Samochody – jakie są do nich akcesoria i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Akcesoria samochodowe

Samochody współcześnie pełnią już nie tylko funkcję transportową, lecz także stają się powoli centrum wygody i zarządzania. Producenci aut, nie tylko zresztą osobowych, implementują w autach coraz więcej dodatków, akcesoriów i gadżetów, które zwiększają komfort przebywania w pojeździe.

Kupując samochód osobowy, sportowy, terenowy czy nawet dostawczy, klienci najczęściej w łączne koszta wliczają nie tylko samą cenę samochodu, lecz także ewentualne naprawy (np. wymianę rozrządu w przypadku samochodów używanych). Warto jednak pamiętać, aby ostatecznie na zakup auta przygotować kilkaset złotych więcej, które posłużą na wyposażenie go w potrzebne akcesoria. W niektórych przypadkach ułatwiają one prowadzenie pojazdu, w innych – znacznie zwiększają komfort kierowcy. Do klasycznych akcesoriów samochodowych należą zestawy głośnomówiące i nawigacje GPS, ale nie brakuje też takich rozwiązań jak wyświetlacze HUD.

Najbardziej potrzebne i przydatne akcesoria samochodowe

Bez względu na to, czy posiada się stary, czy nowy samochód, używany, tańszy bądź droższy prosto z salonu, w każdym przypadku zestaw podstawowych akcesoriów samochodowych zdecydowanie ułatwi korzystanie z pojazdu. Do najbardziej elementarnych i praktycznych dodatków należy m.in. nawigacja. Dzięki urządzeniu (lub aplikacji zainstalowanej w telefonie) jazda staje się wygodniejsza, gdyż kierowca nie musi bacznie pilnować cały czas kierunku. Przydatnym urządzeniem jest także lokalizator GPS, który w przypadku kradzieży auta pozwala na jego namierzenie.

Nie da się ukryć, że niezależnie, czy prowadzi się samochód osobowy, czy też kieruje się autem dostawczym lub ciężarowym, często korzysta się z telefonu. Aby jednak nie trzymać smartfona w trakcie jazdy, warto zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący i uchwyt na niego. Posiadając starszy, używany samochód, warto zakupić również ładowarkę do telefonu. Obecnie już nie tylko luksusowe samochody mają wbudowane ładowarki (czasem także USB). Starsze modele również nie są ich pozbawione. Najczęściej spotykane są takie ładowarki samochodowe, które można podpiąć do elektrycznej popielniczki w samochodzie (specjalny adapter w ładowarce powoduje możliwość poboru energii z akumulatora auta).

Przydatnym i funkcjonalnym gadżetem okazuje się kubek termiczny, który można umieścić w dedykowanych wkładkach obok skrzyni biegów. Kierowcy nieposiadający takiego miejsca (np. w samochodach sportowych, terenowych itp.) mogą zdecydować się także na jego zakup – na rynku można znaleźć bowiem specjalne wkładki umieszczane w schowku przy skrzyni.

Kierowcy samochodów ciężarowych, towarowych, a także wszyscy ci, którzy podróżują bardzo dużo, mogą być zainteresowani mobilnymi lodówkami samochodowymi. Są niezwykle poręczne i w dłuższym terminie mogą być opłacalne, gdy kierowca zdecyduje się na chłodzenie tańszych napojów w lodówce niż kupowanie zimnych i dużo droższych na stacjach benzynowych.


Akcesoria do samochodu zwiększające komfort jazdy


Dbanie o komfort jazdy ważne jest zarówno dla kierowców małych, ekonomicznych samochodów, poruszających się głównie po mieście, jak i prowadzących najszybsze auta sportowe. W jednym i drugim przypadku ciekawym rozwiązaniem jest instalacja wyświetlacza HUD (ang. Head-Up Display), który wnętrze nawet niedrogiego auta jest w stanie przemienić na nieco bardziej futurystyczne. Zainstalowany na kokpicie pod przednią szybą wyświetlacz emituje wiązkę wyświetlającą się efektownie na przedniej szybie pojazdu. Entuzjaści tego gadżetu podkreślają także jego wymiar praktyczny – kierowca nie musi bowiem sięgać wzrokiem do poziomu wbudowanego przy kierownicy wyświetlacza, aby zobaczyć aktualną prędkość pojazdu.

Nie wszystkie samochody mają funkcję podgrzewanych siedzeń. Niektóre z kolei oferują możliwość podgrzewania miejsca tylko ze strony przedniego pasażera i kierowcy. Z rozwiązaniem, które znacznie zwiększa komfort podróży w sezonie jesienno-zimowym, przychodzą specjalne maty grzewcze. Jeszcze większy poziom wygody zapewniają nakładane na siedzenie maty masujące, które ułatwią kierowcy odprężenie się po ciężkim dniu pracy.

Pozostałe gadżety i akcesoria, czyli czego nie powinno zabraknąć w żadnym samochodzie?

Częstym problemem kierowców jest trudność w zlokalizowaniu kluczyków od samochodu. Kłopot ten zostaje rozwiązany przez popularny gadżet, jakim jest lokalizator kluczyków, który w sposób dźwiękowy poinformuje właściciela, w którym miejscu zostawił on klucze. Dla osób jeżdżących często w delegacje, na spotkania biznesowe czy konferencje szczególnie ważne może być pokrowiec na koszule, dzięki któremu dodatkowe ubranie nigdy nie będzie pogniecione, a miejsce w samochodzie – znacznie zaoszczędzone. Niezwykle ciekawym akcesorium jest urządzenie przeciwsenne. Rozpoznaje ono momenty, w których kierowca jest zbyt zmęczony i poprzez sygnał dźwiękowy zachęca go do zrobienia sobie przerwy od jazdy.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.