Google Pay – jak działa ta usługa i jak płacić za jej pomocą?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Google Pay

Google Pay to aplikacja, którą instalujesz w swoim telefonie, „podpinasz” do niej swoje konto bankowe i możesz wygodnie płacić w tysiącach punktów handlowych i usługowych.

Podobnie jak podczas płatności zbliżeniowej BLIK-iem, nie musisz mieć przy sobie karty, aby robić zakupy w sklepach stacjonarnych. Sprawdź, w jakich sytuacjach przyda ci się funkcja Google Pay i jak korzystać z tej usługi.

Google Pay – co to takiego?

Google Pay – zwana także GPay lub Portfel Google – to internetowy system płatności opracowany przez amerykańskiego giganta Google. Aplikacja powstała pod koniec lutego 2018 roku jako efekt połączenia Google Wallet i Android Pay. Od tego momentu użytkownicy najpopularniejszej przeglądarki mogą ściągnąć tę aplikację na swojego smartfona i dokonywać wygodnych, szybkich płatności w sklepach, aplikacjach i na milionach stron internetowych. Właściciele urządzeń z systemem operacyjnym Android mogą bezpłatnie pobrać aplikację ze sklepu Google Pay. Ta popularna usługa została zainstalowana przez użytkowników smartfonów już ponad 500 mln razy.

Partnerami usługi są największe banki takie jak Bank Pekao, BNP Paribas, mBank czy PKO Bank Polski. Jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz zgarnąć kilka tysięcy punktów za założenie konta w tych placówkach i bez ograniczeń korzystać z Google Pay!

Sprawdź jak się płaci BLIK-iem >

Kto może korzystać z Google Pay? Jak to działa?

Z funkcji mogą korzystać klienci banków, które współpracują z Google Pay. Z aplikacją związane są już setki banków i dostawców usług płatniczych na całym świecie. Jeśli chcesz płacić za pomocą Google Pay, musisz mieć smartfon z systemem operacyjnym Android, aplikację mobilną GPay w telefonie oraz aktywny rachunek w jednym z partnerskich banków. Google Pay nie wymaga otwierania dodatkowego konta ani wpłacania na rachunek określonej sumy pieniędzy, jak to jest wymagane w przypadku karty przedpłaconej (prepaid). Wybrane konto bankowe zostaje przypisane do aplikacji Google Pay i za pośrednictwem tego narzędzia możesz korzystać bezpośrednio ze środków, które masz na tym koncie. Po dodaniu karty będziesz:

 • płacić telefonem w sklepach stacjonarnych lub środkach transportu, bez konieczności noszenia przy sobie karty płatniczej;
 • dokonywać płatności na milionach stron internetowych i w aplikacjach mobilnych (np. w ulubionych grach na telefon).

Poznaj inne rodzaje płatności mobilnych w Polsce >

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak zacząć korzystać z Google Pay krok po kroku?

Aby płacić z Google Pay, musisz najpierw skonfigurować swoje konto bankowe z aplikacją mobilną. Zajmuje to zaledwie kilka minut:

 • Upewnij się, czy Twój bank jest na liście placówek, które współpracują z Google Pay. Możesz sprawdzić to na stronie internetowej poświęconej temu narzędziu.
 • Wejdź do sklepu Google Play i bezpłatnie pobierz aplikację Google Pay (Portfel Google) na swój smartfon z systemem operacyjnym Android.
 • Zaloguj się na swoje konto Google i dodaj formę płatności, tj. przypisz do aplikacji swoją kartę płatniczą, z której zamierzasz korzystać.
 • Upewnij się, czy Twój telefon ma aktywny moduł NFC, który umożliwi łączność między terminalem płatniczym a telefonem. Dziś zdecydowana większość smartfonów jest już wyposażona w tę funkcję.
 • Sprawdź listę sklepów, punktów usługowych i aplikacji, w których możesz korzystać z Google Pay i zacznij płacić za pomocą aplikacji.

Kiedy chcesz zapłacić za zakupy przez Google Pay, po prostu odblokuj telefon, przyłóż jego tylną część do terminala płatniczego na kilka sekund i postępuj według instrukcji, które pojawią się na ekranie. Jeśli dokonujesz płatności w aplikacjach i na stronach internetowych, wybierz przycisk Google Pay i potwierdź swoje zamówienie.

Dzięki funkcji PAYBACK Pay możesz płacić poprzez aplikacje w partnerskich sklepach stacjonarnych

Gdzie możesz korzystać z Google Pay?

Z Google Pay możesz korzystać tam, gdzie do tej pory używałeś plastikowej karty płatniczej. Ta forma płatności jest akceptowana w wielu sklepach, aplikacjach i na stronach internetowych, które są oznaczone charakterystycznym logo Google Pay. Płatność zrealizujesz np. w wielu sklepach online, które są partnerami Programu PAYBACK. Kiedy robisz zakupy w sklepach internetowych, możesz nie tylko używać wygodnego systemu płatności, lecz również zgarniać punkty PAYBACK i wymieniać je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery do wykorzystania u wybranych partnerów i zniżki na zakupy w punktach stacjonarnych (np. na stacjach bp Polska lub w marketach budowlanych PSB Mrówka).

Czy Google Pay to bezpieczna forma płatności?

Google dba o bezpieczeństwo twoich płatności. W czasie realizowania transakcji sprzedawca nie otrzymuje prawdziwych danych twojej karty, a jedynie jej zaszyfrowany numer. Jeśli zgubisz telefon, możesz skorzystać z funkcji „Znajdź moje urządzenie” i zdalnie zablokować sprzęt, aby nieuczciwa osoba nie mogła skorzystać z twoich pieniędzy.

Najważniejsze informacje w artykule

 • Czym jest aplikacja Google Pay, kiedy powstała i jakie daje możliwości?
 • Kto może korzystać z funkcji Google Pay i jak zainstalować ją w swoim telefonie?
 • Gdzie można korzystać z Google Pay?
 • Jak korzystać z Google Pay i jednocześnie zgarniać punkty PAYBACK – na obszernej liście sklepów, aplikacji i banków znajdziesz firmy, które są jednocześnie partnerami PAYBACK i Google Pay!
 • Czy Google Pay to bezpieczne narzędzie?

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!