Jaką latarkę warto wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Latarka

Latarka, choć to małe i niepozorne urządzenie, to bardzo ważny element wyposażenia sportowca czy turysty. W sprzedaży istnieje wiele jej rodzajów: ledowa, czołowa, kempingowa etc. Latarkę najlepiej dobrać więc odpowiednio do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czy zdarzyło Ci się wędrować po górskim szlaku już po zmroku? A może szukałeś czegoś po ciemku w szopie w ogrodzie? Jeśli tak, to z pewnością wiesz, jak przydatnym urządzeniem jest latarka. Ten mały gadżet potrafi zarówno znacznie ułatwić proste codzienne czynności, jak i pomóc w trakcie uprawiania sportu lub podczas kempingowania. Mimo że współcześnie prawie każdy posiada latarkę w telefonie, nierzadko przydaje się ta lepszej jakości – typu LED. Małe przenośne oświetlenie może nie tylko rozjaśnić ciemność w awaryjnej sytuacji, ale nawet, niejednokrotnie, uratować życie.

Czym jest latarka LED?

Wydawałoby się, że latarka to proste urządzenie, które ma za zadanie po prostu świecić, a tym samym – nie da się go ulepszyć. Tymczasem dotychczasowe latarki z klasyczną żarówką zostały wyparte przez swoje udoskonalone odpowiedniki. Urządzenia wyposażone w diody LED zapewniają dłuższe i mocniejsze działanie. Dzięki nim nawet najmniejsze modele potrafią produkować mocny i długi strumień światła, a przy tym nie wyczerpywać się tak szybko, jak te tradycyjne. Występują one zarówno jako latarki czołowe, jak i większe urządzenia, np. kempingowe. Kupując latarkę, warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki rodzaj żarówek jest ona wyposażona.

Dodatkowo rozróżnia się dwa typy urządzeń pod względem sposobu ich napędzania. W sprzedaży znaleźć można klasyczne modele na baterie oraz latarki akumulatorowe.

Latarka czołowa – kto powinien z niej korzystać?

Niegdyś latarki czołowe (zwane potocznie „czołówkami”) kojarzyły się jedynie z ekwipunkiem górników. Dziś stanowią ważny gadżet między innymi dla sportowców czy też miłośników kempingowania. Są to specjalne małe latarki, które można wygodnie założyć na głowę, czapkę lub kask. Dzięki temu można ich używać bez pomocy rąk. Umożliwia to wykonywanie różnorodnych czynności, takich jak swobodne bieganie, wspinaczka, trekking przez las nocą czy nawet przeszukiwanie bagażu w ciemnym namiocie. Latarki czołowe sprawdzą się nawet podczas wieczornego spaceru z psem czy pracy w ogródku późnym popołudniem. Ten typ powinien mieć każdy, kto uprawia sport po zmroku, lubi kempingi czy często wykonuje przydomowe prace. Czołówka to także idealny wybór latarki dla dzieci.

Czy charakteryzuje się latarka kempingowa?

Przygotowujesz kolację na słabo oświetlonym polu namiotowym? A może urządzasz grilla na działce w mieście? Z pewnością przyda Ci się mocna latarka kempingowa. Charakteryzuje się ona dużym rozmiarem, a wyglądem przypomina nieco stare lampy naftowe. Z łatwością można położyć ją na trawie, stoliku lub ławie. Natomiast jej światło rozprasza się w naturalny sposób, nie tylko rozświetlając ciemność, ale i tworząc niezapomniany klimat. Dodatkowo najlepsze latarki kempingowe są często wodoodporne i wytrzymałe na upadki, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Miłośnikom wakacji na łonie natury przyda się także minilatarka do czytania. Mocuje się ją na krawędzi książki, co umożliwia swobodną lekturę nawet w największych ciemnościach.


Zainteresuje Cię: Co warto zabrać ze sobą w góry wiosną, latem, jesienią i zimą?

Najmocniejszy typ latarek

Zwykłe latarki czołowe czy turystyczne, a nawet te bardziej profesjonalne, np. policyjne, wojskowe, występują w małych rozmiarach. Nawet minimodel może bowiem wytwarzać naprawdę mocny i długi strumień światła. Najlepsze oświetlenie dają jednak większe urządzenia. W sprzedaży znaleźć można tzw. latarki niezniszczalne. Są one wodoszczelne oraz odporne na zabrudzenie czy upadki. Występują w dużych rozmiarach, ale wyposażone są w specjalne rączki ułatwiające ich noszenie. Takie urządzenia są bardzo dalekosiężne, oświetlą nawet spory kawałek parku, lasu czy pola. Z tego powodu bardzo często używają ich np. ochroniarze, myśliwi, ratownicy czy policjanci. Przydadzą się jednak także w domu czy podczas kempingu.

Latarka warsztatowa – zawsze pod ręką

Producenci latarek prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów i dopasowywaniu ich do potrzeb konkretnych grup klientów. Latarka warsztatowa została stworzona z myślą o wszystkich miłośnikach majsterkowania. Jest mała i lekka, a przy tym wyposażona w specjalny uchwyt, za pomocą którego można przypiąć ją do spodni. Dzięki temu jest ona zawsze pod ręką. Wytwarza ona miękkie, rozproszone światło, co ułatwia np. naprawianie podwozia czy szperanie pod maską. Najlepsze latarki warsztatowe mają dodatkowo czerwone światło, które może posłużyć jako oświetlenie awaryjne.


Przeczytaj również: Majsterkowanie w domu – w które narzędzia do majsterkowania warto zaopatrzyć się już na początku?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki