Ile wody i prądu zużywa zmywarka do naczyń?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Ile wody zużywa zmywarka

Zmywarka to sprzęt gospodarstwa domowego, którego popularność ciągle rośnie. Nic dziwnego – pozwala zaoszczędzić czas, jest przyjazna dla środowiska i zmniejsza miesięczne wydatki w gospodarstwie domowym. Szacuje się, że podczas ręcznego mycia naczyń wykorzystujemy nawet 3 razy więcej wody, niż pobiera zmywarka w czasie jednego cyklu.

Zmywarki w polskich domach wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2009 roku z tego sprzętu korzystało zaledwie 6% gospodarstw domowych, a w 2020 roku współczynnik ten wyniósł aż 36%. Powodów jest kilka – ręczne mycie naczyń należy do najmniej lubianych obowiązków domowych, stanie przy zlewie pełnym brudnych naczyń zabiera czas, a większa kontrola zużycia wody pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych rachunków. Pamiętaj, że dzięki punktom PAYBACK również zredukujesz swoje wydatki – możesz taniej kupić artykuły do zmywarki, a nawet zaoszczędzić na zakupie samego sprzętu. Wystarczy, że wymienisz punkty na voucher do wykorzystania w sieci sklepów RTV Euro AGD lub u innych partnerów Programu PAYBACK.

Ile wody zużywa zmywarka do naczyń?

Mycie naczyń w zmywarce wyraźnie zmniejsza zużycie wody. Szacuje się, że sprzęt o standardowej szerokości 60 lub 45 cm zużywa średnio 10 l wody na jeden cykl. Zmywanie ręczne wymaga zazwyczaj 30–40 l, ale jeśli myjesz naczynia przy odkręconym kranie, wartości te mogą być jeszcze większe. Wniosek jest prosty: zmywarka do naczyń pobiera ok. 3 razy mniej wody, niż wymaga tego tradycyjne zmywanie. Ta opcja jest korzystniejsza nie tylko dla środowiska, lecz również dla ciebie. Sprzęt o dobrych parametrach pobiera mniej wody, a dodatkowo sam ją podgrzewa do wymaganej temperatury. W konsekwencji płacisz tylko za zimną wodę i możesz łatwo policzyć jej zużycie.

Spawdź jak wyczyścić zmywarkę >>

Ile prądu zużywa zmywarka?

Ilość zużywanej wody to nie wszystko. Wiele osób obawia się, że zmywarka – która przecież potrzebuje prądu, by podgrzać wodę i uruchomić wybrany program – zwiększy miesięczne rachunki za prąd. Wiele zależy od klasy energetycznej sprzętu. Jeśli wybierzesz urządzenie klasy D, pobór prądu będzie większy. Zmywarki klasy A są droższe, jednak zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Przeciętny model pobiera 1800 W na pojedynczy cykl – przyjmuje się, że wartości te mieszczą się w granicach 1200–2400 W. Pamiętaj, że niektóre tryby, np. szybkie zmywanie, generują większe zużycie prądu, dlatego wybieraj je tylko w wyjątkowych sytuacjach, a na co dzień korzystaj z programów eco.

Przy założeniu, że włączasz zmywarkę raz dziennie, obliczenie miesięcznego zużycia prądu jest stosunkowo proste. Wystarczy, że pomnożysz średnie zużycie kW podczas jednego cyklu przez liczbę dni w miesiącu oraz aktualną cenę 1 kW prądu.

Chcesz taniej kupić zmywarkę? Zbieraj punkty PAYBACK i wymień je na voucher do wykorzystania w sklepach RTV Euro AGD. Dzięki temu możesz obniżyć koszt zakupu nawet o kilkaset złotych. Aby jeszcze szybciej i efektywniej zbierać punkty, korzystaj z kuponów promocyjnych dostępnych w aplikacji mobilnej i na stronie Programu.

Ile kosztuje użytkowanie zmywarki? Co wpływa na koszty?

Użytkowanie zmywarki obejmuje oczywiście miesięczny koszt wody i energii elektrycznej. Na te stawki nie masz wpływu, jednak możesz dobierać programy zmywania do stopnia zabrudzenia i układać naczynia w taki sposób, aby woda i środki czyszczące dotarły także do trudno dostępnych miejsc. W ten sposób unikniesz konieczności powtórnego mycia naczyń.

Do kosztów eksploatacji musisz doliczyć niezbędne akcesoria do zmywarki, czyli tabletki czyszczące (koszt jednego opakowania, w którym znajduje się 40 tabletek, to ok. 20 zł), sól zmiękczająca (płacisz 20 zł za pudełko, które wystarczy na pół roku) oraz nabłyszczacz (butelka w cenie ok. 15 zł starczy na cały rok). Zdarza się, że urządzenie wymaga przeglądu lub naprawy. Przez pierwszy rok lub 2 lata możesz robić to w ramach gwarancji, jednak później będziesz musiał uwzględnić tego rodzaju wydatki w domowym budżecie.

Zmywarka a ręczne mycie naczyń – co jest bardziej opłacalne?

Mycie naczyń w zmywarce jest nie tylko bardziej ekologiczne, lecz również bardziej opłacalne:

  • zmywarka zużywa mniej wody i zmniejsza twoje rachunki;
  • sprzęt dobrej klasy energetycznej nie pobiera dużo prądu. Twoje rachunki miesięczne nie powinny wzrosnąć, jeśli korzystasz z urządzenia w ekonomiczny i oszczędny sposób;
  • korzystanie ze zmywarki to nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także czasu, który możesz przeznaczyć na wykonywanie innych domowych obowiązków lub odpoczynek;
  • środki czystości dla zmywarki są tańsze i zdecydowanie bardziej wydajne niż płyny do mycia naczyń.

Kupuj akcesoria do zmywarki u partnerów PAYBACK, takich jak np. drogerie dm, i zbieraj punkty za każdy zakup. Zgromadzone środki możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody rzeczowe, np. kapsułki do zmywarki.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile wody i prądu zużywa zmywarka i czy jest to bardziej opłacalne w porównaniu do ręcznego mycia naczyń.
  • Jak obliczyć miesięczne zużycie prądu dla zmywarki.
  • Jakie koszty trzeba uwzględnić przy użytkowaniu zmywarki. Musisz kupować odpowiednie (ale niedrogie) środki czystości i liczyć się z tym, że urządzenie może wymagać naprawy lub cyklicznego przeglądu.
  • Jak wykorzystać punkty PAYBACK, aby jeszcze taniej korzystać ze zmywarki – zgromadzone środki możesz wymienić na nagrodę rzeczową w postaci kapsułek do zmywarki lub voucher do sklepów RTV Euro AGD.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK