Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Szczoteczka elektryczna

Mycie zębów jest czynnością, którą każdy z nas wykonuje co najmniej dwa razy dziennie. Ze względu na dokładność czyszczenia coraz bardziej popularne są szczoteczki elektryczne – rotacyjne i soniczne. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Jak wybrać model dopasowany do własnych potrzeb?

Nie tylko częstotliwość, ale i technika mycia zębów jest niezwykle ważna. Zdrowe zęby pozbawione próchnicy oraz mocne dziąsła to efekt odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Szczoteczki elektryczne pracują znacznie dokładniej niż te ręczne, posiadają wbudowany minutnik określający długość czyszczenia oraz wiele innych funkcji, dopasowanych do potrzeb użytkownika. Obecnie dostępne są szczoteczki soniczne oraz oscylacyjno-rotacyjne. Jak działają? Czym się różnią?

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Sposób działania szczoteczek elektrycznych zależy od technologii, jakie wykorzystują. Elektryczna szczoteczka do zębów zaliczana do oscylacyjnych posiada wbudowany silniczek, którego uruchomienie wprawia w ruch główkę czyszczącą. Ruchy rotacyjne są znacznie szybsze niż te wykonywane przy pomocy szczoteczek manualnych (nawet kilka tysięcy), a sama główka znacznie lepiej usuwa zanieczyszczenia, osad nazębny i przebarwienia z kawy i herbaty. Jej włókienka docierają nawet do trudno dostępnych miejsc i czyszczą pojedynczy ząb z każdej strony. Ruchy odbywają się w płaszczyźnie góra–dół. Producenci oferują również szczoteczki elektryczne dla dzieci, w bogatej gamie kolorystycznej, często z wizerunkami ulubionych bohaterów z bajek. Zachęca to malucha do częstego mycia zębów i buduje w nim potrzebę zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Soniczna szczoteczka do zębów wykorzystuje z kolei właściwości fal dźwiękowych o częstotliwościach zbliżonych do 260 Hz. Takie szybkie poruszanie się główki sprawia, że woda w połączeniu z pastą do zębów zmienia się w mikrobąbelki, które docierają do najmniejszych szczelin przestrzeni międzyzębowych. Jednocześnie taki rodzaj technologii jest delikatny dla dziąseł i nie powoduje krwawień.


Przeczytaj również: Jaką golarkę męską wybrać i czym poszczególne modele różnią się od siebie?

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

W pierwszej kolejności należy nałożyć pastę do zębów na szczoteczkę. Nie zaleca się silnego przyciskania jej do zębów. Pozwala to na uniknięcie podrażnień dziąseł. Większość szczoteczek elektrycznych posiada wbudowany timer ustawiony na 2 minuty – 30 sekund na każdą ćwiartkę uzębienia. Tyle powinno trwać standardowe mycie. Szczoteczkę należy trzymać poziomo do zębów i przesuwać powoli wzdłuż zewnętrznej i wewnętrznej ich powierzchni. Na końcu zmienia się delikatnie pozycję szczoteczki, tak aby delikatnie muskała powierzchnie żujące zębów. Kluczowe jest oczyszczenie trudno dostępnych trzonowców z resztek pokarmowych.

Używanie szczoteczki sonicznej jest znacznie prostsze. Należy przystawić ją do powierzchni zębów pod kątem około 45 stopni i przesuwać wolnym tempem wzdłuż łuku zębowego. Czas jej pracy zazwyczaj również wynosi 2 minuty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki elektrycznej?

Mając już wiedzę o tym, jak działają szczoteczki elektryczne, warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwracać uwagę przy ich zakupie. Jednymi z podstawowych są programy pracy czyszczenia zębów. Delikatny tryb jest dostosowany do osób, które borykają się z nadwrażliwością zębową i częstym krwawieniem dziąseł. Do tego rodzaju szczoteczek warto także dobrać odpowiednią pastę do zębów wrażliwych. Osoby, które próbują pozbyć się przebarwień powstających po piciu kawy i herbaty, mogą wybrać tryb wybielający. Dostępne są także programy masujące, które wzmacniają dziąsła. Najlepiej, gdy szczoteczka elektryczna posiada więcej niż jeden tryb. Wówczas można go dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Kolejnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, jest liczba ruchów. Im większy problem z osadem na zębach i przebarwieniami, tym szczoteczka powinna cechować się większą liczbą obrotów. Najszybsze modele wykonują od 48000 do nawet 10500 ruchów na minutę. W przypadku szczoteczek sonicznych optymalna liczba drgań wynosi 62000–96000 na minutę.

Pod względem użyteczności warto zwrócić uwagę na rodzaje końcówek i ich cenę. Należy je wymieniać średnio raz na 2–3 miesiące. Aby korzystanie ze szczoteczki było wygodne, dobrze jest też sprawdzić wytrzymałość akumulatorów. Standardowy czas pracy (bez konieczności ładowania) powinien wynosić ok. 7 dni. Modele wyższej generacji, posiadające akumulatory litowo-jonowe, są zdolne do pracy nawet przez 2 tygodnie. Podobny czas działania mają szczoteczki soniczne. Droższe modele mogą pracować nawet 70 dni, a ponadto posiadają specjalną aplikację na telefon (połączoną z kamerą), za pomocą której można ocenić, które fragmenty jamy ustnej nie zostały dokładnie wyczyszczone.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.