Co to jest karta podarunkowa i jak działa?

Strona GłównaPAYBACK EkstraVouchery i karty podarunkowe ● Karta podarunkowa

Bony podarunkowe do sklepów i vouchery na oryginalne wycieczki lub atrakcje to świetna opcja na prezent na różne okazje. Poznaj popularne rodzaje kart podarunkowych i ich zalety, a także sprawdź, czy vouchery rzeczywiście są lepszymi podarunkami na urodziny niż tradycyjne prezenty materialne.

Karta podarunkowa jeszcze do niedawna była kojarzona z prezentem na ostatnią chwilę. Chętnie sięgały po nią również osoby, które nie znały zbyt dobrze obdarowywanego i wolały postawić na bezpieczną opcję, która nie rozczaruje ani nie będzie się kurzyć na półce. Coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje swoim klientom zakup karty podarunkowej jako alternatywy dla materialnego prezentu. Takie rozwiązanie nie zawsze musi być oznaką braku zainteresowania, wprost przeciwnie – może okazać się idealnym wyborem i zachwycić solenizanta. Zobacz, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na wręczenie vouchera podarunkowego i na jakich zasadach działają najpopularniejsze usługi tego typu.

Karta podarunkowa – co to jest i czym się wyróżnia?

Można powiedzieć, że prototypem karty podarunkowej jest bon towarowy uprawniający do bezgotówkowego nabycia danej rzeczy. Zazwyczaj wręcza się taką kartę w ramach prezentu z okazji urodzin, imienin, świąt czy Dnia Matki. Ma za zadanie zastąpić tradycyjny, materialny prezent. Nie można wymienić jej na gotówkę, służy wyłącznie do rozliczania, jeśli jednak cena wybranego produktu jest wyższa niż znajdujące się na bonie prezentowym środki, istnieje możliwość dopłaty różnicy gotówką lub kartą płatniczą. Większość kart podarunkowych ma termin ważności, najczęściej jest to rok od daty zakupu. Karty podarunkowe mogą mieć z góry ustalone, przypisane do nich kwoty, jednak niektóre sklepy umożliwiają doładowanie karty samodzielnie wybraną kwotą.

Część sklepów, zwłaszcza odzieżowych, proponuje kartę podarunkową w zamian za zwracany towar (zamiast gotówki czy przelewu na konto bankowe). Takie karty można wykorzystać podczas kolejnych zakupów w danym sklepie, nie warto jednak przekazywać ich komuś innemu, zwłaszcza w formie prezentu urodzinowego. Kwota dostępna na karcie zazwyczaj jest na tyle specyficzna, że obdarowywany zorientuje się, że nie był to prezent wybrany z myślą o nim.

W ostatnim czasie vouchery, w tym karty podarunkowe, spotyka się nie tylko w sklepach oferujących odzież, kosmetyki, atrakcje i wycieczki, lecz także w serwisach usługowych zajmujących się sprzedażą i udostępnianiem gier wideo, muzyki, filmów i seriali.

Karty podarunkowe znajdziesz również na stronie PAYBACK. W odróżnieniu od standardowych bonów prezentowych te dostępne u partnerów Programu możesz otrzymać w zamian za punkty zgromadzone wcześniej podczas zakupów. W zależności od ilości posiadanych środków – a także indywidualnych potrzeb – możesz wybrać kartę podarunkową o wartości od 10 do nawet 200 złotych. Wymiana punktów może być pretekstem do zrobienia prezentu samemu sobie, warto też wykorzystać okazję i wręczyć kartę jako samodzielny upominek albo dodatek do prezentu. Popularnym rozwiązaniem w przypadku kart podarunkowych na prezent jest wręczanie ich w ozdobnych kopertach. Jeśli jednak chcesz podarować na urodziny coś, co solenizant będzie mógł od razu wykorzystać, do bonu możesz dołączyć również dobre wino.

Bon podarunkowy – wersja tradycyjna i elektroniczna

Karty podarunkowe jeszcze do niedawna można było kupić wyłącznie w sklepach stacjonarnych i tam też je wykorzystać. Obecnie nie ma znaczenia, czy karta ma wersję elektroniczną, czy tradycyjną, plastikową – w obu przypadkach kupujący może wykorzystać ją zarówno podczas zakupów online, jak i w sklepie. Karta podarunkowa w postaci elektronicznej zazwyczaj dostarczana jest na adres mailowy zamawiającego i zawiera kod, który należy wpisać lub podać sprzedawcy. Kody kreskowe są rzadkością.

