Myjka ciśnieniowa (myjka wysokociśnieniowa) – budowa, działanie i zastosowanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa, zwana także myjką wysokociśnieniową, jest idealnym narzędziem służącym do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Chociaż jej zastosowanie jest bardzo szerokie, najczęściej kojarzy się z myciem samochodu lub okien. W jaki sposób działa myjka ciśnieniowa i do czego jeszcze może służyć?

Myjki ciśnieniowe mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Najpopularniejsze są te pierwsze modele, które skutecznie ułatwiają mycie elewacji domu, okien z zewnątrz, pojazdów mechanicznych czy mebli ogrodowych. Dobre myjki ciśnieniowe, w zależności od klasy, wytwarzają ciśnienie oscylujące między 10 a 20 MPa, co czyni je doskonałymi narzędziami do czyszczenia. Wie o tym zresztą każdy, kto zdążył skorzystać z profesjonalnych myjek ciśnieniowych, znajdujących się przy ręcznych myjniach stacji benzynowych.

Schemat budowy myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa jest narzędziem czyszczącym wodą pod wysokim ciśnieniem. Specjalna pompa myjki ciśnieniowej, wykonana z aluminium, kompozytów lub mosiądzu, odpowiada za zwiększenie ciśnienia przepływającej wody nawet do 12–20 MPa. Aby unaocznić siłę, z jaką wypływa woda z myjki, warto przypomnieć, że ciśnienie wody wypływającej z tradycyjnego kranu podłączonego do miejskiej sieci wodociągowej oscyluje wokół 0,3–0,5 MPa.

Nieodzownym elementem każdej myjki ciśnieniowej jest wąż ogrodowy, który transportuje wodę do pistoletu myjki. Każda myjka składa się również z modułu zasilającego, który pozwala na generowanie tak wysokiego ciśnienia przez pompę.

Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje myjek ciśnieniowych – spalinowe i elektryczne. Zaletą myjek elektrycznych jest brak jakiejkolwiek emisji spalin, które w kontekście czyszczenia różnych powierzchni są tym bardziej niepożądane. Pewną wadą odpowiedników zasilanych na prąd jest jednak ograniczenie ruchów, gdyż myjka tego typu musi być bieżąco podłączona do gniazdka w przeciwieństwie do myjek spalinowych. Dodatkowymi przedmiotami wchodzącymi w jej skład mogą być odpowiednie filtry do wody, a także specjalne węże, mające na celu zasysanie wody ze zbiorników wodnych. Te ostatnie wykorzystywane są jednak raczej w użytku profesjonalnym niż prywatnym. W użytku domowym stosować można różne zakończenia pistoletów myjek, które pozwalają na dodatkowe funkcje, np. szorowanie bardzo zabrudzonej powierzchni.

Warto wspomnieć, że istnieją modele myjek do stosowania wewnątrz domu. Są one dużo mniejsze i z reguły mają też mniejszą moc. Jednym z odpowiedników jest myjka ciśnieniowa parowa, która oczyszcza powierzchnię za pomocą stężonej pary wodnej.


Zainteresuje Cię: Jak szybko i efektywnie przeprowadzić gruntowne porządki w domu?

Zastosowanie myjki ciśnieniowej

Korzystanie z myjek ciśnieniowych wiąże się z dokładniejszą możliwością wyczyszczenia zabrudzonych powierzchni i większą wygodą wykonywania tej czynności. Chociaż na rynku dostępne są produkty w różnych odmianach (także myjki ciśnieniowe z płynem w oddzielnym podajniku), to jednak nawet najprostsza myjka może poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami dzięki generowaniu bardzo wysokiego ciśnienia.

Zastosowanie myjek ciśnieniowych można podzielić na dwa rodzaje – profesjonalne i amatorskie, domowe. Do pierwszego rodzaju zaliczyć można m.in. ręczne myjnie samochodowe na stacjach benzynowych, przy których znajdują się profesjonalne myjki ciśnieniowe do samochodów. Czyszczenie pojazdów za pomocą myjki jest znacznie wygodniejsze i szybsze niż mycie auta gąbką lub podobnym przedmiotem. Niewątpliwie ważnym atutem jest fakt, że dzięki długiej lufie pistoletu myjka jest w stanie dotrzeć do trudno osiągalnych zakamarków, np. wewnętrznej części błotników czy dolnej karoserii samochodu.

Domowe zastosowanie myjki ciśnieniowej jest niemniej szerokie. W domu można ją wykorzystać do mycia zewnętrznych szyb okien, pojazdów mechanicznych (rowerów, quadów, hulajnóg) i mebli ogrodowych. Myjki ciśnieniowe doskonale sprawdzą się też przy odświeżaniu elewacji domu. Poręczne, przypominające wyglądem nieco większy czajnik, myjki ciśnieniowe parowe przydadzą się nawet podczas mycia naczyń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając myjkę ciśnieniową?

W zależności od preferowanego zastosowania wybór myjki ciśnieniowej powinien uwzględniać dokładne zbadanie na rynku różnych ofert i porównanie ich ze sobą – nie tylko w wymiarze samej ceny myjki ciśnieniowej, ale także jej parametrów.

Szukając urządzenia tylko do okazjonalnej i niezbyt wymagającej pracy, warto zdecydować się na tanie myjki z klasy podstawowej, wytwarzające ciśnienie rzędu ok. 10 MPa (100 barów). Osoby, które mają większe zapotrzebowanie, powinny zdecydować się na urządzenia z klasy średniej, charakteryzujące się wytwarzaniem ciśnienia rzędu 10–15 MPa (100–50 barów). Urządzenia te spokojnie poradzą sobie np. z twardym, mocno przywartym do samochodu błotem. Dla najbardziej wymagających osób rekomendować można myjki z największym ciśnieniem, sięgającym nawet 20 MPa (200 barów), przed którymi najtwardszy brud nie będzie godnym przeciwnikiem.


Przeczytaj również: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?