Zestaw narzędzi dla majsterkowicza – podstawowy i rozbudowany. Co powinien zawierać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Zestaw narzędzi

Zestaw narzędzi warsztatowych przydatny jest w każdym domu. Posiadając odpowiednie narzędzia i nieco zapału do majsterkowania, proste usterki można naprawić samemu, bez konieczności wzywania specjalistów. Jakie narzędzia zatem powinien zawierać zestaw do majsterkowania?

Narzędzia do domowych napraw nie kosztują wiele i nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Decydując się na zakup gotowego zestawu, można zaoszczędzić czas, jednak skomponowanie go samemu sprawi, że dokona się zakupu tylko tych produktów, z których faktycznie będzie się korzystało. Do najbardziej przydatnych narzędzi naprawczych zaliczyć należy: kombinerki, nożyki, miarki, wiertarki, papiery ścierne, klucze, piłki czy młotki. Wybór odpowiednich akcesoriów powinien być podyktowany ich docelowym przeznaczeniem. Osoby znające się na elektryce mogą zdecydować się na narzędzia dla elektryków, zaś fascynaci pracy w drewnie – na dodatkowy komplet narzędzi stolarskich.

Czym kierować się przy wyborze zestawu narzędzi?

Umiejętność dokonywania bieżących napraw w domu lub w mieszkaniu pozwala długoterminowo zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy, a także nerwów. Cieknący kran, niedziałający piekarnik czy problemy z korkami to tylko niektóre z sytuacji, które co jakiś czas przydarzają się każdemu. Szereg usterek pojawić się może także w związku z pojazdami – samochodami czy rowerami. Aby jednak naprawić je samemu i zaoszczędzić pieniądze, należy nie tylko posiadać smykałkę do majsterkowania, lecz także zaopatrzyć się w zestaw narzędzi do naprawy.

Wybierając zestaw narzędzi, warto kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Nie każdemu przydatne będą narzędzia akumulatorowe, pneumatyczne czy specjalistyczne skrzynki dla elektryków. Innymi słowy, wybór skrzynki warsztatowej powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Wielu osobom majsterkowanie w przydomowym garażu lub piwnicy sprawia ogromną przyjemność – w takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie profesjonalnego i bogatszego zestawu z narzędziami.

Podstawowy zestaw narzędzi dla początkującego

Rozważając zakup narzędzi, można zdecydować się na wybór gotowej skrzynki narzędziowej lub skompletowanie jej samemu. Drugi wariant jest bardziej czasochłonny, ale umożliwia zaopatrzenie się w tylko takie przedmioty, których faktycznie będzie się używało. Co powinien zawierać zestaw dla osoby początkującej do codziennego, niezbyt zaawansowanego użytku?

Podstawą uniwersalnej skrzynki są klucze służące do różnego rodzaju napraw. Wyróżnia się klucze płaskie i klucze nastawne. Warto zaopatrzyć się też w poziomicę i kilka rodzajów wkrętaków z różnymi końcówkami. Podstawą są także uchwyty zapadkowe, przedłużki i nasadki. Wiele prac naprawczych nie byłoby możliwych do wykonania bez szczypiec i kombinerek. Przydatne okazuje się też posiadanie klucza francuskiego. Do wyrównywania powierzchni przyda się papier ścierny i paca ścierna, a w ostateczności także piłka do drewna. Zestaw narzędzi powinien zawierać również nożyki, najlepiej introligatorskie, klamry, młot ślusarski i elementarny miernik napięcia służący do prac elektrycznych. Żaden zestaw nie byłby w stu procentach kompletny bez dokupienia dodatkowo wytrzymałej taśmy izolacyjnej, przydatnej zarówno w pracach remontowych, jak i hydraulicznych.

Niewątpliwym atutem gotowego zestawu jest fakt, że często pakowany jest on w wygodną walizkę. Kompletując samemu narzędzia, można umieścić je w skrzynce.


Przeczytaj również: Organizer na narzędzia – sposób na porządek w warsztacie

Narzędzia do prac stolarskich

Zwolennicy majsterkowania w drewnie powinni wyposażyć się w specjalne narzędzia, które umożliwią zarówno naprawy mebli, jak i realizację hobby w postaci tworzenia nowych przedmiotów. Podstawą jest zaopatrzenie się w stół stolarski – najlepiej taki, który będzie wyposażony w szuflady i tzw. tablicę, umożliwiającą wygodne i schludne przechowywanie narzędzi. Do prac stolarskich i naprawczych przydadzą się: zestaw imadeł, piła do drewna, ukośnica, poziomica, miarki i dłuta stolarskie. Konieczny jest też zakup struga, potocznie zwanego heblem, służącego do wyrównywania i wygładzania powierzchni. Niezbędne będą także wiertarki i pozioma szlifierka do drewna.

Część z powyższych narzędzi przyda się z pewnością w podstawowych pracach ślusarskich. Aby wykonywać jednak bardziej zaawansowane czynności ślusarskie, konieczne będzie zaopatrzenie się w wiertarkę słupową, przecinarkę do metali, dodatkowe mierniki, odzież ochronną (zwłaszcza specjalny kask ochronny) i zestaw mniejszych elektronarzędzi.


Zainteresuje Cię: Prezent dla majsterkowicza – sprawdzone propozycje

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!