Jaki bidon wybrać? Jakie są rodzaje? Co jest ważne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bidon

Regularne spożywanie płynów poprawia wydolność organizmu. Dlatego udając się na wycieczkę rowerową lub pieszą, warto zabrać ze sobą bidon sportowy. Nie zawsze wygląda on tak samo, poszczególne modele różnią się między sobą kształtem, pojemnością, kolorem i materiałem, z którego są wykonane.

Bidon rowerowy dopasowany jest do koszyczka na ramie jednośladu. Z kolei bidon do biegania ma ergonomiczny kształt, dzięki któremu można go trzymać w dłoni podczas treningu. Popularnością cieszy się również bidon termiczny utrzymujący stałą temperaturę zawartości bez względu na warunki pogodowe.

Bidon – dlaczego warto go mieć?

Systematyczne nawadnianie organizmu ma wpływ na samopoczucie, zdrowie, kondycję i koncentrację. Jest ono szczególnie ważne w lecie, kiedy duża część płynów wydostaje się na zewnątrz ciała jako pot. O wodzie nie powinni zapominać sportowcy, w ich przypadku niedostateczna ilość płynów zmniejsza wydolność. Szacuje się, że zaledwie 4-procentowa utrata wody z organizmu powoduje spadek wydolności o 20–30 proc. Dlatego, planując wycieczkę rowerową, warto zabrać ze sobą bidon. Systematyczne korzystanie z niego podczas jazdy pozwala na pokonanie dłuższego dystansu.

Bidony mogą różnić się od siebie materiałem, z którego zostały wyprodukowane, wyglądem i kształtem. Kupując bidon, warto zwrócić uwagę na jego pojemność, która zależy od przeznaczenia. Najpopularniejsze są bidony o pojemności od 0,5 do 1 litra.

Wymień punkty na dodatkowe środki na podróże na Booking.com

Rodzaje bidonów – podział ze względu na właściwości i przeznaczenie

Bidony różnią się od siebie kształtem. Ergonomiczne modele z uchwytem w postaci rączki stworzone są z myślą o fanach biegania. Są bardzo wygodne, dzięki czemu sportowiec może w pełni skoncentrować się na pokonywaniu kolejnych kilometrów, a nie na tym, żeby nie zgubić pojemnika. W takim bidonie można przechowywać wodę, napoje hipotoniczne, hipertoniczne lub izotoniczne. W sklepach dostępne są też bidony sportowe dla rowerzystów, które dobiera się do kształtu koszyczka przymocowanego do ramy jednośladu. Podłużne modele bidonów adresowane są do fanów pieszych wycieczek, którzy posiadane naczynie mogą umieścić w plecaku.

Zarówno rowerzyści, jak i miłośnicy wędrówek po górskich szlakach mogą zaopatrzyć się w bidon termiczny. Wykonany jest on z materiału izolującego (te modele powstały z myślą o rowerzystach) bądź wyposażony jest w pokrowiec termiczny (np. dla zwolenników turystyki pieszej). Do pracy czy na wycieczkę rowerową można ze sobą zabrać również bidon sportowy z filtrem, który uzupełnia się wodą z kranu. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, dlatego warto się nim zainteresować. Modele, które posiadają wewnątrz specjalną powłokę z jonami srebra, są adresowane do użytkowników poszukujących rozwiązań antybakteryjnych, spowalniających rozwój mikrobów.

W sprzedaży są bidony dla dzieci o mniejszej pojemności (od 350 do 500 ml), które wyposażone są w wygodny ustnik lub słomkę. Są zaprojektowane z myślą o najmłodszych, pokryte zabawnymi grafikami, np. postaciami z ulubionych bajek. Z wybranych modeli woda nie wypływa nawet wtedy, gdy się je mocno przechyli. Są to tzw. bidony niekapki, niektóre z nich dodatkowo wyposażone są w specjalną osłonę. Tak jak w przypadku bidonów dla dorosłych dzieli się je na te przeznaczone na rower i te, które można umieścić w plecaku. Przed zakupem bidonu dla dziecka, należy sprawdzić, czy został wyprodukowany z bezpiecznego tworzywa, które nie zawiera toksycznych substancji.


Zainteresuje Cię: Jaki plecak rowerowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje bidonów – podział ze względu na rodzaj materiału

Najtańsze bidony sportowe wykonane są z tworzywa sztucznego. Mogą mieć różny kształt, pojemność, kolor, niektóre bidony z plastiku są całkowicie przezroczyste. Ich zaletą jest wygoda w trakcie użytkowania, są też lekkie, dlatego podróżowanie z nimi nie stanowi żadnego problemu. Niestety mogą nadawać wodzie charakterystycznego posmaku i nie są tak wytrzymałe jak modele z metalu, mogą ulec zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych lub uderzenia.

Dużą popularnością cieszą się bidony z aluminium. Są lekkie, dlatego nadają się zarówno na rower, jak i na spacer. Tak samo jak modele z plastiku są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Decydując się na zakup bidonu z aluminium, najlepiej wybrać ten z górnej półki. Ma to związek ze szkodliwym wpływem aluminium na zdrowie ludzi. Droższe wersje bidonów z tego materiału mają szczelną i wytrzymałą powłokę chroniącą, dzięki której płyn w naczyniu nie ma bezpośredniego kontaktu z aluminium. W tańszych modelach powłoka szybko zaczyna się łuszczyć.

Najdroższe bidony produkowane są ze stali nierdzewnej, która jest wytrzymała, dzięki czemu wyróżnia się niebywałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Niestety mogą nadawać metalicznego posmaku przechowywanym napojom. Są one droższe niż te wykonane z plastiku czy aluminium, jednak warto w nie zainwestować, wystarczają na lata.


Przeczytaj także: Co zabrać na wyjazd? Akcesoria przydatne w podróży

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób