiami, schorzeniami neurodegeneracyjnymi lub niedokrwieniem. Zaburzenia neurologiczne, które pojawiają się na skutek takich uszkodzeń, to m.in. zaburzenia czucia głębokiego, wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego, i ruchowe, przebiegające z przykurczami, zwiększonym napięciem mięśniowym.

Rodzaje terapii stosowanych przy rehabilitacji

Metodę rehabilitacji ogólnoustrojowej dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Nierzadko łączy się kilka metod po to, aby znaleźć taką, na którą pacjent zareaguje najlepiej. Najczęściej stosuje się jednak:

  • Masaże – odpowiednio dobrany masaż pomaga rozluźnić mięśnie, poprawia krążenia krwi i limfy i pomaga zniwelować ból.
  • Kinezyterapia – leczenie ruchem ma na celu usprawnienie ruchliwości kończyn. Wpływa pozytywnie nie tylko na aparat ruchowy, lecz także na psychikę pacjenta. Ten rodzaj terapii może być długotrwały, dlatego wymaga od chorego systematyczności i motywacji.
  • Jonoforeza – jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i stosunkowo krótkim. Polega na wykorzystaniu bodźców elektrycznych o niewielkim natężeniu do łagodzenie bólu oraz pobudzania nerwów.
  • Hydroterapia – wykorzystuje wodę do zdrowotnych kąpieli, zmywań, masaży czy natrysków.
  • Pole magnetyczne – wykorzystuje właściwości fizyki do łagodzenia bólu, np. przy reumatyzmie czy złamaniach kończyn.
  • Krioterapia – leczenie z zastosowaniem zimna jest pomocne przy leczeniu różnego rodzaju bólów.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.