Jak się przygotować do wyjazdu pod camping?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Camping

Wakacje sprzyjają odpoczynkowi na łonie natury. Camping jest jedną z wygodnych i niskobudżetowych form podróżowania. Wymaga jednak pewnej logistyki, dotyczącej m.in.: znalezienia odpowiedniego pola campingowego, sposobu przyrządzania posiłków i rozsądnego spakowania wszystkich niezbędnych rzeczy.

Przed wyjazdem na camping warto solidnie się do tego przygotować. Jednym z pierwszych pytań, które należy sobie zadać to „jak daleko jedziemy?”. Od tego zależy, ile i jakie wyposażenie będzie potrzebne. Drugie pytanie dotyczy liczby osób, która jedzie na wycieczkę. Znając odpowiedź na powyższe pytania, można rozpocząć szczegółowe planowanie wyjazdu na camping nad morzem, nad jeziorem czy w górach.

Jak przygotować się do campingu?

Logistyka pakowania się na wyjazd zależy od tego, czy zamierza się spać w przyczepie, czy w namiocie. Niezależnie jednak od tego warto mieć przy sobie kilka podstawowych rzeczy w tym m.in.: agregat prądotwórczy, przedłużacz, lodówkę, mini kuchenkę, czajnik, latarkę, termos (najlepiej kilka w różnych rozmiarach), apteczkę, scyzoryk oraz niezbędne akcesoria higieniczne. Cały ekwipunek bez trudu mieszczą nawet niewielkie przyczepy campingowe, łatwo też spakować go w pojemne turystyczne plecaki.

Ceny za wynajem campingu uzależnione są od wielkości przyczepy oraz czasu, jaki planuje się na nim spędzić. W Polsce najczęściej płaci się około 200 złotych za dobę za przyczepę czteroosobową. Nie jest to wygórowana cena, jednak koszt samego jej wyposażenia bywa znaczący. Warto zapoznać się z ofertą campingów nad morzem czy nad jeziorem na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Oszczędza to zdenerwowania, pośpiechu i ułatwia organizację wyprawy.

Akcesoria do przyczepy campingowej

Przyczepa campingowa musi spełniać funkcję miniaturowego domu. Dlatego też jej wyposażenie musi być zbliżone do warunków domowych. W środku nie może zabraknąć lodówki turystycznej ani kuchenki. Muszą one znajdować się na samym szczycie rzeczy do zabrania. Bez tego przygotowanie codziennych posiłków oraz ich przechowywanie może być mocno utrudnione. Wybrać można kuchenkę elektryczną lub gazową. Ta pierwsza wymaga zasilania, natomiast drugiej trzeba zapewnić dostęp do butli gazowej. Wybór jest kwestią indywidualną. Jeśli chodzi o typ kuchenki, to przydatne jest posiadanie dwóch palników, co umożliwia jednocześnie np. gotowanie ziemniaków i smażenia mięsa. W niewielkiej kuchni przydatne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu naczynia i sztućce.

Jeśli na polu campingowym nie ma toalet, niezbędny jest zakup toalety z wymiennymi wkładami. To samo dotyczy mycia się – jeśli dostęp do pryszniców jest ograniczony, nie pozostaje nic innego, jak zabranie składanego prysznica ze sobą. Sam dostęp do bieżącej wody wystarczy, by z niego skorzystać. Taki prysznic można zawiesić nawet na gałęzi, by zażyć rześkiej kąpieli na łonie natury.

Wygodne jest posiadanie kilku przenośnych krzesełek i stolika. Pozwala to na wspólne spędzenie czasu z rodziną, np. spożywając posiłek czy grając w gry planszowe. Nie mniej ważna jest kwestia zachowania czystości w przyczepie. Pod ręką warto mieć miniaturową szufelkę i zmiotkę.


Dowiedz się również co zabrać na wyjazd? Akcesoria przydatne w podróży

Wybór agregatu do przyczepy

W warunkach campingowych często trudno o stały dostęp prądu. Aby mieć pewność, że żadne z urządzeń elektrycznych nie zawiedzie podczas urlopu, dobrze jest zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy na benzynę lub olej napędowy. Podzielić je można na dwa rodzaje: trójfazowe (do 400 V) oraz jednofazowe (do 230 V). Do niewielkiej przyczepki, w której będzie znajdowała się lodówka, kuchenka i drobne sprzęty (laptopy i telefony) w zupełności starczy agregat jednofazowy. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na rodzaj spalanego paliwa, który może sprawiać problemy w bardzo niskich, mroźnych temperaturach, szczególnie gdy jest się właścicielem przyczepy całorocznej.


Na camping warto również zabrać latarkę. Sprawdź, jak wybrać najlepszą.

Camping z dziećmi

Wypoczynek z dziećmi to zawsze duże wyzwanie. Małe dzieci często potrzebują większego komfortu niż dorośli i dlatego lepiej spakować za sobą kilka rzeczy więcej. Maluch często nie przepada za prysznicami, tym bardziej zimnymi. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą większej miski, w której można wykąpać dziecko, mieszając chłodniejszą wodę z tą przegotowaną. W nocy, gdy temperatury znacznie spadają, przyda się dodatkowy koc.

Wakacje bez zabawek to dla większości dzieci czas stracony. W związku z tym łatwy transport i przechowywanie zapewni przenośne, składane pudełko. Maluchy znacznie szybciej niż dorośli brudzą ubrania. Rodzice powinni pamiętać o spakowaniu zestawu do ręcznego prania i sznurków do wywieszania wypranej odzieży.

Bez względu na miejsce pobytu nie wolno zapominać o odzieży dostosowanej do różnych temperatur oraz środkach ochrony przed owadami i promieniowaniem słonecznym.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób