Jak wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza do domu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Jak wybrać skuteczny oczyszczacz

Zanieczyszczenia środowiska i smog sprawiły, iż narodziła się potrzeba oczyszczania powietrza we własnych czterech kątach. Jednakże wybór urządzeń na rynku jest tak duży, że trudno, bez odpowiedniej wiedzy, wybrać model dopasowany do swoich potrzeb.

Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które skutecznie walczą z zanieczyszczeniami w obrębie mieszkania i domu. Neutralizują nie tylko smog, ale też alergeny i roztocza kurzu domowego. Niektóre modele posiadają również funkcję nawilżania powietrza. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od 500 złotych, a kończą na 3000 złotych. Jest to uzależnione od powierzchni, jaką są w stanie oczyścić i ich dodatkowych opcji.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Własny dom i mieszkanie kojarzy się z bezpieczną i komfortową ostoją. Nic więcej dziwnego, że każdy chce oddychać w nim czystym powietrzem. Niestety, coraz większe zjawisko smogu, alergeny obecne w środowisku, sierść zwierząt oraz kurz nie są sprzymierzeńcami zdrowych płuc. Zanieczyszczenia wdychane przez górne drogi oddechowe są szkodliwe dla zdrowia organizmu. Otwieranie okna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, przestało spełniać funkcję „przewietrzania” mieszkania, a stało się dość niebezpieczną czynnością. Ponadto, ogrzewanie miejskie wysusza powietrze, co nie wpływa pozytywnie na błony śluzowe i skórę człowieka. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza.



Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Wybór odpowiedniego modelu może przyprawić o zawrót głowy. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na filtry. Ich rodzaj i ilość należy dobrać w zależności od zanieczyszczeń, które mają usuwać. Producenci na urządzeniu umieszczają informację o tym, w ilu procentach zatrzymywane są cząstki kurzu. Te są wyłapywane przez wielostopniowe filtry elektrostatyczne lub mechaniczne. Najbardziej pożądany wynik oczyszczania oscyluje pomiędzy 85–100%.

Filtr do oczyszczania powietrza powinien zatrzymywać bardzo szkodliwe dla ludzi pyły PM 2,5. Są to bardzo drobne cząstki o niewielkiej średnicy, które mogą być wyłapywane przez filtry HEPA wysokiej jakości (tzn. takie, które mają zdolność do usuwania zanieczyszczeń poniżej 0,3 μm). Innym rodzajem są filtry węglowe. Pochłaniają one nieprzyjemne zapachy i gazy, w tym dwutlenek węgla, siarki oraz związki lotne. Dobrze, jeśli w urządzeniu występuje połączenie obu typów filtrów – HEPA i węglowego.

Niektóre modele pracują w wielostopniowym trybie, usuwając nie tylko pyły, kurz i substancje lotne, ale i wirusy, bakterie czy dym tytoniowy. Nie wolno zapominać o tym, że filtr musi być regularnie wymieniany.

Niemniej istotnym parametrem jest też wydajność urządzenia. Podawana jest ona w metrach sześciennych na godzinę. Co to oznacza? Świadczy to o objętości powietrza, które jest filtrowane przez godzinę. Im większa wydajność, tym lepiej (oczyszczacz nadaje się wtedy do większego pomieszczenia). Jednak zazwyczaj w parze z nią idzie emitowanie większego hałasu. Uwagę należy zwrócić zatem na głośność urządzenia. Jeśli ma ono stać w pokoju dziecka lub sypialni i pracować po kilka godzin dzienne, cichy tryb jest niezbędny. Najmniejszy poziom hałasu, jaki emitują oczyszczacze w ciągu dnia, to około 35 dB (jest to zgodne z polską normą poziomu głośności). W nocy należy zmieniać tryb pracy urządzenia na najniższy, nie będzie wówczas zakłócał snu. Najcichsze modele działają w trybie 16 dB. Taka głośność jest praktycznie niesłyszalna dla ludzkiego ucha.


Poznaj inteligentne urządzenia do domu, dlaczego warto je mieć.

Oczyszczacze z nawilżaczem powietrza

Pod uwagę warto wziąć również zakup oczyszczacza z opcją nawilżania powietrza. Jest ona szczególnie ważna w sezonie grzewczym. Producenci określają ją w objętości wody, jaka jest rozpraszana w ciągu godziny. Dobrym wskaźnikiem jest 400–600 ml/godz. Ciekawą funkcją jest także jonizacja. Oczyszczacze z jonizatorem powietrza wypuszczają w przestrzeń jony, które niszczą drobnoustroje. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskuje się zapach jak po burzy. Nawilżone powietrze pełne jonów nie tylko jest zdrowe dla błon śluzowych, ale też sprawia wrażenie bardziej rześkiego.


Dowiedz się jak poprawnie segregować w domu śmieci.

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Zaletą stosowania oczyszczaczy powietrza w domu jest ich zdolność do usuwania alergenów. Dobre modele są w stanie wyłapać aż 99,8% wszystkich substancji lotnych, które powodują uczulenia. Filtry HEPA wyłapują pyłki roślin, drzew i traw, sierść zwierzęcą, cząsteczki kurzu i roztocza. Okazuje się, że także smog zwiększa ryzyko pojawienia się alergii. Dlatego kupno wysokiej jakości urządzenia to inwestycja we własne zdrowie. Najpierw warto jednak poradzić się sprzedawcy, który poleci najlepszy model zaprojektowany z myślą o alergikach.


Zobacz również Krzesło ergonomiczne do pracy w domu – jakie wybrać?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?