Gdzie kupić maseczki? Gdzie łatwo je dostać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Maseczki ochronne

Maseczki ochronne są stosowane w wielu branżach. Z uwagi na panującą pandemię stały się codziennością praktycznie każdego z nas. Przez pewien czas, gdy wprowadzono nakaz ich noszenia, były towarem deficytowym i osiągały wysokie ceny. Obecnie dostępne są w wielu miejscach. Gdzie można kupić maseczki?

Tego typu produkty są dostępne w wielu sklepach, w tym u partnerów Programu PAYBACK. Zastanawiając się nad tym, gdzie można kupić maseczki ochronne, warto też wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, by jak najlepiej chronić się nie tylko przed zakażeniem, lecz także różnego rodzaju pyłami, które mogą negatywnie wpływać na górne drogi oddechowe.

Kiedy warto używać maseczek ochronnych?

Z uwagi na pandemię i wprowadzone w związku z nią nakazy istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. W czasie pandemii wytyczne dotyczące maseczek zmieniały się, jednak praktycznie od samego jej początku było zalecane zakrywanie nosa i ust w celu ochrony przed wirusem wywołującym chorobę COVID-19.

Maseczki ochronne warto mieć w domu czy miejscu pracy nie tylko po to, aby chronić się przed koronawirusem. Przydają się one w wielu innych sytuacjach. Na co dzień używają ich m.in. lekarze, w tym dentyści. Stosują je również kosmetyczki w czasie wykonywania różnorodnych zabiegów, np. piłowania i oczyszczania paznokci. Maski ochronne są popularne w branży budowlanej i motoryzacyjnej. Mają chronić przed wdychaniem oparów, np. lakierów stosowanych przy malowaniu karoserii samochodowej, a także pyłów powstających m.in. podczas szlifowania ścian.

Również w domu przyda się odpowiednio dobrana maseczka ochronna. Miej ją zawsze w zasięgu ręki, jeżeli do sprzątania używasz drażniących środków chemicznych. Przyda się także podczas porządków w piwnicy lub wycierania kurzu zgromadzonego na półkach, szczególnie jeśli jesteś osobą uczuloną na roztocza.

Gdzie można kupić maski ochronne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, maseczki ochronne po ogłoszeniu nakazu ich noszenia były dość trudno dostępne. Wiele osób zastanawiało się wówczas, gdzie kupić maski, które dadzą im odpowiednią ochronę. Można je było dostać jedynie w wybranych punktach i osiągały bardzo wysokie ceny. Na szczęście z czasem, gdy pojawiły się nowe dostawy, maseczki stały się bardziej dostępne, a koszt ich zakupu był znacznie niższy, dzięki czemu praktycznie każdy bez problemu może kupić maseczkę dla siebie.

Zadajesz sobie pytanie o to, gdzie kupić maseczki ochronne? Te w podstawowej wersji nabędziesz m.in. przy kasach w stacjonarnych sklepach partnerskich Programu PAYBACK. Nasi partnerzy, tacy jak sieć PSB Mrówka, czy Allegro oferują różne pakiety jednorazowych maseczek ochronnych. To zazwyczaj opakowania zbiorcze po 10–20 sztuk. Jeżeli interesuje cię zakup większej liczby maseczek tego typu, przejrzyj produkty oferowane w sklepie. Na pewno znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Możesz również zdecydować się na zakupy internetowe. Maseczki znajdziesz m.in. w serwisie Allegro. Pamiętaj, że robiąc u naszych partnerów zakupy, np. kupując maseczki, otrzymujesz punkty PAYBACK. Sprawdź też, czy nie ma dostępnych w serwisie lub aplikacji kuponów, które pozwolą ci na szybsze zebranie punktów.

Zainteresuje Cię: Poznaj inicjatywy naszych partnerów #dbajmyosiebie

Jakie są rodzaje maseczek ochronnych?

Wiesz już, gdzie kupić maseczkę ochronną. Sprawdź, jakie rodzaje oferuje wybrany przez ciebie sklep. Obecnie od najchętniej wybieranych maseczek zalicza się te jednorazowe, chirurgiczne, które zwykle można dostać w sklepach. Tworzą one barierę pomiędzy błoną śluzową a będącym dla niej zagrożeniem wirusem lub np. pyłem. Warto pamiętać, że chronią przed cząsteczkami, których średnica jest większa niż 1 mikrometr. Wskazuje się też, że stanowią stosunkowo dobrą ochronę przed aerozolami. Maseczki dzieli się na trzy grupy odpowiadające normom europejskim. Często również można zobaczyć na opakowaniu symbol stanowiący połączenie znaku i liczby dwucyfrowej, oznaczający skuteczność filtracji maski. Dla I grupy jest to oznaczenie 95, a dla grup II i IIR 98. Maseczki tego rodzaju należy zmieniać kilkakrotnie w ciągu dnia. Zaleca się, by jedną nosić od kilku do kilkudziesięciu minut (ok. pół godziny).

W sklepach możesz także znaleźć maseczki wielorazowego użytku. Sporym zainteresowaniem cieszą się bawełniane maseczki ochronne, ponieważ są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Jednak musisz pamiętać, że je również trzeba bardzo często wymieniać, a dodatkowo prać po każdym użyciu.

Do dających największe bezpieczeństwo maseczek zalicza się modele filtrujące z oznaczeniami FFP3. Mają specjalne filtry, dzięki czemu ich funkcjonalność jest znacznie większa niż w przypadku zwykłych maseczek chirurgicznych. Można je też nosić znacznie dłużej. W przypadku modeli z oznaczeniem NR jest to osiem godzin (to maski jednorazowe). Maski R są do użytku wielokrotnego, trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie w nich wymieniać filtry.


Przeczytaj również: Jak wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza do domu?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.