Jak płacić BLIK-iem? W sklepach stacjonarnych, internetowych, na telefon

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Jak płacić BLIK-iem

Płatności BLIK-iem stają się coraz bardziej popularne. Potwierdzają to statystyki prowadzone przez Polski Standard Płatności*, czyli właściciela marki BLIK.

W 2023 roku użytkownicy zrealizowali niemal 1,8 mld tego rodzaju transakcji o łącznej wartości ok. ćwierć biliona złotych. Liczba osób, które korzystają z tej metody płatności, również stale rośnie – w 2023 roku wzrosła z 12,9 mln do 15,8 mln. Sprawdź, jak bezpiecznie płacić BLIK-iem przez internet i w sklepach stacjonarnych!

BLIK – co to takiego? Dla kogo jest ta metoda?

BLIK to nowoczesna metoda płatności mobilnych, która została opracowana przez Polski Standard Płatności. System wdrożono 9 lutego 2015 roku i od tamtej pory staje się coraz bardziej popularny. Dziś niemal każdy bank daje możliwość zapłaty BLIK-iem – transakcji tą metodą można dokonywać w sklepach stacjonarnych i online, a oprócz tego możliwa jest wypłata gotówki z bankomatu i szybki przelew na numer telefonu. Aby zapłacić za zakupy, wystarczy podać 6-cyfrowy kod BLIK i potwierdzić operację w aplikacji mobilnej swojego banku.

Warunkiem uruchomienia BLIK-a jest dostęp do bankowości elektronicznej w smartfonie. Z tego rozwiązania chętnie korzystają indywidualni klienci banków, ale również przedsiębiorcy, którzy coraz częściej dają możliwość zapłaty za towary lub usługi tą metodą. Bardzo popularne stają się przelewy na telefon, które nie wymagają nawet wpisywania kodu.

Zobacz jak działa PayPal >

Jak płacić BLIK-iem w internecie?

Obecnie za pomocą BLIK-a możesz zapłacić niemal w każdym sklepie internetowym. Wystarczy, że masz telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną swojego banku. Aby skorzystać z tej metody płatności:

  • Na stronie internetowej wybranego sklepu jako metodę płatności wybierz BLIK.
  • Uruchom swoją aplikację bankową w telefonie i aktywuj kod BLIK. Zrobisz to za pomocą jednego kliknięcia.
  • Wpisz kod na stronie płatności w sklepie.
  • Potwierdź transakcję swoim indywidualnym kodem PIN w telefonie.

Jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz zgarnąć nawet 16000 punktów (160 zł) i więcej za założenie konta w mBanku, Alior Banku, Banku Pekao czy NBP Banku Polskim, a następnie zacząć korzystać z wygodnych i bezpiecznych płatności BLIK.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak płacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym?

Sklepy stacjonarne coraz częściej dają możliwość zapłaty BLIK-iem. Od strony technicznej nie różni się ona niczym od płacenia kartą, choć tutaj – zamiast karty debetowej lub kredytowej – przykładasz do terminala płatniczego swój telefon.

Aby skorzystać z tej funkcji, musisz aktywować płatności zbliżeniowe BLIK w swojej aplikacji bankowej. Opcja ta powinna być dostępna w ustawieniach. Następnie zaakceptuj regulamin płatności zbliżeniowych i włącz funkcję NFC, która umożliwi łączność między terminalem a twoim telefonem. Włącz blokadę ekranu (za pomocą odcisku palca lub kodu PIN), dzięki której tylko ty będziesz dokonywać tego rodzaju transakcji. Potwierdź aktywację płatności zbliżeniowych i płać za zakupy BLIK-iem. Wystarczą dwa proste kroki:

  • Odblokuj swój telefon.
  • Zbliż telefon do terminala.

Twoja płatność zostanie zrealizowana bez konieczności wpisywania 6-cyfrowego kodu czy dodatkowego potwierdzania operacji w aplikacji.

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

Dzięki metodzie BLIK możesz zrobić błyskawiczny przelew na telefon (pieniądze trafiają na konto wskazanej osoby już w kilkanaście sekund!). Wystarczy, że aktywujesz tę funkcję w ustawieniach swojej aplikacji bankowej. Po zarejestrowaniu swojego numeru możesz zarówno wysyłać, jak i odbierać szybkie przelewy, bez względu na to, w jakim banku ma konto druga osoba. Aby wysłać pieniądze BLIK-iem na telefon:

  • Uruchom aplikację bankową.
  • Wybierz opcję BLIK i „Przelew na telefon”.
  • Wybierz z listy kontaktów osobę, do której chcesz wysłać pieniądze. Przy jej numerze powinna widnieć ikonka, która informuje o tym, że odbiorca korzysta z płatności na telefon.
  • Wpisz kwotę, którą chcesz wysłać, w odpowiednie pole.
  • Potwierdź transakcję kodem PIN.

W tym przypadku – podobnie jak przy płatnościach zbliżeniowych – nie potrzebujesz wpisywać 6-cyfrowego kodu.

Jak zrobić wypłatę gotówki BLIK?

Dzięki metodzie BLIK możesz również wypłacać gotówkę z bankomatu. To kolejna bardzo prosta czynność, która wymaga dosłownie kilku kliknięć:

  • Podejdź do bankomatu i wybierz opcję „Wypłata BLIK”.
  • Uruchom swoją aplikację bankową i wygeneruj 6-cyfrowy kod BLIK.
  • Wpisz kod w bankomacie;
  • Potwierdź operację za pomocą kodu PIN i odbierz gotówkę z bankomatu.

Płatności BLIK są nie tylko wygodne, lecz również bezpieczne, ponieważ każda transakcja musi zostać przez ciebie potwierdzona. Pamiętaj jednak, że cyberprzestępcy uważnie obserwują ten trend – nie podawaj kodu BLIK, dopóki nie potwierdzisz tożsamości odbiorcy!

Najważniejsze informacje w artykule

  • Czym jest metoda płatności BLIK, od kiedy istnieje i ile osób z niej korzysta?
  • Jak płacić BLIK-iem w sklepach internetowych i stacjonarnych?
  • Jak za pomocą BLIK-a zrobić szybki przelew na telefon lub wypłacić pieniądze z bankomatu?
  • Ile punktów PAYBACK możesz zgarnąć za założenie konta w jednym z partnerskich banków?

*https://blik.com/blik-podsumowuje-2023-r-blisko-1-8-mld-transakcji-i-3-mln-nowych-uzytkownikow

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!