Rodzaje śpiworów, jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Śpiwór

Śpiwór jest niezbędny podróżnikom i turystom, którzy zamierzają nocować w plenerze, a np. śpiwór dla dziecka to podstawowe wyposażenie na obóz. Trzeba pamiętać, że producenci wypuszczają na rynek różne rodzaje śpiworów, dostosowane do warunków panujących na zewnątrz. Jaki jest najlepszy?

Oferta śpiworów jest szeroka. Można zdecydować się na śpiwór zimowy, letni lub trzysezonowy. Dostępne są też różne rodzaje wypełnienia – do wyboru są m.in. śpiwór puchowy i syntetyczny. Kupując śpiwór, warto również zwrócić uwagę na konstrukcję tego turystycznego wyposażenia.

Jakie są rodzaje śpiworów?

Śpiwory do użytku turystycznego i rekreacyjnego dzieli się pod kilkoma względami: ze względu na sezon, w jakim śpiwór ma być użytkowany, jego formę, wiek i płeć użytkownika, a także rodzaj wypełnienia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie śpiwora – znaczenie ma sezon, w jakim będzie on użytkowany. Wyróżnia się:

  • śpiwór zimowy;
  • śpiwór letni;
  • śpiwór trzysezonowy.

Ze względu na formę śpiwory dzieli się na klasyczne (kołdry) oraz typu mumia. Jeśli chodzi o wypełnienie, śpiwory dzieli się na puchowe oraz syntetyczne.


Wybierasz się na urlop? Sprawdź jakie akcesoria zapewnią nam udany wypoczynek?

Śpiwór turystyczny – co jest najważniejsze przy wyborze?

Przy wyborze śpiwora należy zastanowić się, jakie kryteria powinien spełniać taki sprzęt. Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest komfort cieplny, jaki może zapewnić śpiwór. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, kiedy najczęściej będzie używany – tylko latem lub tylko zimą, a może ma to być śpiwór całoroczny? Na każdym śpiworze powinno być oznaczenie podające trzy zakresy temperatur (zgodnie z normą EN 13537):

  • temperatura komfortu – jest to najniższa temperatura, w jakiej przeciętna kobieta odczuwa komfort cieplny;
  • temperatura limitu – określa ona najniższą temperaturę, w jakiej przeciętny mężczyzna odczuwa ciepło (w przypadku kobiet taka temperatura może już powodować odczucie chłodu, co z kolei wpływa na komfort snu);
  • temperatura ekstremalna – jest to najniższa temperatura otoczenia, która nie będzie zagrażała życiu ani zdrowiu osoby śpiącej w danym śpiworze.

Dla poprawy komfortu cieplnego kobiet zaczęto produkować specjalne śpiwory z oznaczeniem lady lub woman, w których dodatkowo ocieplane są miejsca znajdujące się na wysokości stóp czy klatki piersiowej.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj wypełnienia śpiwora. Do wypełniania śpiworów wykorzystuje się zazwyczaj puch kaczy lub gęsi, które uważane są za najlepsze. Zapewniają wysoki komfort cieplny (używane są w produktach przeznaczonych dla ekspedycji wysokogórskich czy polarnych). Taki śpiwór jest również lekki i ma większą trwałość niż inne. Trzeba jednak pamiętać, że śpiwory puchowe są mniej odporne na działanie wilgoci i pod jej wpływem tracą swoje właściwości izolacyjne. Decydując się na taki śpiwór, trzeba też pamiętać, że jego cena jest z reguły znacznie wyższa niż tego z wypełnieniem syntetycznym (ostatecznie cena śpiwora zależy również od rodzaju tkaniny wierzchniej, grubości wypełnienia i dodatkowego wyposażenia dostępnego wraz ze śpiworem).

Śpiwór syntetyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na pierze. Warto go wybrać również w przypadku częstych podróży w miejsca, gdzie występuje duża wilgotność.

Wybierając śpiwór, należy też pamiętać o tym, aby był on dobrze dopasowany do wzrostu użytkownika. Nie może on być ani za krótki, ani za długi, gdyż będzie to wpływało na wygodę użytkowania. Nie powinien być też zbyt obszerny. Śpiwór typu kołdra ma prostą budowę. Nie jest on ściśle dopasowany do ciała i zazwyczaj nie ma kaptura czy wewnętrznego kołnierza. Dlatego lepiej sprawdzi się w sezonie letnim, a także podczas nocowania w schroniskach.

Śpiwór typu mumia ma charakterystyczną budowę – zwęża się ku dołowi, a góra jest wyposażona w dopasowany kaptur. To właśnie od tego kształtu pochodzi jego nazwa. Dzięki dobremu dopasowaniu do ciała zapewnia lepszy komfort cieplny w niższych temperaturach.

Przy wyborze najlepszego śpiwora dla dziecka czy dla osoby dorosłej należy zwrócić uwagę też na materiał zewnętrzny, który pokrywa wypełnienie. Zazwyczaj producenci wykorzystują poliester lub nylon, które są lekkie i wytrzymałe zarówno na wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne (np. zmechacenie). Tkanina używana do produkcji śpiworów ma zazwyczaj specjalnie wzmacniany splot.


Może Cię zainteresować: Namiot - jakie są rodzaje? Jaki warto wybrać?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając śpiwór, warto zwrócić uwagę na to, czy jest do niego dodawany pokrowiec i jaki jest jego rodzaj. Ciekawym dodatkiem jest pokrowiec kompresyjny, który pozwala na zmniejszenie rozmiarów złożonego śpiwora, co ułatwia jego przechowywanie. Dobrze jest też sprawdzić, czy wszyty zamek jest dwustronny, co pozwala na zapewnienie lepszej wentylacji w czasie snu (jest to szczególnie ważne w czasie letnich wypraw). Niektóre ze śpiworów są wyposażone w zamki przeciwstawne. To umożliwia połączenie dwóch śpiworów razem – dzięki czemu tworzy się śpiwór dwuosobowy.


Planujesz wakacje na łonie natury? Przeczytaj jaką latarkę warto wybrać? Jakie są rodzaje?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki