Wyprawka szkolna – co kupić i gdzie dla dziecka do szkoły?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Wyprawka szkolna

Wyprawka do szkoły jest tematem, który powraca co roku w czasie wakacji. Rodzice zastanawiają się, co kupić, by dziecko miało wszystko, co jest mu potrzebne do pracy na lekcjach, a nierzadko również na zajęciach dodatkowych.

Sporo emocji wzbudza zawsze wyprawka do pierwszej klasy, kiedy dziecko ma dopiero rozpocząć naukę w szkole. W takim przypadku często okazuje się, że jeszcze przed wakacjami nauczyciele dają rodzicom listę podstawowych rzeczy potrzebnych już od pierwszego dnia w szkole. Co dokładnie powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej dla pierwszoklasisty, a co dla starszego dziecka? Zobacz nasze podpowiedzi.

Czym jest wyprawka szkolna?

Wyprawka szkolna to nic innego jak zbiór wszystkich przedmiotów, które będą potrzebne dziecku do nauki w szkole. Zaliczają się do nich m.in. podręczniki, ćwiczenia i zeszyty. Jednak to nie wszystko. Oprócz tego maluchowi przydadzą się m.in.: piórnik, przybory do pisania i rysowania, akcesoria do prac plastycznych, a także strój na lekcję wychowania fizycznego. Do tego dodać trzeba również plecak. Wiele osób do wyprawki szkolnej zalicza takie akcesoria jak: śniadaniówka, bidon, worek na strój na WF czy obuwie na zmianę. Lista tego, co rodzić będzie musiał kupić, zależy od wymagań nauczyciela, a także tego, co otrzyma dziecko w ramach dofinansowania szkolnego czy rządowego.

Wyprawka szkolna – lista dla pierwszoklasisty

Kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy, rodzice czy opiekunowie najchętniej kupiliby mu jak najwięcej rzeczy, które są wykorzystywane w szkole. Ale czy to faktycznie dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie. Wielu nauczycieli na początku nie wymaga ogromnej wyprawki. Na liście dla pierwszoklasisty najczęściej znajdują się takie rzeczy jak:

  • zeszyty do każdego z przedmiotów – większość z nich jest w kratkę. Do nauki pisania dzieciom warto kupić zeszyt w trzy linie, który ma różnokolorową liniaturę. Na potrzeby pierwszej klasy wystarczą zeszyty 16-kartkowe, z czasem można kupić 32-kartkowe;
  • podstawowe akcesoria do pisania – długopis lub pióro, a także dwa ołówki z oznaczeniem HB lub F, które są dość uniwersalne;
  • piórnik i jego wyposażenie – oprócz długopisu do pisania powinny znaleźć się w nim: gumka, temperówka, bezpieczne nożyczki, linijka. Dodatkowo można dziecku kupić dwa lub trzy kolorowe długopisy do podkreślania najważniejszych rzeczy w zeszycie;
  • akcesoria plastyczne – to najczęściej kredki ołówkowe i świecowe, plastelina, farby plakatowe i akwarelowe, wycinanki oraz blok techniczny lub rysunkowy;
  • wygodny plecak dostosowany do wzrostu i postury dziecka;
  • strój na WF – koszulka i spodenki oraz wygodne tenisówki. Czasami zdarza się tak, że nauczyciel wymaga stroju w konkretnym kolorze. Dla wygody dziecka warto dokupić też worek na strój, najlepiej wykonany z materiału wodoodpornego;
  • okładki na zeszyty i książki – nie są niezbędne, ale warto je kupić, aby uchronić przed zniszczeniem zwłaszcza podręczniki, które często wypożyczają uczniowie z kilku roczników. Jeśli te książki zostaną zniszczone, rodzic będzie musiał je odkupić.

Poza wyżej wymienionymi rzeczami warto rozważyć zakup śniadaniówki i bidonu, by dziecko mogło wygodnie zabrać ze sobą drugie śniadanie i picie na zajęcia. Dla rodziców z kolei przydatny może się okazać nieścieralny mazak, którym można podpisać zarówno przybory szkolne, jak i ubrania.

