Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać? Co jest ważne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci powinny spełniać wymagania ich wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Dodatkowo powinny one być nie tylko dostosowane do wieku, lecz także posiadać niezbędne atesty, między innymi Centrum Zdrowia Dziecka.

Kosmetyki dla dziecka warto wybierać z głową. Noworodek zwykle nie potrzebuje osobnego szamponu, a oliwka dla dzieci nie zawsze jest konieczna. Jak skompletować zestaw kosmetyków dla dzieci w różnym wieku?

Jakie cechy muszą mieć kosmetyki dla dzieci?

Produkty dla dzieci przeznaczone do pielęgnacji powinny być dopasowane przede wszystkim do wieku malca. Zestawy kosmetyków dla noworodka nie będą składały się ze zbyt wielu produktów. W pierwszych miesiącach nadmiar kosmetyków może jedynie zaszkodzić maluchowi. Zazwyczaj wystarczy tylko balsam do ciała, krem ochronny zapobiegający podrażnieniom i odparzeniom, które mogą wywołać pieluszki, a także delikatny myjący żel dla dzieci. Decydując się na myjący preparat emolientowy, niekiedy można nawet zrezygnować z balsamu. Preparaty dla noworodków bardzo często oznaczane są jako te do stosowania od 1. dnia życia. Nieco starsze dziecko może potrzebować już większej liczby produktów, w tym przede wszystkim delikatnego szamponu dla dzieci, kremu do twarzy oraz preparatu z filtrami UV.

Kosmetyki dla dzieci

 • powinny również posiadać niezbędne atesty, w tym:
 • Instytutu Matki i Dziecka,
 • Centrum Zdrowia Dziecka,
 • Państwowego Zakładu Higieny.


Szczególnie dwie pierwsze instytucje są szeroko rozpoznawalne przez rodziców. Takie atesty gwarantują pełne bezpieczeństwo stosowania, dlatego warto szukać ich na opakowaniach kosmetyków dla dzieci. To ważne zwłaszcza w przypadku problemów malca z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Produkty dla dzieci powinny być również hipoalergiczne. Ze względu na wysoką wrażliwość skóry malucha, zwłaszcza przed ukończeniem 3. roku życia, warto zadbać o stosowanie wyjątkowo łagodnych środków. Nie powinno się również zbytnio ufać naturalnym kosmetykom dla dzieci. Choć taka nazwa brzmi bezpiecznie, w rzeczywistości takie produkty również mogą uczulać czy podrażniać. Warto natomiast sięgnąć po kosmetyki ekologiczne, bez chemii. Im prostszy skład, tym lepiej dla skóry malca.

Krem czy oliwka dla dzieci mają również za zadanie chronić delikatną skórę pociechy. Nie posiada ona bowiem tylu gruczołów łojowych i potowych co skóra dorosłych, dlatego jej bariera hydrolipidowa nie chroni jej wystarczająco przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Specjalne preparaty emolientowe pozwalają zapobiec podrażnieniom.


Zainteresuje Cię: Domowe SPA dla każdego. Jak urządzić domowy seans pielęgnacyjny?

Jak kompletować zestawy kosmetyków dla dzieci?

Wybór kosmetyków dla dzieci zależy od wieku malucha. Dla noworodka potrzebne są:

 • delikatny żel myjący dla dzieci – pozwala delikatnie, a przy tym wyjątkowo skutecznie oczyścić skórę. W przypadku dzieci przed ukończeniem 6. miesiąca życia można używać go również do mycia głowy,
 • balsam do ciała dla dzieci – służy ochronie wrażliwej skóry malucha. Należy nakładać go po kąpieli i delikatnym osuszeniu ciała malca, lekko wmasowując preparat okrężnymi ruchami,
 • krem ochronny do ciała dla dzieci – warto smarować nim pupę noworodka profilaktycznie, pomaga on zapobiegać odparzeniom. Lepiej natomiast zrezygnować z popularnej zasypki, która jest odradzana przez dermatologów,
 • krem na odparzenia dla dzieci – pomimo starannej ochrony może zdarzyć się, że malec nabawi się odparzeń od pieluszki. Taki kosmetyk dla dzieci zawsze warto mieć w pogotowiu.


Dla starszego dziecka konieczne są również:

 • krem przeciwsłoneczny dla dzieci – doskonale sprawdzi się podczas spacerów na świeżym powietrzu. Zwykle stosuje się go dopiero od 6. miesiąca życia, ponieważ młodsze dzieci powinny unikać kontaktu ze słońcem. Jeśli jednak nie ma wyboru i malec musi przebywać w takim środowisku, należy zastosować kosmetyk również u noworodka,
 • krem ochronny do buzi dla dzieci – to, obok kremu z filtrem dla dzieci, niezwykle ważny preparat mający chronić skórę przed wpływem środowiska zewnętrznego. Najbardziej przydatny podczas zimy,
 • szampon dla dzieci – po 6. miesiącu życia warto zacząć dbać o delikatne włosy dziecka specjalnie do tego przeznaczonym produktem. Kosmetyki przeznaczone do ciała mogą je posklejać i przetłuścić.


Poza podstawowym zestawem kosmetyków warto mieć w zanadrzu również oliwkę dla dzieci. Sprawdzi się ona nie tylko zamiast balsamu, lecz także do zmiękczenia twardej wody podczas kąpieli. Żel do mycia można wymienić również na płyn do kąpieli dla dzieci, specjalne mydło czy emulsję. Przydatne mogą okazać się także chusteczki dla dzieci, szczególnie na wyjazdach. We wspólnej podróży doskonale sprawdzi się też wygodna kosmetyczka turystyczna, najlepiej taka, którą można rozłożyć i powiesić w dowolnym miejscu.


Odpowiednio dobrane kosmetyki dla dzieci pozwalają zadbać o skórę malucha. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością i stosować tylko najpotrzebniejsze, aby nie zaszkodzić wrażliwemu ciału dziecka.


Przeczytaj również: Zestaw kosmetyków dla dziewczynki powinien być dopasowany do jej wieku i potrzeb. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.