Plecak na kółkach - zalety i wady

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Plecak na kółkach

Plecak na kółkach zyskuje na popularności. Rodzice wybierają go dla swoich pociech, ponieważ odciążają plecy narażone na codzienne dźwiganie książek. Jak wybrać model najlepszy dla dziecka?

Plecak na kółkach jest często wybierany przez rodziców jako zamiennik zwykłego tornistra. Nie trudno się im dziwić, skoro liczba podręczników, które codziennie musi mieć przy sobie uczeń, z roku na rok stale się zwiększa. Do tego należy doliczyć posiłek i strój na lekcje wychowania fizycznego.

Zalety plecaka na kółkach

Zgodnie z zaleceniami ortopedów dziecko do lat 13 nie powinno nosić na plecach ciężaru większego niż 10% własnej masy. Niestety to tylko teoria. W praktyce część uczniów nie ma w szkole dostępu do zamykanych szafek i wszystkie potrzebne podczas lekcji książki i zeszyty musi stale nosić przy sobie. Ponadto część dzieci ma tendencję do pakowania w plecaki rzeczy, które nie zawsze związane są z nauką, ale stanowią ważne elementy życia towarzyskiego. Nierzadko oznacza to potrzebę noszenia ciężarów stanowiących nawet 30% własnej wagi. Skutkuje to poważnymi problemami z kręgosłupem, w tym wadami postawy. Plecaki szkolne na kółkach mogą być dobrym remedium na problemy z dźwiganiem. Przed zakupem jednak warto zdawać sobie sprawę z ich zalet i wad oraz zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, jak np. materiał.

Do niekwestionowanych zalet posiadania plecaka na kółkach do szkoły zaliczają się:

  • Brak konieczności dźwigania wszystkiego na plecach. Zwrotne kółka oraz dopasowana do kształtu dłoni rączka ułatwia ciągnięcie plecaka po różnych powierzchniach.
  • Cześć modeli umożliwia pchanie plecaka na kółkach, co pozwala na unikanie przybierania wadliwej postawy.
  • Możliwość zakładania plecaków na plecy (jest to wygodniejsze, jeśli dziecko ma mniej lekcji).
  • Większa wygoda podczas transportu komunikacją miejską. Dziecko nie musi wpychać się między pozostałych pasażerów oraz trzymać tornistra na kolanach.

Jak wybrać plecak na kółkach?

Przed zakupem plecaka na kółkach dla dziewczyny lub chłopca warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest materiał, który najlepiej, gdy jest wytrzymały i nieprzemakalny. Dobrze też, gdy kółka plecaka są kauczukowe. Po pierwsze są one cichsze niż te wykonane z plastiku, a po drugie znacznie trwalsze. Te, które zrobione są z plastiku czy innych tworzyw sztucznych, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto kółka kauczukowe są stabilniejsze na nierównym gruncie.

Większą uwagę należy zwrócić na szwy, które powinny być mocne. W tym celu pomocna będzie ocena grubości nici. Im solidniejsze się wydają, tym większa trwałość produktu. Nowoczesne modele plecaków na kółkach wyposażone są również w stelaż. Musi być on wbudowany w plecak w taki sposób, aby nie uciskać odcinków kręgowych i być praktycznie niewyczuwalny podczas noszenia na plecach. Rozsądnie jest wybierać te modele, w których stelaż można całkowicie zdemontować. Teleskopowa rączka plecaka umożliwia dopasowanie całego plecaka do wzrostu dziecka. Zwiększa to komfort malucha podczas codziennego przemierzania szkolnych korytarzy. Na bezpieczeństwo wpłyną z kolei wszyte w plecak odblaski, szczególnie przydatne w sezonie jesienno-zimowym. Dobrym rozwiązaniem są boczne kieszonki, w których można umieścić bidon z wodą mineralną, parasolkę czy inne potrzebne dziecku przedmioty. Rzadko zwraca się uwagę na to, czy materiał z którego wykonany jest plecak, będzie łatwy do czyszczenia. Nie ma co się oszukiwać. Dzieci biegają z plecakami po błocie, kałużach lub pozostawiają je w miejscach, których stopień czystości pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też materiały, które wystarczy wyczyścić nasączoną chusteczką, będą najlepszym rozwiązaniem.

Wady plecaka na kółkach

Przeciwnicy plecaków na kółkach uważają, że sprzyjają one nienaturalnemu wykręcaniu górnej połowy ciała przez dziecko. Faktycznie, może być to problem, jeśli plecak nie ma na tyle zwrotnych kółek, aby prowadzić tornister z przodu. Wadą może być też możliwość zamoczenia książek w sezonie kałuż i wysokiego śniegu. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór materiałów wodoodpornych i takich modeli, które są wzmacnianie od spodu dodatkową warstwą dobrej jakości tkaniny. Pewien kłopot może pojawić się również podczas przemarszu dziecka piaszczystą drogą. Wówczas maluch będzie zmuszony do założenia plecaka na plecy. Jeśli zatem zależy nam na zakupie dobrej jakości plecaka na kółkach, który posłuży dziecku przez kilka sezonów, warto zainwestować w droższe modele. Kupując tornistry renomowanych i zaufanych marek, które wykorzystują certyfikowane materiały i systemy szelek, zwiększa się wygodę i bezpieczeństwo malucha.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych