Mięso – w czym je przyrządzić i jak je doprawić? Wskazówki

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Przyrządzanie mięsa

Wybór odpowiedniego rodzaju mięsa to nie wszystko. Aby przyrządzić smaczny posiłek, musisz użyć sprawdzonej mieszanki ziół do wołowiny, wieprzowiny lub drobiu. Poznaj najlepsze przyprawy do mięsa i naczynia, które sprawdzą się do przyrządzania mięsnych dań.

Przyrządzenie dobrego dania mięsnego wymaga nie tylko wysokiej jakości produktów, lecz także odpowiedniego sprzętu. Jeśli często przygotowujesz potrawy z drobiem, wołowiną lub wieprzowiną, w twojej kuchni nie może zabraknąć brytfanny i mieszanki aromatycznych ziół, które podkreślą smak każdego dania. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w sklepach partnerów PAYBACK.

Jak zrobić smaczne mięso? Najważniejsze zasady

Jeśli wybierzesz produkty złej jakości, nawet najlepsze przyprawy i wysokiej jakości sprzęty kuchenne oraz naczynia nie sprawią, że mięso będzie smakować dobrze. Staraj się kupować tylko te produkty, które pochodzą od sprawdzonych dostawców i nie zawierają zbędnych chemicznych dodatków. Świeże mięso smakuje znacznie lepiej niż odmrażane, więc jeśli chcesz wydobyć pełnię jego smaku, nie kupuj na zapas – zwłaszcza jeśli planujesz uroczystą kolację i chcesz zaskoczyć znajomych. Złej jakości mięso, które przez kilka dni leżało w chłodni, nawet po odpowiednim doprawieniu i starannym upieczeniu, będzie gumowate i suche. Idealne mięso powinno być kruche i soczyste w środku.

Mięso mielone – czy warto kupić maszynkę do mielenia?

W sklepach znajdziesz wołowe lub wieprzowe mięso mielone. Jeśli jednak do przygotowania potrawy, takiej jak pulpety, potrzebujesz innego rodzaju mięsa, możesz zmielić je samodzielnie. W ofercie partnerów Programu znajdziesz elektryczne maszynki do mielenia, które w krótkim czasie i bez wysiłku z twojej strony zamienią kawałki mięsa w gładką masę. Maszynek szukaj na stronach internetowych sklepów Media Markt oraz Media Expert. Za każde zakupy z kartą PAYBACK otrzymujesz punkty, a po uzbieraniu określonej puli, możesz wymienić te środki na vouchery, nagrody rzeczowe lub kupony zniżkowe do sklepów partnerskich.

Maszynki do mielenia są niezwykle wydajne – w kilka minut poradzą sobie nawet z kilkoma kilogramami mięsa. Wiele osób ceni te urządzenia za ich uniwersalność. Mimo że tworzone są z myślą o mięsie, można wykorzystać je również do rozdrabniania ziemniaków albo innych warzyw. Coraz częściej elektryczne sprzęty mają też dodatkowe przystawki, które pozwalają na przygotowanie domowego makaronu, a nawet wyciśnięcie soku ze świeżych owoców. Do najpopularniejszych przystawek sprzedawanych wraz z maszynkami należą szatkownice, młynki żarnowe (służą do mielenia ziaren kawy) oraz wyciskarki do owoców. Wybór takiego sprzętu jest naprawdę ogromny, a wszystko z łatwością dopasujesz do swoich indywidualnych potrzeb.

Potrawy z mięsa – czego użyć do ich przygotowania?

Potrawy z mięsa możesz przygotowywać w tradycyjnych garnkach do gotowania i na patelni. Jednak od wielu lat najbardziej docenianym naczyniem kuchennym, które sprawdza się przy przyrządzaniu różnego rodzaju mięs, jest brytfanna. To właśnie dzięki niej w łatwy sposób zrobisz smaczny posiłek z soczystym i kruchym mięsem. Jeśli jeszcze nie masz brytfanny, koniecznie rozważ jej zakup. Choć na ogół stosuje się ją jako naczynie do pieczenia potraw w piekarniku, może również służyć za garnek. Wykorzystaj je do przygotowania mięsa pod każdą postacią – w brytfannie zarówno się piecze, jak i gotuje, smaży lub dusi składniki. Oprócz mięsa przygotujesz w niej także warzywa i dania jarskie, których smak, aromat i wartości odżywcze nie zostają utracone w procesie obróbki termicznej.

