Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bagaż podręczny

Pakowanie bagażu podręcznego może przyprawić o prawdziwą gorączkę. Linie lotnicze mają bowiem swój własny regulamin, który musi być rygorystycznie przestrzegany przez podróżujących. Dlatego też prawidłowe przygotowanie walizki pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Spokojna podróż samolotem jest często synonimem dobrze spakowanego bagażu. Okazuje się, że większość pasażerów na krótkie pobyty decyduje się na zabranie tylko walizki podręcznej. Stosując kilka zasad, w prosty sposób można zapobiec przykrym niespodziankom podczas odprawy.

Wymiary bagażu podręcznego

Linie lotnicze dopuszczają wniesienie na pokład pojedynczego, niewielkiego bagażu podręcznego – walizki lub plecaka. Dopuszczalne jego rozmiary wynoszą około 50 × 40 × 20 cm, a waga 8–10 kg.W tanich liniach lotniczych bagaż podręczny jest zazwyczaj nieco mniejszy. Jego wymiary to 40 × 25 × 20 cm – musi zmieścić się pod siedzeniem poprzedzającego fotela. Można dokupić dodatkowy bagaż kabinowy, którego waga nie przekracza 10 kg. W przypadku walizek do wymiaru całkowitego wliczają się również kółka i uchwyty. W klasie biznesowej (lub pierwszej) niektórzy przewoźnicy potrafią zwiększyć dopuszczalny limit – wagowo lub ilościowo. Nie wolno zapominać, że każdy nadbagaż przeważnie jest dodatkowo płatny. Linie lotnicze zazwyczaj nie robią wyjątku nawet dla najmłodszych pasażerów – niemowląt. Akcesoria, żywność i kosmetyki dla maluchów muszą mieścić się w ramach limitu bagażu podręcznego.

Przeczytaj również: Co zabrać na wyjazd?

Co można mieć w bagażu podręcznym? Jak spakować kosmetyki do bagażu podręcznego?

Ograniczenia w stosunku do zawartości bagażu podręcznego sprawiają, że należy pakować się z głową i planem. Obowiązują bowiem limity nie tylko co do objętości, ale i ilości określonych rzeczy. W walizce można mieć: napoje alkoholowe (do 100 ml), kosmetyki (100 ml) umieszczone w przezroczystej folii o pojemności 1 l, żywność, ubrania, sprzęt medyczny (np. ciśnieniomierz), leki i napoje (do 100 ml). Na kilka dni przed planowanym lotem warto sprawdzić regulamin konkretnej linii. Pozwoli to uniknąć problemów. Produkty kupione w strefie bezcłowej są wyłączone z wszelkich limitów.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Na pokład samolotu nie wolno wnosić przede wszystkim broni, ostrych narzędzi, środków chemicznych i toksycznych oraz sprzętu sportowego. Zakazane są również substancje łatwopalne, w tym farby w aerozolu, pojemniki z gazem i petardy. Ponadto podróżujący nie przejdzie przez odprawę, jeśli w jego walizce znajdują się: żyletki do golenia, śrubokręty, nożyczki, wiertarki, klucze francuskie, a nawet zapałki i paliwo do zapalniczek. Pakowanie alkoholu powyżej 70% także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie będzie pozwolenia na jego wniesienie do samolotu. Wyjątek stanowią napoje z procentami, które zostały zakupione w strefie bezcłowej.

Pakowanie bagażu podręcznego

Przygotowywanie walizki należy rozpocząć z gotowym planem. Przed podróżą na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego należy zapoznać się z listą przedmiotów dozwolonych i zakazanych na pokładzie samolotu. Następnie zaleca się, aby sporządzić listę rzeczy niezbędnych podczas wyjazdu. W bagażu podręcznym muszą znaleźć się przedmioty, które zaspokoją potrzeby jedynie na czas lotu. Najczęściej są to: kosmetyki, książki lub prasa, jedzenie, mała apteczka i ręczniczek. Pakowanie zaczyna się od wyłożenia dna walizki, które zazwyczaj nie jest gładkie ze względu na wystający „szkielet” uchwytu. Dobrym pomysłem na jego wypełnienie jest zrolowanie ręczników czy ubrań. Nawet przy większych torbach, które lądują w luku bagażowym, metoda zwijania wszystkiego w rulon jest najlepsza. Wszystko musi być upakowane bardzo ciasno. Pomaga to zaoszczędzić przestrzeń. Na warstwę tak zwiniętych ubrań zaleca się kłaść rzeczy, których pogniecenia woli się uniknąć. Muszą one leżeć płasko i wypełnić całą przestrzeń walizki tak, aby nie pozostawić wolnych miejsc. Do kieszeni znajdującej się na „skrzydle” bagażu warto z kolei włożyć przedmioty, które mogą być potrzebne w pierwszej kolejności, np. kartę pokładową. W tym miejscu powinny znaleźć się też kosmetyki, jedzenie czy ładowarka do telefonu. Zapobiegnie to gorączkowym przeszukiwaniom walizki. Leki i preparaty do pielęgnacji ciała i twarzy warto przewozić w przezroczystych kosmetyczkach. Będą po prostu bardziej widoczne. Drobną biżuterię zaleca się spakować w osobne woreczki.

Na wierzchu walizki kładzie się rzeczy najbardziej cenne, np. komputer, tablet czy aparat fotograficzny. Łatwej będzie w ten sposób okazać strażnikowi zawartość torby podczas odprawy. Aby sprzęt elektroniczny nie uległ zniszczeniu, można położyć na nim grubą bluzę lub kurtkę. Ciuch może się też przydać, jeśli temperatura w samolocie będzie za niska.

Jeśli w bagażu pozostanie wolna przestrzeń, warto ją wypełnić rzeczami z tzw. listy zapasowej. Tak, jak linie lotnicze nie pozostawiają w samolocie pustych miejsc, tak i „dziury” w walizce to zwykła strata przestrzeni.

Wybierasz się góry? Zobacz jak się zapakować.

Najważniejsze informacje zawarte w tym artykule

  • Jakie są wymiary bagażu podręcznego i czym różnią się między sobą ze względu na rodzaj linii lotniczych.
  • Jakie są limity dotyczące zawartości bagażu podręcznego.
  • Czego nie można wnosić na pokład samolotu.
  • Jak zaoszczędzić przestrzeń podczas pakowania bagażu podręcznego.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki