Dlaczego ubezpieczenie auta jest takie istotne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Ubezpieczenie auta

Ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe w naszym kraju oraz na terenie Unii Europejskiej. Korzystając z ochrony towarzystw ubezpieczeniowych z oferty CUK Ubezpieczenia, możesz zyskać dodatkowe punkty PAYBACK i dzięki temu jeszcze bardziej obniżyć koszt swojej polisy.

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem pojazdu używanego, czy nie, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe. Przepisy te obowiązują w całej Unii Europejskiej, a niezastosowanie się do nich, wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może spowodować także, że koszty naprawy auta po kolizji sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. A zwykle są to wysokie kwoty. Dlatego jedną z pierwszych czynności związanych z zakupem nowego samochodu stanowi wybór ubezpieczyciela, który pomoże dobrać odpowiednie ubezpieczenie OC.

Kiedy należy wykupić OC samochodu?

OC samochodu musisz wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Zwykle okres ubezpieczenia trwa dwanaście miesięcy, a pomiędzy kolejnymi polisami nie powinno być przerwy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej musi mieć każdy pojazd, nawet ten nieużywany, bez względu na wiek. Posiadając ważne ubezpieczenie samochodu OC, nie musisz martwić się o koszty. Szkody, które powstaną podczas wypadku z twojej winy, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC zadziała w przypadku stłuczki, do której doszło podczas jazdy, przypadkowego przytarcia innego auta (np. stojącego na parkingu) lub wtedy, kiedy zarysujesz sąsiedni samochód podczas otwierania drzwi. Mimo dokonania szkód, jako sprawca nie musisz wówczas płacić z własnej kieszeni, a poszkodowany otrzymuje równowartość kosztów naprawy z towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie samochodu OC działa bez względu na to, kto prowadzi auto w momencie wyrządzenia szkody. Nie ma znaczenia, czy do wypadku lub kolizji doszło, kiedy za kierownicą siedział właściciel samochodu, czy auto zostało pożyczone. Pojazd który porusza się po drodze musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenia OC nie unikniesz nawet w sytuacji, gdy od lat nie wyprowadzałeś auta z garażu. To właściciel samochodu jest zobligowany do tego, by dbać o aktualne ubezpieczenie OC. Nie powinno się unikać tego obowiązku.

O czym powinieneś pamiętać w przypadku stłuczki z innym pojazdem.

5 rzeczy o których musisz pamiętać w przypadku kolizji pojazdów

Dlaczego warto skorzystać z oferty CUK Ubezpieczenia?

Jedną z czołowych firm ubezpieczeniowych w Polsce, która posiada ofertę wielu towarzystw ubezpieczeniowych, jest CUK Ubezpieczenia. Korzystając z ich pośrednictwa, możesz znacznie obniżyć koszt polisy. Jak tego dokonać? Odwiedź jeden z punktów CUK Ubezpieczenia lub wejdź na ich stronę internetową i wybierz ofertę najlepszą dla siebie. W CUK Ubezpieczenia możesz również obniżyć koszt swojej polisy, wymieniając zgromadzone punkty PAYBACK. Aby to zrobić, w trakcie zawierania umowy powiedz o tym doradcy, okaż swoją kartę PAYBACK i wprowadź do czytnika dane autoryzacyjne (datę urodzenia i kod pocztowy). W placówkach CUK Ubezpieczenia możesz także przystąpić do Programu. Wystarczy wziąć od doradcy ubezpieczeniowego pakiet startowy z kartą PAYBACK, a następnie zarejestrować kartę. Chcesz zyskać jeszcze więcej z PAYBACK? Rób zakupy w sklepach partnerskich, okazując kartę PAYBACK i w ten sposób zbieraj punkty. Zgromadzone środki możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody, takie jak akcesoria sportowe, elektronika czy różnego rodzaju gadżety domowe. Przykładowo, za każde 5 złotych wydane w CUK Ubezpieczenia otrzymasz jeden punkt. Liczbę punktów możesz zwielokrotnić, korzystając z kuponów, które znajdziesz na stronie Programu lub w aplikacji. Aby z nich skorzystać, aktywuj kupon, a następnie zrób zakupy zgodnie z ofertą na nim podaną.

Jak kupić tanie ubezpieczenie samochodu?

Jeśli interesuje Cię atrakcyjna oferta ubezpieczenia OC, skontaktuj się z doradcą CUK Ubezpieczenia, który wyszuka i porówna dla Ciebie propozycje wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz również skorzystać z porównywarki - ofert ubezpieczenia auta online, a także korzystać z bonusów za bezszkodową jazdę. Jeśli w trakcie obowiązywania polisy OC nie spowodowałeś żadnej szkody, kolejna składka może być niższa. Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialności za spowodowaną szkodę nie unikniesz nawet wtedy, gdy pożyczysz komuś auto. Dane na ten temat trafiają bowiem do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje te mogą mieć wpływ na wysokość zniżek i skalkulowanie kolejnej składki OC.

Konieczne jest także pilnowanie terminów związanych z polisą OC. Wprawdzie jej obowiązywanie przedłuża się w naszym kraju automatycznie, ale warto zwrócić uwagę na kilka wyjątków. Jeśli chcesz zrezygnować z polisy, powinieneś wypowiedzieć umowę w odpowiednim terminie. Jeżeli składka OC nie została zapłacona w całości, Towarzystwo ma prawo odmówić automatycznego wznowienia polisy. Gdy jesteś nabywcą używanego auta wraz z trwającą polisą OC, możesz korzystać z niej wyłącznie do końca okresu jej obowiązywania. Wówczas ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie. Jeśli tego nie dopilnujesz, możesz narazić się na karę za przerwy w polisach. Zawarcie polisy z datą wsteczną nie jest możliwe.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie roweru – rodzaje, jakie wybrać?

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!