Wyprawka szkolna dla starszych dzieci – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla uczniów klas I–III nie różni się zbytnio zawartością. Więcej zmian zachodzi, gdy trzeba kupić wyposażenie dla ucznia klasy IV lub starszego. W tym przypadku cienkie zeszyty nie wystarczą, lepiej sięgnąć po te, które mają 60 kartek, by nie kupować ich zbyt często. Większość będzie w kratkę, jednak do języka polskiego potrzebny jest ten w jedną linię. Na lekcje muzyki przyda się zeszyt w pięciolinię.

Przygotowując wyprawkę dla starszego ucznia, warto rozważyć zakup nowego plecaka. Często dla maluchów kupowane są „bajkowe” akcesoria, które dla starszych dzieci stają się zbyt dziecinne i chcą one czegoś poważniejszego, doroślejszego. Należy też pamiętać o tym, że plecak powinien być większy, z uwagi na to, że dochodzą nowe przedmioty i uczeń musi mieć ze sobą więcej rzeczy. Warto też wymienić piórnik czy śniadaniówkę na nowy model, z innym motywem. Oprócz tego do piórnika należy dokupić podstawowe akcesoria kreślarskie, takie jak cyrkiel, kątomierz czy ekierka. Niekiedy w starszych klasach są organizowane w szkole zajęcia basenowe w ramach lekcji WF, dlatego też warto wyposażyć dziecko w odpowiedni strój. Pamiętaj, że podane przez nas produkty to jedynie wskazówki, które pozwolą ci skompletować podstawową wyprawkę dla dzieci w różnym wieku. To, co znajdzie się finalnie w plecaku twojej pociechy, zależeć będzie od potrzeb malucha, a także wymagań konkretnych nauczycieli.

Gdzie najlepiej kupić wyprawkę do szkoły?

Najwygodniej wyprawkę kupić przez internet. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na te sklepy, które mają bardzo szeroki asortyment. Przykładem może być Empik, jeden z partnerów Programu PAYBACK. Oprócz artykułów papierniczych znajdziesz tam plecaki, piórniki oraz śniadaniówki czy bidony. U tego partnera online zamówisz także potrzebne podręczniki czy ćwiczenia np. do religii. Można nawet dostać niektóre z elementów stroju sportowego. Innym partnerem PAYBACK, u którego znajdziesz praktycznie wszystko do wyprawki szkolnej, jest platforma sprzedażowa Allegro. Jeżeli jednak chcesz skompletować każdą z części wyprawki osobno, zajrzyj do takich sklepów jak np. Decathlon (artykuły sportowe).

Zobacz również: Jak oszczędzać na zakupach online >>>

Czy kupując wyprawkę szkolną, można zaoszczędzić?

Ulgą dla rodziców, którzy chcą kupić wyprawkę dla dziecka, jest rządowy program Dobry Start, w ramach którego otrzymują 300 zł na wyprawkę dla dziecka na określonych w ustawie zasadach. Jednak to tak naprawdę kwota, która pozwala pokryć jedynie część wydatków związanych z zakupem wyprawki szkolnej. Czy da się jeszcze jakoś ograniczyć wydatki z tym związane?

Pomocne może okazać się uczestnictwo w Programie PAYBACK. Uczestnicy aktywnie zbierający punkty mają kilka możliwości ich wykorzystania. Jedną z nich jest obniżenie kwoty rachunku za zakupy u partnerów stacjonarnych. Inna opcja to wymiana punktów na atrakcyjne nagrody rzeczowe lub vouchery do wybranych partnerów online. Przykładem mogą być karty podarunkowe do Allegro, sklepu sportowego Decathlon czy Empiku. Zgromadzone punkty można również wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku za zakupy, nie tylko te związane z wyprawką szkolną. Pamiętaj, że kupując u partnerów PAYBACK zbierasz kolejne punkty.

Policz ile punktów zgarniesz z kuponem, dzięki wygodnemu kalkulatorowi>>>

Najważniejsze informacje w tym artykule:

  • Co to jest wyprawka i jakie są jej podstawowe składniki niezależnie od tego, do której klasy idzie dziecko?
  • Jak powinna wyglądać podstawowa wyprawka dla pierwszoklasisty oraz co można kupić dodatkowo?
  • Jakie akcesoria warto kupić w ramach wyprawki dla starszych dzieci?
  • Gdzie warto zaopatrywać się w wyprawkę – kilka propozycji od naszych partnerów.
  • Jak kupić wyprawkę szkolną, aby nie nadwyrężyć mocno domowego budżetu?

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK