Pojemniki na przyprawy – jakie wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Pojemniki na przyprawy

Odpowiednie przechowywanie przypraw i ziół gwarantuje zachowanie przez nie aromatu, a nawet przedłuża ich przydatność do spożycia. Dlatego ważny jest właściwy wybór pojemników na przyprawy. W sklepach najczęściej spotkać można te szklane, ceramiczne i plastikowe.

Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania. Niekiedy na skutek niewłaściwego postępowania aromatyczne mieszanki mogą nawet zjełczeć. W jaki sposób należy przechowywać przyprawy i jakie pojemniki będą do tego najlepsze?

Pojemniki na przyprawy – dlaczego warto ich używać?

Najbardziej aromatyczne zioła to te świeże, które można hodować w doniczkach lub ogrodzie. Osoby, które nie mają takiej możliwości, muszą zdecydować się na przyprawy suszone. Te świeżo zmielone w domowym moździerzu charakteryzują się wyjątkowo intensywnym aromatem, jednak te kupowane w torebkach również doskonale zdają egzamin w kuchni. Wiele osób popełnia jednak duży błąd, nie przesypując ich do specjalnych pojemników na przyprawy. Pozostawienie ich w torebkach najprawdopodobniej spowoduje ich szybkie wietrzenie.

Przypraw nie powinno się również stawiać w pobliżu źródła ciepła, a także w lodówce. W obu sytuacjach zagraża im bowiem między innymi wysoka wilgotność, która zdecydowanie nie wpłynie korzystnie na ich jakość.

Znaczenie ma także rodzaj przyprawy. Te zawierające większe ilości tłuszczu, np. gorczyca lub gałka muszkatołowa, nie powinny mieć kontaktu ze światłem, dlatego pojemnik do ich przechowywania nie powinien go przepuszczać. Kontaktu z promieniami słonecznymi powinny unikać również mieszanki o intensywnym kolorze. Szczególnie aromatyczne przyprawy, jak np. tymianek, kminek czy cynamon muszą być z kolei bardzo szczelnie zamknięte. W innym wypadku ich zapach może się szybko ulotnić.

Nie warto również robić ogromnych zapasów przypraw na zakupach. Nawet odpowiednio przechowywane nie będą nadawać się do użycia już po 3 latach, chociaż ich jakość zacznie spadać znacznie wcześniej. Najlepiej kupować przyprawy jedynie według potrzeb.


Przeczytaj również: Kolendra – uprawa, działanie na organizm i zastosowanie w kuchni

Jakie pojemniki na przyprawy wybrać?

Decydując się na gotowe, suszone przyprawy, koniecznie należy wybrać dla nich odpowiednie pojemniki. Znaczenie ma między innymi materiał, z jakiego te zostały wykonane. W sklepach znaleźć można przede wszystkim:

  • pojemniki plastikowe – zdecydowanie najbardziej ekonomiczna opcja; w dodatku są one stosunkowo odporne na uszkodzenia; niekiedy bywają nieszczelne, co powoduje szybkie ulatnianie się aromatu przypraw, dlatego powinny być one wysokiej jakości;
  • pojemniki szklane – doskonale zapobiegają ulatnianiu się zapachów, a przy tym zupełnie ich nie chłoną; niestety, są dość nietrwałe i łatwe do uszkodzenia;
  • pojemniki ceramiczne – nie chłoną zapachów i nie przepuszczają światła, dlatego doskonale nadają się między innymi do przechowywania przypraw o większej zawartości tłuszczu; niestety, podobnie jak pojemniki szklane, są one podatne na uszkodzenia;
  • pojemniki drewniane – doskonale pasują do właściwie każdej kuchni, a przy tym nie przepuszczają światła; przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na szczelność, pojemniki z drewna miewają z nią bowiem problemy; dodatkowo łatwo chłoną one zapachy, dlatego każdy z nich powinien być przeznaczony do jednej, zawsze tej samej przyprawy, aby nie mieszać aromatów.

Praktyczne porady o przechowywaniu w pojemnikach

Aby pojemniki na przyprawy doskonale się prezentowały w kuchni, najlepiej wybrać ich jeden model. Warto je przy tym podpisać, aby bez trudu odnaleźć przyprawę, której właśnie się potrzebuje.

Jedną z ciekawszych opcji może być również zestaw magnetycznych pojemników do przypraw. Doskonale nadaje się on nie tylko do przechowywania w kuchennej szafce, lecz także w szufladzie, ponieważ słoiczki nie przemieszczają się w niekontrolowany sposób.

Niektórzy uważają jednak, że zakup pojemników do przypraw nie jest konieczny i wolą pozostać przy przechowywaniu ich w torebkach. W takiej sytuacji warto przynajmniej zaopatrzyć się w specjalne klipsy lub użyć spinaczy, a przy tym trzymać je w szczelnych, plastikowych pojemnikach, np. tych z zestawu KING. Takie rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zadbać o jakość aromatycznych mieszanek.

Przyprawy w specjalnych pojemniczkach można przechowywać nie tylko na półce bądź w szufladzie, lecz także na stojakach, np. wiszących bądź stojących. Są one zarówno bardzo wygodne, jak i doskonale się prezentują. Dlatego warto wybrać je ze względu na ich praktyczność, a także na design, który powinien pasować do każdej kuchni.

Odpowiedni dobór pojemników na przyprawy z pewnością poprawi jakość przyrządzanych potraw. Dodatkowo domowa kuchnia będzie doskonale wyglądać dzięki ich odpowiedniemu dopasowaniu. Dlatego właśnie warto wybrać je ze szczególną starannością.


Zainteresuje Cię: Moździerz kuchenny – po co nam w kuchni? Jaki jego rodzaj kupić?

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?