W jaki sposób można sprawdzić numer konta bankowego?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Numer konta bankowego

Posiadanie prywatnego rachunku bankowego nie jest konieczne, jednak wiele osób ma co najmniej jedno konto. Tylko w przypadku firm stanowi obowiązek. Z uwagi na to, że numer konta bankowego jest długi, a klienci banków nie posługują się nim na co dzień, pojawia się pytanie: jak sprawdzić numer konta bankowego?

Obecnie odnalezienie numeru swojego konta bankowego jest o wiele łatwiejsze z uwagi na dostęp do bankowości elektronicznej oraz aplikacji przygotowywanych przez banki. Jak to możesz dokładnie zrobić? Czy oprócz swojego numeru konta można bez problemu sprawdzić, jaki numer rachunku bankowego ma inna osoba?

W jaki sposób sprawdzić swój numer konta bankowego?

Zanim wiele banków udostępniło swoim klientom usługi bankowości elektronicznej, uzyskanie numeru posiadanego przez siebie rachunku było dość problematyczne. Należało się bowiem udać do oddziału banku, gdzie uzyskiwało się odpowiednie informacje. Dziś jest to o wiele łatwiejsze. Mając dostęp przez stronę internetową lub aplikację do swojego konta w banku, można sprawdzić numer rachunku w kilka chwil. Zazwyczaj wystarczy wejść w menu główne i wybrać konkretny produkt finansowy. W zależności od banku dane te dostępne są również w zakładkach typu „moje produkty” czy „moje dane”. Dzięki temu o wiele łatwiej możesz podać też komuś numer konta – wystarczy go skopiować i wysłać w wiadomości SMS lub przez komunikator internetowy. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach nie trzeba nawet podawać samego konta, a jedynie numer telefonu do niego przypisany, jeśli konto ma włączoną opcję przelewów na telefon (BLIK).

Sprawdź wskazówki na temat konta PAYBACK >>

Czym jest numer IBAN konta bankowego?

Czasami można się spotkać z prośbą o podanie numeru konta w formacie IBAN. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się międzynarodowy numer rachunku bankowego. To system, w którym numery kont bankowych zostały usystematyzowane, by łatwiej było wykonywać przelewy pomiędzy bankami z różnych krajów. Składa się on z następujących elementów: dwucyfrowego kodu kraju (ISO), liczby kontrolnej składającej się z dwóch cyfr, następnie kodu bankowego danego kraju oraz numeru danego rachunku. Warto tutaj pamiętać, że liczba znaków w rachunku bankowym może być różna w zależności od kraju. W Polsce numer IBAN składa się z 28 znaków. Pierwsze dwa to oznaczenie kraju, czyli PL. Kolejne 26 cyfr to numer posiadanego rachunku bankowego.

Zobacz również jak płacić z PayPal >>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Czy można sprawdzić, do kogo należy numer konta bankowego?

Jako osoba prywatna nie możesz sprawdzić, do kogo należy dany rachunek bankowy ani dowiedzieć się, jaki jest numer konta innej osoby, jeśli ta sama ci go nie poda. Zwróć jednak uwagę na to, że mając czyjś numer, możesz sprawdzić, w jakim banku jest ono prowadzone. To spore ułatwienie w przypadku robienia przelewów, ponieważ wiadomo wówczas, czy będzie to przelew wewnętrzny i dana osoba otrzyma pieniądze od razu, czy też będzie musiała poczekać na kolejną sesję księgowania w obu bankach.

Sprawdź czym jest skrill i do czego służy >>

Jak znaleźć numer konta bankowego firmy, organizacji lub instytucji?

Jeżeli potrzebujesz wykonać wpłatę dla firmy np. za usługę czy towar, a nie zostało ci podane konto, możesz je znaleźć np. na stronie internetowej danego przedsiębiorstwa w zakładce „Kontakt”. Jeżeli firma jest płatnikiem VAT, numer konta można sprawdzić też na stronach rządowych związanych z wykazem podatników VAT.

Jeśli szukasz informacji związanych z danymi instytucji państwowej lub urzędu, możesz je znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, a także w wybranej zakładce na stronie danej instytucji. Pamiętaj, że często urzędy lub organizacje mają kilka różnych kont. Jeśli więc chcesz dokonać wpłaty, sprawdź, czy wybierasz na pewno dobry rachunek.

Numery kont nie tylko w banku – jak sprawdzić swój numer konta w programie lojalnościowym?

Numery kont związane są nie tylko z rachunkami bankowymi. Często także różnego rodzaju programy lojalnościowe czy bonusowe przypisują swoim klientom indywidualne numery konta lub też karty ułatwiającej zbieranie punktów. W przypadku PAYBACK numer konta i karty możesz znaleźć w aplikacji Programu, klikając w kod kreskowy na głównym ekranie. Może ci to być potrzebne do zalogowania się na stronie programu, aby przeglądać kupony i sprawdzać aktualne oferty.

Sprawdź jak logować się do programu PAYBACK >>

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób łatwo sprawdzić swój numer rachunku bankowego.
  • Czym jest numer IBAN i jak wygląda on w Polsce.
  • Czy można sprawdzić numer konta osoby prywatnej.
  • Jak znaleźć numer klienta i karty w Programie PAYBACK.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!