Rodzaje kluczy nasadowych - rozmiary i kształty

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Klucze nasadowe

Monter, mechanik lub hydraulik nie obejdzie się w pracy bez kluczy nasadowych. Nawet muzycy wykorzystują je jako stroiki do instrumentów. To narzędzia, które mogą przydać się również w domu, do drobnych remontów albo majsterkowania.

Klucze nasadowe służą do przykręcania lub odkręcania różnego rodzaju śrub, jednak różnią się od kluczy płaskich budową. Elementy klucza nasadowego to trzpień (rączka), sześcio- lub dwunastokątna nasadka oraz pokrętło do nasadki. Oprócz tego można wzbogacić je o ułatwiające pracę przeguby, grzechotki lub redukcje. Narzędzia różnią się wielkością i przeznaczeniem, warto więc zainwestować w zestaw kluczy nasadowych, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego majsterkowicza. Możesz kupić je w sklepach partnerów PAYBACK. OBI, Jula oraz electro.pl mają w swojej ofercie różnego rodzaju narzędzia. Dokonując u nich zakupów, zyskasz punkty PAYBACK, które później wymienisz na atrakcyjne nagrody.

Jakie klucze nasadowe będą najlepsze?

Mechanicy samochodowi, monterzy instalacji, budowlańcy – dla takich osób używanie kluczy nasadowych to codzienność. Narzędzia te przydają się w każdym przydomowym garażu i warsztacie majsterkowicza, ale wykorzystywane bywają również jako stroiki do różnego rodzaju instrumentów klawiszowych. Zanim zdecydujesz się na zakup kluczy nasadowych, pomyśl, do czego możesz ich potrzebować. Nie warto bowiem kupować bardzo rozbudowanego zestawu, z nasadkami o rzadko spotykanych rozmiarach, które później będą tylko zalegać na półce. Jeśli narzędzia mają być wykorzystywane do pracy przy aucie, kup zestaw zawierający rozmiary od 8 do 19 mm. W tym przypadku inne rozmiary oraz specjalistyczne nasadki okażą się niepraktyczne.

Najczęściej spotykane na rynku zestawy kluczy nasadowych mają nasadki o rozmiarach od 8 do 32 mm, łatwo więc będzie dostosować je do swoich potrzeb. Przedłużki i przeguby są przydatne w przypadku bardziej zaawansowanych działań, np. przy odkręcaniu zapieczonej śruby. Najlepiej, żeby w zestawie znajdowała się również grzechotka, czyli klucz nasadowy, który pozwala na odkręcanie lub dokręcanie śruby bez przekładania dłoni.

Niezwykle istotną częścią zestawu kluczy nasadowych jest walizka. Powinna być wykonana z tworzywa sztucznego, ale zawiasy mieć bardziej wytrzymałe, np. Metalowe, co zdecydowanie przedłuży ich żywotność. Musi być także dopasowana do wielkości narzędzi, w przeciwnym wypadku rozsypią się one wewnątrz pojemnika.

Rozmiary i rodzaje kluczy nasadowych

Spotykane w sklepach klucze nasadowe mogą różnić się od siebie budową trzpienia. Dostępne są warianty:

  • fajkowy – ma kształt podobny do litery L;
  • sztorcowy – wyróżnia się obecnością przetyczki;
  • ampułowy – to klucz nasadowy zakończony gniazdem;
  • w kształcie litery T – najpopularniejszy, wygodny i uniwersalny model klucza.

Model klucza i budowa trzpienia powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Kiedy sięgasz po najpopularniejszy klucz nasadowy w kształcie litery T, powinieneś mieć swobodny dostęp do śruby. Wówczas wystarczy użycie niewielkiej siły i kilka precyzyjnych ruchów, by odkręcić lub przykręcić śrubkę. Klucz fajkowy umożliwia dostęp z boku, ale wymaga przy tym użycia większej siły.

Parametr, który również należy wziąć pod uwagę, to wielkość zbieraka, często podawana przez producentów w calach. Najbardziej popularne rozmiary (w przeliczeniu na milimetry), to klucze od 6,3 do 25 mm. Poza kształtem narzędzia i wielkością zbieraka zwróć uwagę również na kształt nasadek. Najpopularniejsze to te do sześcio- i dwunastokątnych śrub. W zestawach znajdziesz też nasadki do wkrętów mających proste lub krzyżowe nacięcia, a także do mniej popularnych śrub. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest nasadka typu Spline, która będzie pasować do wielu rodzajów śrub: sześcio- i dwunastokątnych, Spline, Torx i calowych.

Przeczytaj również: Jaką siekierę wybrać w zależności od potrzeb?

Left aligned

Zadbaj o dobre klucze nasadowe

Tanie zestawy kluczy nasadowych można sprowadzić przez internet z zagranicznych portali zakupowych, ale to krótkotrwałe rozwiązanie. Lepiej postawić na sprawdzone marki i skorzystać z oferty partnerów PAYBACK, czyli sklepów OBI, Jula lub electro.pl, gdzie doradcy wyjaśnią wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu. Dodatkowo punkty, które zyskasz dzięki transakcji, możesz później wymienić na stronie PAYBACK na atrakcyjne nagrody. Jeśli chcesz długo cieszyć się narzędziami, lepiej wybierz modele chromowane, o zwiększonej odporności na tarcie oraz utlenianie i korozję. Dobrej jakości klucze nasadowe to inwestycja, dzięki której zyskasz sprzęt z długoletnią, a nawet dożywotnią gwarancją.

Remontuj z PAYBACK: Zdobywaj punkty i obniżaj koszt zakupów. Dołącz już dziś!