Jaki kubek termiczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Kubek termiczny

Wybór najlepszego kubka termicznego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku znajduje się wiele modeli o różnej pojemności, kolorystyce, designie oraz stworzonych z różnych surowców. Co tak naprawdę ma największe znaczenie przy wyborze? Jaki kubek termiczny kupić, aby posłużył długo?

Dobry kubek termiczny po pierwsze powinien bardzo długo trzymać ciepło, a po drugie powinien być szczelny, tak aby można byłoby wrzucić go do torby i plecaka bez obawy o ich zalanie. Kubki termiczne można zabierać ze sobą do samochodu, do pracy lub na spacer. Jak działają? Pomiędzy ściankami kubków termicznych znajduje się próżnia i to właśnie ona zapewnia długotrwałe utrzymywanie się temperatury – zarówno niskiej, jak i wysokiej.

Jak wybrać najlepszy kubek termiczny?

Przed podjęciem decyzji, jaki kubek termiczny kupić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i jak będzie używany. Jeżeli ma towarzyszyć jedynie podczas spacerów czy podróży tramwajem lub samochodem do pracy, wygodniejszy będzie mniejszy kubek o pojemności poniżej 500 ml. Są one znacznie lżejsze i łatwo włożyć je do plecaka, torby czy wpasować w uchwyt w aucie czy rowerze. Dobry kubek termiczny dla osób, które kochają kawę i herbatę, może mieć znacznie większą pojemność, jednak należy pamiętać, że będzie on cięższy.

Szczelne kubki termiczne mogą być wyposażone w ustnik lub bardziej przypominać termos, tzn. mieć otwierane lub odkręcane wieczko. Oba te rozwiązania zapobiegają wydostawaniu się płynów na zewnątrz. Jednakże temperatura płynu znacznie szybciej zmienia się w przypadku tego drugiego rodzaju kubka. Każdorazowe odkręcanie powoduje wydostawanie się pary z gorących napojów i automatyczne ich schłodzenie, a także ogrzanie zimnych napojów w upalny dzień. Najlepszej jakości kubki termiczne potrafią trzymać ciepło nawet do 5 godzin.

Nie mniej ważnym parametrem podczas wyboru kubka termicznego do kawy czy herbaty jest materiał jego wykonania. Najczęściej spotyka się te plastikowe, stalowe, ceramiczne, szklane oraz z tworzyw sztucznych typu tritan. Czym różnią się te materiały?

Plastikowe kubki termiczne są przede wszystkim bardzo lekkie i stosunkowo tanie, dlatego mogą być dobrym wyborem dla dzieci. Ich wadą jest jednak krótki czas trzymania temperatury. Jednymi z najlepszych kubków termicznych są te stalowe, ponieważ bardzo długo utrzymują ciepło, są odporne na uszkodzenia i solidnie wykonane. Ich zaletą jest również obojętność chemiczna. Są jednak ciężkie, dlatego kubki stalowe nadają się bardziej do przewożenia samochodem niż do spacerowania po lesie czy parku. Podobne właściwości mają szklane i ceramiczne kubki termiczne. Te wykonane z ceramiki uznawane są za jedne z najładniejszych, ponieważ dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Nie chłoną i nie wydzielają zapachów, są bezpiecznie dla zdrowia, aczkolwiek łatwo je pokruszyć lub potłuc. Natomiast kubki termiczne z tritanu należą do najlżejszych i najwygodniejszych, są odporne na drobnoustroje oraz wolne od szkodliwych dla zdrowia związków. Łatwiej się rysują i niszczą od pozostałych typów.

Kształt kubka termicznego

Każdy kubek termiczny musi mieć ergonomiczny kształt i być dopasowany do dłoni. Ważne, żeby można go było chwycić zarówno w grubej, zimowej rękawiczce, jak i mokrą, gołą dłonią. Kierowcy samochodu powinny zwrócić uwagę na to, czy kubek pasuje do uchwytu w aucie. Musi utrzymywać się stabilnie i być odporny na przewrócenie podczas wstrząsów i na zakrętach. Zarówno do auta, jak i na piesze wycieczki najlepiej zabierać te kubki, które gwarantują pewny chwyt i minimalizują ryzyko oblania się w trakcie jazdy czy w drodze do pracy. Taką opcję oferują kubki termiczne ze specjalną silikonową obręczą z wypustkami – jest ona antypoślizgowa i zdecydowanie ułatwia trzymanie kubka w każdej sytuacji.

Utrzymanie czystości kubka termicznego

Warto zwrócić uwagę na to, czy kubek termiczny będzie nadawał się do mycia w zmywarce. Jeżeli nie, to wszystkie jego elementy muszą być łatwe w czyszczeniu. Zapewnia to higienę użytkowania i wydłuża jego trwałość.

Jaki kubek termiczny dla kogo?

Wybór kubka termicznego powinien zależeć przede wszystkim od materiału, z jakiego jest on wykonany. Te najtańsze, plastikowe są tanie i lekkie, a także wygodne do przenoszenia podczas poruszania się pieszo. Najdroższe i najbardziej solidne kubki termiczne, wykonane np. ze stali lub tritanu, są stosunkowo ciężkie, ale długo utrzymują temperaturę i są wytrzymałe, najlepiej nadają się dla zmotoryzowanych i cyklistów. Jeżeli kubek termiczny ma posłużyć na długi czas i będzie wykorzystywany często, warto zainwestować w niego nieco więcej. W codziennych sytuacjach, na drogę do pracy czy spacer lepiej sprawdzą się produkty ze średniej półki cenowej.

Sprawdź ofertę kubków termicznych w skepie PAYBACK.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.