Jaki plecak rowerowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Plecak rowerowy

Plecak na rower to wygodny sposób przechowywania ekwipunku, który przyda się w trakcie krótszej lub dłuższej wycieczki. Chociaż większość plecaków rowerowych jest do siebie podobna, warto pamiętać o kilku różnicach podczas podejmowania ostatecznej decyzji zakupu.

Plecaki rowerowe mają specjalną budowę, która odróżnia je od zwykłych, uniwersalnych produktów tego typu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim obecność pasów – biodrowego i piersiowego – szelek, czasami siatek, oznaczeń odblaskowych i miejsca na bidon. Dzięki lekkości i stabilności takiego modelu jazda na rowerze staje się bezpieczna i wygodna. Plecaki różnią także na płaszczyźnie pojemności. Wyróżnia się małe produkty o pojemności do 5 l, średniej wielkości plecaki 5–15 l, duże mieszczące do 30 l i największe, o jeszcze większej pojemności, przeznaczone dla osób, które dużo podróżują.

Czym charakteryzuje się plecak rowerowy?

Plecak na rower wbrew pozorom mocno się różni od klasycznych, uniwersalnych modeli. Po pierwsze, to produkt bardzo lekki, umożliwiający komfortową jazdę bez uczucia obciążenia. Po drugie, charakteryzuje się idealnym dopasowaniem do ciała, ułatwiającym zachowanie dobrych parametrów aerodynamicznych w trakcie jazdy. Kolejną cechą odróżniającą go od uniwersalnych modeli jest wysoko usytuowany pas biodrowy – dzięki temu rowerzysta może swobodnie pedałować, zachowując równowagę (plecak nie przechyla kierującego do tyłu). To niejedyny dodatkowy pas występujący w tych specjalistycznych produktach. Dzięki temu, że plecaki na rower mają specjalny stabilizujący pas piersiowy, nawet przy bardzo dużych prędkościach produkt nie przesuwa się na plecach rowerzysty. Dodatkowymi elementami większości plecaków rowerowych są bukłaki na wodę i elementy odblaskowe zwiększające widoczność w trakcie jazdy nocą.

Jazda z plecakiem rowerowym jest nie tylko wygodniejsza, lecz także bezpieczniejsza. Można przechowywać w nim podstawowe narzędzia służące do naprawy pojazdu, takie jak np. klucze imbusowe i kilka dętek (opłaca się je wozić, szczególnie jeżdżąc rowerami szosowymi, mającymi dość delikatne opony). Najważniejszym elementem ekwipunku każdego rowerzysty powinna być apteczka pierwszej pomocy i woda utleniona. Nie należy zapominać także o napojach i ewentualnym jedzeniu.


Zainteresuje Cię: Przydatne akcesoria rowerowe

Pojemność plecaka na rower – najważniejsze kryterium wyboru

Pojemność plecaka wpływa bezpośrednio na liczbę i wielkość możliwego do zapakowania ekwipunku, a także na komfort jazdy. Im mniejszy i lżejszy model, tym wygodniejsza jazda. Plecaki rowerowe ze względu na pojemność można podzielić na następujące rodzaje:


  • Małe plecaki rowerowe do 5 l – podręczne i najlżejsze, w trakcie jazdy praktycznie niewyczuwalne. Wystarczą do spakowania wody, portfela, telefonu, kilku kluczy i dętek, a także małej apteczki, ale nie zmieści się nic więcej. Przydatne wtedy, gdy nie jeździ się na długie wyprawy. Produkty tego typu są najtańsze spośród wszystkich modeli.
  • Plecaki do 5 do 15 l – średnich rozmiarów produkty, które umożliwiają noszenie podstawowych elementów ekwipunku, a także zapasowej odzieży lub ochrony przeciwdeszczowej.
  • Duże plecaki na rower od 15 do 30 l – to produkty przeznaczone dla osób, które często wybierają się na dłuższe wyprawy. Zapasowe buty, komplet ubrań, a nawet kosmetyki – to wszystko bez trudu zmieści się w takich plecakach. Są doskonałą alternatywą dla dwóch średnich modeli w sytuacji, gdy na wycieczkę wybiera się cała rodzina.
  • Plecaki powyżej 30 l – rzadziej spotykane, przeznaczone dla zawodowców, miłośników wycieczek trekkingowych i nocowania pod namiotem. Dzięki tak dużej pojemności mogą zmieścić prawie wszystko.

Jak widać, wybór właściwego produktu powinien być dostosowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb. Osoby, które rzadziej podróżują rowerem i nie udają się w zbyt odległe rejony, mogą śmiało zakupić mały plecak do 5 l lub średni o pojemności do 15 l. Zaprawionym w bojach rowerowych poszukiwaczom przygód i entuzjastom widoków natury zaleca się wybranie któregoś z dwóch ostatnich modeli.

Plecak na rower – damski, męski, dziecięcy

Konstrukcja produktów przeznaczonych dla mężczyzn i plecaków rowerowych damskich lub dziecięcych praktycznie nie różni się od siebie. Ludzka budowa jest jednak inna w zależności od płci, dlatego producenci postanowili nieco dostosować swoje produkty. Dlatego też plecaki dla dzieci mają jeszcze mniejsze rozmiary, a plecaki damskie różnią się w zakresie rozmieszczenia pasa biodrowego, piersiowego i szelek. Wszystkie warianty zwykle cechują się także odmienną kolorystyką.


Przeczytaj również: Plecaki młodzieżowe – co jest ważne podczas wyboru?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób