Jak zeskanować kod QR za pomocą telefonu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraAplikacja mobilna ● Kod QR

Telefon z kodem QR do aplikacji PAYBACK

Nowoczesne telefony komórkowe pozwalają na znaczne uproszczenie wielu czynności. Zastosowane w nich technologie umożliwiają m.in. płacenie zbliżeniowe przy pomocy smartfona. Ciekawym rozwiązaniem są także kody QR.

Pojawiają się one coraz częściej w sklepach, na stronach internetowych i samych produktach. Czym właściwe są kody QR? Co można zrobić przy ich pomocy i w jaki sposób się je skanuje? Przekonaj się, że tego typu kody graficzne mogą być bardzo dużym ułatwieniem także dla ciebie, nie tylko w czasie robienia codziennych zakupów.

Co to jest kod QR? Kiedy powstał?

Możesz się zdziwić, ale pierwsze prace nad stworzeniem kodu QR rozpoczęto już na początku lat 90. ubiegłego wieku. Powstał on z potrzeby szybszego skanowania danych. Okazało się bowiem, że kody kreskowe, które były już w tym czasie niezwykle popularne, nie zawsze się sprawdzały. Wskazywano na to, że są wolne w odczytywaniu. Zaistniała także konieczność zmiany zapisu danych. Kody kreskowe nie dawały wystarczających możliwości w przypadku np. zapisu danych w różnych alfabetach. Korzystając z nich, można było też zapisać ograniczoną ilość danych.

Japońska firma Denso Wave Incorporated podjęła się zadania stworzenia rozwiązania, które usprawni skanowanie kodów. W ten właśnie sposób powstały kody QR. Są one szybkie w skanowaniu i – co ważne dla wielu osób – pozwalają na zapisywanie różnorodnych danych przy wykorzystaniu alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy. Umożliwiają także zapis graficznych alfabetów, jakich używa się w Azji, np. znaki kanji i kana w Japonii. Obecnie do największych zalet kodów QR zalicza się fakt, że pozwalają na zapisanie znacznie większej liczby znaków niż inne kody (nawet ponad 7000 znaków alfanumerycznych), a także szybkie odczytywanie.

Jak działają kody QR i jak je zeskanować?

Kod QR

Do czego stosowane są kody QR?

Kody QR wykorzystywane są w wielu branżach i na wiele sposobów. Warto wiedzieć, że istnieje kilka standardów je opisujących. Najczęściej mówi się o japońskim JIS X 0510 oraz międzynarodowym ISO/IEC 18004:2015.

Początkowo kody tego rodzaju były używane głównie w branży logistycznej, transportowej i motoryzacyjnej. Jednak z uwagi na ich dostępność, łatwość tworzenia i zastosowania, są obecnie wykorzystywane w wielu innych branżach, w tym marketingowej. Przykładowo, skanując kod na grafice w tym artykule, można od razu przenieść się do aplikacji do oszczędzania PAYBACK i przeglądać aktualne promocje. Obecnie takie rozwiązania stosuje się również np. w książkach poradnikowych, gdzie obok konkretnego zagadnienia drukowany jest kod. Dzięki niemu czytelnik może zapoznać się z wirtualnymi materiałami opracowanymi dla osób, które zakupiły książkę.

Kody tego rodzaju znajdują się także na opakowaniach produktów, m.in. kosmetyków oraz jedzenia. Skanując go, otrzymujesz dodatkowe informacje o samym produkcie lub sposobie jego wykorzystania. Przykładowo, kupując produkt spożywczy, zyskujesz ciekawe przepisy, w których możesz go użyć.

Jak zeskanować kod QR?

Kody QR, jak to zostało wyżej podkreślone, są łatwe i szybkie do zeskanowania. W sklepach można zrobić to przy pomocy specjalnych czytników, aby np. odczytać informacje o cenie i właściwościach danego przedmiotu. W niektórych miejscach stoją też specjalne terminale – jeśli nie ma towaru w wybranym rozmiarze lub kolorze, możesz po zeskanowaniu kodu zamówić przez stronę internetową to, co dokładnie cię interesuje.

Obecnie skanowanie kodów QR jest możliwe także przy pomocy większości telefonów komórkowych. W starszych modelach niekiedy trzeba zainstalować odpowiednią aplikację, jednak wiele nowych smartfonów ma tę opcję w standardzie. Wystarczy, że nakierujesz włączony aparat w urządzeniu na kod, a on sam go odczyta i zapyta, czy przekierować cię na przypisaną stronę internetową.

Przeczytaj również: Jak działa technologia NFC

Kody QR a kody kreskowe – co warto wiedzieć na ten temat?

Kody kreskowe pozwalają na zapisanie mniejszej liczby znaków, nie oznacza to jednak, że stają się przez to mniej użyteczne. Wręcz przeciwnie, wciąż są stosowane m.in. przy identyfikacji produktów oraz łańcuchów dostaw. Wykorzystuje się je także do oznaczania kart w programach lojalnościowych. Również twoja karta PAYBACK ma unikatowy kod kreskowy, który można sczytać przy kasie podczas zakupów. Znajdziesz go też w naszej aplikacji. Wirtualna karta w telefonie to bardzo funkcjonalne rozwiązanie – może być łatwo zeskanowana, istnieje też mniejsze ryzyko, że zapomnisz ją ze sobą zabrać. Oprócz tego, stawiając na wirtualną kartę uczestnika Programu, zmniejszasz zużycie plastiku, a także oszczędzasz miejsce w swoim portfelu.

Pobierz aplikację PAYBACK i wejdź na wyższy poziom zbierania punktów. Wszystkie sklepy i kupony masz pod ręką.