Pamiętaj, aby w kuchni używać brytfanny z trwałych materiałów o odpowiednich właściwościach. Przeglądając dostępne w sklepach naczynia, przyjrzyj się takim parametrom jak tworzywo, z którego je wykonano, oraz powłoka wewnętrzna. Brytfanna powinna się równomiernie nagrzewać. W sklepach dostępne są naczynia z pokrywką lub bez niej – różnica w cenach zazwyczaj jest dość niska, dlatego nie warto oszczędzać na modelach bez pokrywki. Aby w pełni docenić uniwersalność brytfanny, zwróć uwagę na to, jaki materiał został użyty do pokrycia jej dna. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane ze stali, aluminium, żaroodpornego szkła, żeliwa lub ceramiki. Z kolei wewnętrzna powłoka brytfanny powinna być ceramiczna, teflonowa, emaliowana lub tytanowa. Szeroki wybór brytfann znajdziesz u partnerów PAYBACK, na stronach internetowych Media Expert oraz Media Markt, a także na dobregarnki.pl i garneczki.pl – sklepy te specjalizują się w sprzedaży asortymentu do kuchni i jadalni.

Jeśli stawiasz jednak na patelnię, zbieraj punkty i wymieniaj je w sekcji nagród na naszej stronie na markowe patelnie Tefal o różnej średnicy i wysokości.


Przeczytaj również: Pomysł na obiad bez mięsa – szybki, sycący, lekki

Dania mięsne – jakich przypraw warto używać?

Najprostszym sposobem na doprawienie mięsa jest oczywiście dodanie soli i pieprzu. Ta metoda nie pozwala jednak na wydobycie pełni smaku i aromatu potrawy. Od czasu do czasu możesz zdecydować się na samodzielne eksperymenty i testowanie nowych mieszanek ziół, warto znać podstawowe, sprawdzone połączenia, które pasują do danego rodzaju mięsa. Możesz stosować zarówno suszone, jak i świeże zioła i przyprawy. Kupisz je np. w sklepach internetowych frisco.pl i straganzdrowia.pl, a także w serwisie Allegro. Jeśli chcesz jak najlepiej podkreślić smak danego mięsa, postaraj się zamarynować je dzień wcześniej albo dodać przyprawy kilka godzin przed rozpoczęciem pieczenia, duszenia lub smażenia potrawy.

Smak mięsa drobiowego świetnie podkreśli dodatek tymianku, curry oraz cząbru. Kurczak dobrze komponuje się ze świeżym rozmarynem, szczególnie w przepisach wymagających pieczenia. W przypadku tłustego mięsa drobiowego warto wykorzystać również duże ilości majeranku – sprawi on, że cała potrawa stanie się bardziej lekkostrawna. Mięso kaczki, indyka i gęsi dopraw mieszanką bazylii, szałwii, rozmarynu i tymianku. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też dodanie sporej ilości cynamonu oraz odrobina kolendry. Smak drobiu można podkreślić również umiarkowaną ilością ostrzejszych przypraw, takich jak chili i suszona papryka kajeńska.

Mięso wieprzowe można doprawiać tak samo jak drób. Duża ilość majeranku, czosnku i rozmarynu sprawdzi się w przypadku dań pieczonych. Smak tłustej pieczeni, cielęciny, baraniny i wołowiny podkreśli czosnek. Majeranek polecany jest także w przypadku potraw, w których znajduje się tłusta szynka lub słonina.

Przygotowując mięso drobiowe, wieprzowe lub wołowe, warto sięgnąć również po mniej oczywiste mieszanki z kuchni światowej. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się kuchnia azjatycka. W Indiach popularne mieszanki ziół do mięsa i warzyw zawierają kardamon, gałkę muszkatołową, imbir, goździki, kmin rzymski oraz paprykę kajeńską. W Japonii z kolei chętnie wykorzystuje się ostre przyprawy, takie jak imbir, skórka mandarynkowa czy pieprz czerwony.


Zainteresuje Cię: Co przygotować na grilla? Pomysły na potrawy

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?