Ładowarka indukcyjna – jaka jest najlepsza?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Ładowarka indukcyjna

Czym jest ładowarka indukcyjna? To sprzęt, który umożliwia ładowanie baterii różnych urządzeń, najczęściej telefonów, bez podłączania ich kablem do prądu. Aby to zrobić, wystarczy położyć telefon komórkowy na takim urządzeniu.

W jaki sposób działa ładowarka indukcyjna? Wewnątrz niej umieszczony jest zwinięty przewód, który stanowi cewkę nadawczą. W momencie, gdy przez przewód płynie prąd, wokół niego powstaje pole magnetyczne. Im więcej zwojów przewodu, tym staje się ono silniejsze. Aby można było naładować urządzenie, musi w nim być cewka odbiorcza. W smartfonie najpopularniejszym miejscem, w którym montuje się taką cewkę, jest środek telefonu. Pole elektromagnetyczne z cewki nadawczej generuje indukcję prądu w cewce odbiorczej i w ten sposób możliwe jest naładowanie baterii.

Ładowarka indukcyjna – czy warto ją stosować?

Ładowarki indukcyjne są wygodne w użytkowaniu – rozwiązują problemy związane z plątaniną kabli. Poza tym jeśli używasz klasycznej ładowarki, kablowej, po pewnym czasie gniazdo wtykowe może się uszkodzić, a ładowarka przestanie działać prawidłowo. W przypadku ładowarek indukcyjnych w ogóle nie musisz się tym przejmować. Bardzo dużą zaletą urządzeń bezprzewodowych jest również to, że telefon zawsze możesz mieć w zasięgu ręki. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien problem – ładowanie indukcyjne trwa zdecydowanie dłużej niż klasyczne, czasami różnica wynosi nawet 1,5 godziny.

Ładowanie indukcyjne dostępne jest też dla starszych modeli telefonów. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę łączącą się z gniazdem ładowania, którą trzeba zamontować z tyłu urządzenia. Koszt takiej nakładki jest dość niski i mieści się w granicach 100 zł. Jeśli kupisz nakładkę u jednego z partnerów PAYBACK, dostaniesz punkty.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki indukcyjnej?

Decydując się na zakup takiego sprzętu, powinieneś pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim ładowarka musi być kompatybilna ze sprzętem, który chcesz ładować. Wiele ładowarek bezprzewodowych to urządzenia uniwersalne, pasujące do każdego telefonu, ale są też takie, które nadają się tylko do konkretnych modeli. Najlepiej wybrać ładowarkę do danego telefonu.

Kolejny element, na jaki powinieneś zwrócić uwagę, to natężenie ładowania, które wiąże się bezpośrednio z przeznaczeniem samego urządzenia. Im jest ono większe, tym sprzęt działa efektywniej, co przy długim czasie ładowania ma bardzo duże znaczenie. Eksperci polecają modele o napięciu 9 V i natężeniu 1,8 A. W związku ze specyfiką pracy urządzenia znaczenie ma także jego budowa. Telefon nie jest połączony z ładowarką kablem, dlatego musi ona mieć taką budowę, aby się z niej nie ześlizgiwał. Poza tym materiał, z którego została wykonana ładowarka indukcyjna, powinien być trwały, a samo urządzenie nie może się przegrzewać. Warto też wybrać urządzenie z dodatkowymi funkcjami. Najbardziej przydatną z nich jest dioda, która wskazuje poziom naładowania smartfona. Nie bez znaczenia jest również wygląd sprzętu. Ładowarka indukcyjna samochodowa nie musi prezentować się atrakcyjnie, jednak ta stojąca na biurku w biurze może już stanowić pewną ozdobę.

Ładowarka indukcyjna samochodowa – o czym musisz pamiętać?

Ładowarka bezprzewodowa do telefonów przeznaczona jest głównie do używania w samochodzie. Przyda ci się, zwłaszcza jeśli wiele godzin spędzasz w aucie, możesz też kupić ją na prezent dla bliskiej osoby, która dużo czasu spędza za kółkiem. Urządzenie sprawdzi się dla np. kierowców zawodowych, kurierów oraz przedstawicieli handlowych. Wybierając ładowarkę indukcyjną samochodową, musisz wziąć pod uwagę nie tylko wcześniej wspomniane parametry, ale też sposób mocowania. Najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w klasyczną podkładkę. Problemem może być jednak to, że w niektórych modelach pojazdów nie ma po prostu miejsca na jej ustawienie. W takim przypadku musisz kupić klasyczny uchwyt do auta, który montuje się na szybie, przyczepia do kratki wentylacyjnej lub tapicerki. Bardzo ciekawą opcją jest zamontowanie ładowarki jako elementu wymiennego bezpośrednio w konsoli samochodu. Wtedy trzeba oczywiście kupić urządzenie stworzone z myślą o danym modelu auta, wyjąć półkę z konsoli środkowej i zamiast niej umieścić tam ładowarkę indukcyjną. Koszt takiego zestawu to 300–350 zł. Niektórzy producenci samochodów montują w pojeździe bezprzewodową ładowarkę jako standardowy element wyposażenia.


Przeczytaj również: Akcesoria samochodowe – które z nich warto mieć?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.