Często, gdy decydujesz się na zakup karty online, możesz bezpośrednio przesłać prezent do osoby, która ma być obdarowana. Zazwyczaj przy składaniu zamówienia pojawia się odpowiednia opcja, którą można zaznaczyć, a także dodatkowe okienko, np. na życzenia urodzinowe. Taką „kartę” możesz również wydrukować, schować do koperty i wręczyć osobiście na przyjęciu.

Karty podarunkowe, które możesz otrzymać w zamian za punkty PAYBACK, są do wykorzystania zarówno w sklepach stacjonarnych (jeśli oczywiście dany sklep ma placówki stacjonarne), jak i online.

Karta upominkowa IKEA – gdzie kupić? Jak działa?
Karty upominkowe IKEA
Gdzie kupić? Jak działa?
Karta podarunkowa Amazon – gdzie kupić? Jak działa?
Karty podarunkowe Amazon
Sprawdź jak działają
Tańsze wakacje z voucherem do booking
Tańszy sposób na podróże?
Sprawdź voucher do Booking

Karty podarunkowe – najpopularniejsze rodzaje

Bony prezentowe można podzielić również na kilka innych rodzajów. Do pierwszego z nich zaliczają się karty podarunkowe od konkretnego dostawcy. Oznacza to, że pozwalają one na skorzystanie z oferty określonej firmy, przy czym rodzaj produktów, jakie można dzięki nim nabyć, jest bez znaczenia. Zazwyczaj takie bony prezentowe oferowane są przez sieci drogerii, księgarnie i „sieciówki” odzieżowe. Przed zakupem takiej karty warto upewnić się, czy pozwala ona zarówno na zakupy w sklepie stacjonarnym, jak i na stronie internetowej. Takie właśnie są bony prezentowe oferowane przez PAYBACK. Wymieniając punkty na kartę podarunkową, otrzymujesz bon o określonej wartości do wykorzystania w jednym, konkretnym sklepie, np. Decathlonie, RTV Euro AGD albo u dostawcy produktów, uprawniający do skorzystania np. z wszystkich dostępnych ofert na Allegro.

Istnieją również vouchery podarunkowe, które oferują zniżkę na usługi, atrakcje i wycieczki, a nie na konkretne produkty. Można wykorzystać je w salonach kosmetycznych, gabinetach masażu lub medycyny estetycznej, u fryzjera, a także w hotelach i restauracjach. Tego typu karty mają jednak pewne ograniczenia, m.in. dotyczące terminu realizacji usługi czy daty ważności samego vouchera.

Kolejny rodzaj kart można określić mianem „multi”, ze względu na ilość produktów i usług, które oferują. To wszystkie katalogi prezentów zawierające od czekoladek o nietypowych kształtach po skoki na bungee.

Czy karta podarunkowa to dobry prezent?

Karta podarunkowa ma wiele zalet i nie zawsze musi świadczyć o tym, że nie znasz zbyt dobrze obdarowywanego. Dla ciebie, jako osoby kupującej, taki prezent to oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli wiesz, jaką markę lubi solenizant. W tym przypadku ryzyko kupienia nietrafionego, nieprzydatnego prezentu całkowicie znika. Vouchery podarunkowe można dopasować do charakteru i zainteresowań danej osoby, oferując jej tym samym niezapomniane przeżycia, co większość ludzi ceni znacznie bardziej niż materialne prezenty. Jeśli wiesz, że ktoś bliski od dawna marzy o kolacji w restauracji tematycznej, chce się przelecieć balonem albo udać na warsztaty z lepienia gliny, możesz spełnić jego marzenia właśnie dzięki takim voucherom. Niektóre sklepy pozwalają również na nieco większą personalizację prezentu, np. wpisania imienia na plastikową kartę, wybór motywu vouchera lub elektroniczne życzenia, które sprawiają, że prezent przestaje być bezosobowy, nijaki.

Zbieraj i wymieniaj °punkty na vouchery do ulubionych sklepów.