Wkrętarka akumulatorowa istotne parametry oraz rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Wkretarka akumulatorowa

Wkrętarka akumulatorowa powinna znaleźć się w obowiązkowym, podręcznym zestawie każdego majsterkowicza. Jest niezbędnym urządzeniem przy drobnych pracach remontowych oraz skręcaniu mebli, choć niektóre modele wyposażone są również w funkcję udaru.


Wkrętarki akumulatorowe to bardzo popularne narzędzia. W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli. Zanim zdecydujesz się za zakup tego elektronarzędzia, zastanów się, do czego będziesz go używać. Czy do drobnych prac w domu lub w ogrodzie, czy może do pracy w betonie? Szeroki wybór elektronarzędzi oferują partnerzy PAYBACK, czyli sklepy OBI, Jula oraz electro.pl. Kupując u nich, możesz otrzymać punkty w Programie, które następnie wymienisz na nagrody rzeczowe dostępne na naszej stronie. Do wyboru jest m.in. wkrętarka akumulatorowa.

Wkrętarka akumulatorowa – ważne są parametry


Głównym atutem wkrętarki akumulatorowej jest możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Wystarczy odpowiednio naładować sprzęt, aby korzystać z niego przez wiele godzin. Wkrętarka akumulatorowa pozbawiona jest kabla, który mógłby ograniczać ruchy i przeszkadzać. Dzięki temu można używać jej w nietypowych, trudno dostępnych miejscach i w różnych pozycjach. Niektóre wkrętarki akumulatorowe wyposażone są w obrotowe głowice pozwalające dotrzeć do miejsc, gdzie inny sprzęt by sobie nie poradził. Większość modeli ma funkcję wiercenia, dzięki czemu są bardzo uniwersalnymi narzędziami, które mogą być wykorzystywane do różnych prac. Mocna wkrętarka akumulatorowa wyposażona jest w udar pozwalający wiercić nawet w betonie. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu wkrętarki u jednego z partnerów PAYBACK, sprawdź kilka podstawowych parametrów urządzenia:


  • moc – jeśli jest wysoka, możesz pracować w twardych materiałach, a sprzęt nie będzie się szybko przegrzewał;
  • napięcie – sprzęt o niskim napięciu (do 4.8 V) świetnie sprawdzi się przy skręcaniu niewielkich przedmiotów, np. mebli czy sprzętu AGD. Wkrętarkę o napięciu do 10 V wykorzystuje się do prostego majsterkowania. Mocniejszym narzędziem (do 14 V) można wiercić otwory, natomiast model o jeszcze wyższych parametrach (wkrętarka akumulatorowa 18 V lub o wyższym napięciu) wykorzystuje się nawet jako udar podczas przewiercania się przez mur;
  • czas pracy wkrętarki – to, jak długo urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu, jest szczególnie istotne, dlatego przed zakupem sprawdź, jaką pojemność ma akumulator (w amperogodzinach). Należy zwrócić uwagę, czy sprzęt wyposażono w akumulator litowo-jonowy, który charakteryzuje się najwyższą jakością. Przy okazji warto dowiedzieć się, ile czasu narzędzie potrzebuje, by w pełni naładować akumulator;
  • moment obrotowy – podawany w niutonometrach; wskazuje, z jaką siłą sprzęt wkręca śruby;
  • liczba biegów – wkrętarki akumulatorowe mają najczęściej dwa biegi: pierwszy do wkręcania kołków, a drugi do wiercenia w ścianach;
  • waga – narzędzie, którego używasz przez wiele godzin, nie może być zbyt ciężkie. Warto o to zadbać, ale jednocześnie powinno się sprawdzić, czy wkrętarka charakteryzuje się solidną obudową i jakością wykonania.


Przeczytaj również: Wiertarkowkrętarka: wszechstronne narzędzie

Akcesoria do wkrętarek akumulatorowych


Jeśli nie jest ci potrzebne profesjonalne narzędzie i chcesz, by wkrętarka akumulatorowa była tania, wybierz model zawierający dodatkowe akcesoria. Elektronarzędzia, w tym również najlepsze wkrętarki akumulatorowe, często sprzedawane są w poręcznych zestawach. Tego rodzaju komplet powinien znajdować się w solidnej walizce, która ułatwi przenoszenie sprzętu i będzie stanowiła bezpieczne miejsce do przechowywania go. Dodatkowy akumulator pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek – nawet jeśli sprzęt rozładuje się w czasie pracy, nie będziesz musiał czekać kilka godzin, aż zostanie ponownie naładowany. Niektóre zestawy mają także ładowarki, które umożliwiają szybkie ładowanie wkrętarki.

Duże znaczenie przy wyborze wkrętarki akumulatorowej ma również cena. Za kilkaset złotych możesz kupić bardzo wydajną wkrętarkę akumulatorową z udarem. Jednak warto przy okazji wziąć pod uwagę, czy tak zaawansowane narzędzie będzie odpowiednio wykorzystywane. Nie ma potrzeby przepłacać, jeśli planujemy wykorzystywać je wyłącznie do skręcania mebli lub drobnych sprzętów ogrodowych. Do tego typu prac wystarczy sprzęt równie wysokiej jakości, ale za zdecydowanie niższą cenę. By sprzęt posłużył ci jak najdłużej, powinieneś odpowiednio zadbać o jego akumulator. Kluczowe znaczenie ma rozładowywanie ogniw do końca i ładowanie sprzętu zgodnie z instrukcją. Dzięki temu wkrętarka akumulatorowa świetnie poradzi sobie z większością prac, które wcześniej mogły wykonywać tylko wiertarki.


Zainteresuje Cię: Narzędzia warsztatowe i ich rodzaje – które wybrać i jakie są najbardziej przydatne?

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!