Na czym polega pielęgnacja twarzy? Jakie są etapy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Pielęgnacja twarzy

Odpowiednia pielęgnacja twarzy to doskonały sposób na zachowanie pięknego wyglądu na lata. Niektóre z jej etapów należy wykonywać dwa razy dziennie, pozostałe jedynie kilka razy w tygodniu, a w pewnych przypadkach nawet rzadziej.

Wyjątkowo rozbudowanym rytuałem jest koreańska pielęgnacja urody. Jednak czy wszystkie zawarte w niej zabiegi na twarz rzeczywiście dają dobre efekty? Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku oraz jakich kosmetyków używać!

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Codzienną pielęgnację powinno się przeprowadzać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Za każdym razem należy zacząć od dokładnego oczyszczania skóry. Rankiem może to być umycie twarzy specjalnym żelem lub pianką. Wieczorem trzeba najpierw przetrzeć twarz płynem micelarnym lub mleczkiem, aby usunąć makijaż. W pielęgnacji koreańskiej stosuje się też specjalne oleje, zmywane później za pomocą zwilżonej ściereczki. Kolejnym etapem jest przetarcie twarzy tonikiem. Pozwala to przywrócić cerze naturalne pH, a przy tym poprawia wchłanianie substancji aktywnych.

Zgodnie z rytuałem koreańskim następny element stanowi nałożenie nawadniającej emulsji. Na Zachodzie etap ten jest mało znany i stosowany dość rzadko. Jednak już kolejny krok, czyli aplikacja serum, cieszy się dość dużą popularnością, szczególnie u pań po 30. roku życia. Następnie należy nałożyć odpowiedni krem i starannie go wklepać. Krem powinien być dostosowany zarówno do typu skóry, jak i pory dnia. Ten na dzień musi zawierać filtry UV. Wyjątkiem jest sytuacja, w której, śladem Koreanek, nakładamy na twarz oddzielny filtr. Krem na noc powinien być bardziej odżywczy, ponieważ to właśnie w czasie snu zachodzą najintensywniejsze procesy regeneracyjne. Kremy najlepiej nakładać szpatułką lub wybierać te zamykane w tubkach – takie rozwiązanie jest znacznie bardziej higieniczne.


Zainteresuje Cię: Domowe SPA dla każdego. Jak urządzić domowy seans pielęgnacyjny?

Pozostałe zabiegi w pielęgnacji twarzy

Nie każdy zabieg pielęgnacji twarzy należy wykonywać codziennie. Te domowe, które powinno się stosować ok. 2–3 razy w tygodniu, to peeling i maseczka. Naskórek trzeba złuszczyć jeszcze przed nałożeniem maski, by zawarte w niej składniki lepiej się wchłaniały. Powszechnym błędem jest przemywanie skóry tonikiem już po zmyciu maseczki. W rzeczywistości powinno się to robić od razu po wykonaniu peelingu. Taka kolejność pielęgnacji twarzy zapewnia optymalne efekty. Dobrym sposobem na złuszczenie martwego naskórka jest też zastosowanie specjalnej szczoteczki do mycia twarzy.

W opisie koreańskiego rytuału pielęgnacji znaleźć można poradę, aby peeling stosować nawet codziennie. Warto jednak pamiętać, że peelingi koreańskie są znacznie delikatniejsze od tych europejskich. Na uwagę zasługują natomiast azjatyckie maski w płachcie. Taka forma zapobiega odparowywaniu kosmetyku i poprawia jego wchłanianie.

W kwestii koreańskiej pielęgnacji pojawiło się jednak kilka wątpliwości. Najczęściej mówi się o klimacie Korei, który znacznie różni się od polskiego, a także o zdecydowanie cieńszej, delikatniejszej i skłonniejszej do przebarwień skórze mieszkanek tego azjatyckiego kraju. Opinie się różnią, dlatego każda z pań musi sama zdecydować, czy chce wypróbować ten 10-stopniowy rytuał.

Osoby chcące nieco urozmaicić swój rytuał powinny też wypróbować naturalną pielęgnację twarzy, np. przygotowując domowe maseczki. Można to robić, wykorzystując półprodukty, np. glinki i olejki, a także produkty obecne w niemal każdej kuchni, takie jak śmietana, cytryna, miód, herbata czy jajko.

Letnia, zimowa i jesienna pielęgnacja twarzy – czym się różnią?

Chociaż kolejność zabiegów i produkty do pielęgnacji twarzy przez cały rok są podobne, warto wprowadzić niewielkie, sezonowe zmiany. Latem najważniejsze jest intensywne nawilżanie skóry twarzy oraz stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Nie powinno się też przeprowadzać intensywnych zabiegów złuszczających, m.in. ze względu na wysokie ryzyko powstania przebarwień.

Jesień jest bardzo dobrym czasem na intensywną regenerację oraz złuszczanie. Odżywcze zabiegi pielęgnacyjne na twarz regenerują skórę po lecie, a procedury z kwasami pozwolą pozbyć się licznych problemów. Takie zabiegi złuszczające, zarówno profesjonalne, jak i wykonywane w domu, pomagają w walce z trądzikiem, przebarwieniami, głęboko oczyszczają, a nawet odmładzają skórę, pobudzając procesy regeneracyjne. Jesienna aura, ze względu na umiarkowaną temperaturę i niewielkie promieniowanie słoneczne, umożliwia skórze zagojenie się. Przy kuracji kwasami należy pamiętać o wysokich filtrach.

Zimą bardzo ważna jest ochrona przed mrozem. Mogą w tym pomóc zarówno tłuste kremy, jak i olejowa pielęgnacja twarzy. Sam olej nie zapewnia jednak odpowiedniego nawilżenia, dlatego powinno się stosować go razem z humektantem.


Odpowiednia pielęgnacja twarzy pozwala zachować urodę przez długi czas. By cieszyć się doskonałym wyglądem, warto dbać o skórę regularnie.


Przeczytaj również: Wegański kolagen – co to takiego? Co warto wiedzieć na jego temat?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.