Wiertarkowkrętarka: wszechstronne narzędzie

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Wiertarkowkrętarka

Mobilność to tylko jedna z wielu zalet narzędzi akumulatorowych. Znika problem plączących się kabli, a samo urządzenie jest stale gotowe do pracy. Musisz jedynie zastanowić się, czy wybrać lekką wkrętarkę, czy bardziej wydajną i cięższą wiertarkowkrętarkę.

Trudno się zgodzić z tezą, że śrubokręt jest nowoczesnym wynalazkiem, bez którego nie można się obejść. Owszem, powinien znaleźć się w każdym podręcznym zestawie majsterkowicza, ale trudno skręcić nim cały zestaw mebli. Odpowiedniejszy do tego zadania będzie wydajny, wygodny i poręczny sprzęt akumulatorowy, dlatego lepiej postawić na wiertarkowkrętarkę.

Wiertarkowkrętarka do drewna, metalu, pustaków

Wkręca kołki, wierci dziury, czasami może również działać jako udar. Wiertarkowkrętarka to bardzo wszechstronne i coraz bardziej popularne narzędzie. Przydaje się do robienia otworów w pustakach, drewnie oraz w metalu. Tego rodzaju sprzęt wysokiej jakości kupisz u partnerów PAYBACK, w sklepach OBI, Jula lub electro.pl, które w ofercie mają wiele markowych narzędzi. Punkty, które zyskasz, dokonując transakcji, możesz wymienić na atrakcyjne nagrody na stronie Programu. Tajemnica wysokiej wydajności wkrętarkowiertarek to mocny akumulator. To jeden z głównych parametrów, pod których kątem należy dobierać sprzęt. Wiertarkowkrętarka akumulatorowa o najniższej mocy jest wyposażona w akumulator do 10 V. Taki sprzęt sprawdza się jako wkrętarka do miękkich materiałów. Nieco mocniejsze narzędzia, o napięciu akumulatora od 10 do 14 V, pozwalają na wiercenie w materiałach o różnej twardości. Najwięcej zyskasz, inwestując w model o napięciu akumulatora 18 V lub większym. W tym przypadku możesz mieć już do czynienia z wiertarkowkrętarką udarową, czyli mocnym narzędziem, które służy do wiercenia otworów w betonie. Tak silny sprzęt częściej wykorzystuje się właśnie jako wiertarkę, a rzadziej jako urządzenie do wkręcania kołków.


Zainteresuje Cię: Potrzebujesz inspiracji na prezent dla majsterkowicza? Poznaj nasze typy!

Jak korzystać z wiertarkowkrętarki?

Najnowsze akumulatory zasilające wiertarkowkrętarki to ogniwa litowo-jonowe. Nie rozładowują się mimo długich przerw w pracy. Niektóre modele mają czujki monitorujące poziom naładowania akumulatora, sygnalizację przeciążenia sprzętu oraz temperatury silnika. Kolejny model, akumulator niklowo-kadmowy, nie jest drogi i nadaje się do szybkiego ładowania. Rozwiązanie pośrednie między powyższymi ogniwami to akumulatory NiMH, które mają większą pojemność niż ogniwo niklowo-kadmowe, nieco dłużej się ładują, ale charakteryzują się też tym, że nie występuje w nich zjawisko pamiętania naładowania. Oznacza to, że podobnie jak ogniwo litowo-jonowe, akumulator NiMH nie musi być całkowicie rozładowany przed podłączeniem go do ładowarki. Nowoczesne modele akumulatorów do wiertarkowkrętarki wyposażone zostały w regulator, który umożliwia ustawienie momentu obrotowego. Najbardziej zaawansowane wkrętarkowiertarki mają nawet 20 pozycji ustawienia momentu obrotowego. Dzięki większemu momentowi obrotowemu urządzenie można wykorzystywać do trudniejszych zadań. Warto przy tym pamiętać, że podczas ustawiania biegów należy dopasować obroty wiertła do średnicy otworu. Do tych o małej średnicy powinieneś używać najwyższego biegu. Przy otworze o dużej średnicy używaj najniższego biegu, na którym moc jest największa.


Przeczytaj również: Dalmierz - idealne pomiary powierzchni pracy

Wiertarkowkrętarka na prąd lub na akumulator

Oprócz sprzętu na akumulator możesz wybrać również wiertarkowkrętarkę sieciową. Modele zasilane prądem także znajdują się w ofercie sklepów OBI, Jula oraz electro.pl. Zakupy u tych i wielu innych partnerów Programu gwarantują zdobycie punktów PAYBACK, które następnie można wymienić na atrakcyjne nagrody. Wiertarkowkrętarki sieciowe często wyposażone są w udar pneumatyczny. Dzięki temu sprzęt wykorzystuje się nawet do wiercenia w elementach żelbetowych.

Każda wiertarkowkrętarka, bez względu na to, czy masz do czynienia ze sprzętem akumulatorowym, czy sieciowym, wymaga dodatkowych akcesoriów. Do podstawowych należą bity, czyli końcówki do wkręcania śrub. Najlepsze są dwustronne i namagnesowane, gdyż doskonale trzymają przykręcaną śrubę. Warto zadbać również o komplet wierteł, które będą dopasowane średnicą do mocy urządzenia i przeznaczone do konkretnego materiału (drewno, metal, cegły lub pustaki). W komplecie powinna znaleźć się także dodatkowa ładowarka, która pozwoli na szybkie ładowanie sprzętu. Przydaje się ona zwłaszcza wtedy, gdy intensywnie korzystasz z wiertarkowkrętarki. Pamiętaj jednak, że nie każde ogniwa można poddawać szybkiemu ładowaniu. Równie pomocny jak ładowarka jest dodatkowy akumulator – dzięki niemu zawsze masz pod ręką naładowane ogniwo.

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!