Kiedy przydatny jest mały plecak? Jaki warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Mały plecak

Mały plecak przyda się nie tylko na krótkich wycieczkach bądź podczas przejażdżki rowerem. Obecnie wiele osób wybiera modele miejskie do pracy oraz na spotkania z przyjaciółmi. Po takie plecaki sięgają też często studenci.

Przeznaczenie małego plecaka zależeć będzie między innymi od materiału, z jakiego został on wykonany. Skórzany doskonale nada się do biura. Turystyczny musi z kolei posiadać odpowiedni system nośny. Komu przyda się mały plecak i jak wybrać najlepszy model?

Mały, sportowy plecak na krótsze wycieczki

Małe plecaki doskonale sprawdzają się między innymi na jednodniowych wycieczkach. Z odpowiednio dobranym można wybrać się nie tylko na marsz w góry, lecz także na przejażdżkę rowerową, a nawet zwiedzanie miasta. Model turystyczny powinien jednak spełniać pewne kryteria.

Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Oznacza to zarówno komfortowe noszenie, jak i łatwość odnalezienia w nim niezbędnych rzeczy. Plecak musi przede wszystkim posiadać dobry system nośny. Odpowiednia budowa części przylegającej do pleców (w tym wykonanie jej z oddychających materiałów) jest szczególnie ważna, zwłaszcza przy dużym wysiłku fizycznym bądź podczas upałów. Istotne jest również właściwe usztywnienie i wyprofilowanie, które pozwoli na wygodne noszenie. Ramiona plecaka powinny być odpowiednio szerokie, by przy większym obciążeniu nie wbijać się w ciało. Niekiedy nawet w małym plecaku przydatny będzie też pas biodrowy, np. podczas przejażdżek rowerowych. Zapobiegnie on bowiem przemieszczaniu się bagażu i zapewni komfort jazdy. Plecak najlepiej przymierzyć w sklepie, by sprawdzić, czy uda się wyregulować go tak, aby perfekcyjnie przylegał do ciała, nie przemieszczał się i jednocześnie nie krępował ruchów.

Funkcjonalność małych plecaków

Bardzo ważna jest też funkcjonalność małego plecaka. Należy między innymi sprawdzić rozmieszczenie kieszeni. Przydadzą się one np. do schowania dokumentów, przekąsek i napojów, biletów i innych drobiazgów, które zawsze warto mieć pod ręką. Innym istotnym czynnikiem będzie także materiał, z jakiego wykonany został plecak. Najlepiej sprawdzi się ten nieprzemakalny i odporny na uszkodzenia. Powinien być również łatwy w czyszczeniu, a przy tym niezbyt ciężki. W sprzedaży występują zarówno te z tkanin, jak i tworzyw sztucznych. Te drugie mogą być jednak praktyczne przede wszystkim dla najmłodszych. Zapobiegają bowiem uszkodzeniu zawartości, np. drugiego śniadania. Plecaki dla małych dzieci występują często z nadrukiem.

W małych modelach turystycznych ważne są też dodatki. Pojemnik na bidon i wygodna rurka, przez którą można pić, nie zdejmując plecaka, doskonale sprawdzą się zwłaszcza podczas wycieczek rowerowych. Bardzo przydatne są także odblaski, które zapewnią odpowiednią widoczność przy słabym oświetleniu. Niektóre modele wyposażone są nawet w specjalny otwór na słuchawki, a także w przytwierdzony z przodu gwizdek służący do alarmowania w razie zagrożenia.

Mały plecak miejski – do pracy i na uczelnię

Mały plecak miejski może przypominać ten turystyczny, co spodoba się miłośnikom stylu sportowego, może on jednak również nawiązywać designem do bardziej eleganckich akcesoriów. Damskie modele będą wyglądać niemal jak torebka, natomiast męskie, skórzane doskonale będą komponować się nawet z garniturem. Warto jednak zadbać nie tylko o krój plecaka, lecz także o jego funkcjonalność. Liczy się wygoda noszenia, możliwość odpowiedniego regulowania ramiączek, a także liczba i wielkość dodatkowych kieszeni, w których schować można podręczne drobiazgi. Warto zainwestować też w akcesorium wykonane z dobrej jakości materiału, które dodatkowo nie będzie zbyt trudne w czyszczeniu. Przed zakupem dobrze też zorientować się, czy w plecaku zmieszczą się wszelkie niezbędne przedmioty.

Mały plecak damski może też doskonale zastąpić kobiecą torebkę na uczelnię. Powinien on pomieścić przede wszystkim notatnik, a niekiedy także laptopa, warto więc najpierw dobrze ocenić jego rozmiar. Uniwersalny, np. czarny plecak, może z kolei posłużyć studentom obu płci, preferującym nieco bardziej sportowy styl. Modele młodzieżowe spodobają się natomiast licealistom. Mogą oni nosić je na zajęcia dodatkowe, a także w nieco swobodniejsze dni w szkole.

Plecaki dziecięce powinny być dodatkowo wyposażone w udogodnienia pomocne dla maluchów. Bardzo często mają one kółka i rączkę, dzięki której można je ciągnąć jak walizki. Ważna jest też długość ramiączek – plecak nie powinien bowiem spadać poniżej lędźwi dziecka. W przypadku modelu z pasem biodrowym mocowanie powinno znaleźć się na wysokości pasa.


Wybór małego plecaka zależy od jego przeznaczenia. Po dokładnym określeniu potrzeb z pewnością uda się znaleźć idealny model.

Na zakupy po nowe ubrania wybierz się z PAYBACK! Załóż kartę i zbieraj punkty w ulubionych sklepach online.