Jak działa karta wielowalutowa? Jak korzystnie płacić za granicą?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Karta wielowalutowa

Jeśli szykujesz się na wyjazd za granicę, nie zawsze musisz iść do kantoru, aby wymienić pieniądze. W zdecydowanej większości krajów zapłacisz kartą, jednak przewalutowanie środków wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz niekorzystnym kursem. Dobrym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa, dzięki której możesz płacić w lokalnej walucie i oszczędzać.

Dane zgromadzone przez Narodowy Bank Polski wskazują, że Polacy chętnie korzystają z kart debetowych, które stanowią aż 80% wszystkich wydawanych środków płatniczych. Posiadanie tego typu karty wystarczy, by wygodnie płacić za granicą i ograniczyć do zera koszty związane z przewalutowaniem transakcji przez bank. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek i będziesz mógł korzystać z tej samej karty zarówno w osiedlowym sklepie spożywczym, jak i podczas egzotycznych wakacji. Jeśli jesteś uczestnikiem Programu, możesz założyć konto w banku, który ma najkorzystniejszą ofertę kart wielowalutowych i otrzymać nawet 10000 punktów PAYBACK do wykorzystania na vouchery i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Czym jest karta wielowalutowa?

Częste wyjazdy za granicę w celach służbowych lub turystycznych to wystarczający argument, by założyć konto walutowe. Dzięki temu nie musisz za każdym razem chodzić do kantoru i zawsze masz przy sobie funty, dolary lub euro. Karta wielowalutowa to nic innego jak produkt finansowy, dzięki któremu twoje konta walutowe pozostają zintegrowane i nie wymagają używania oddzielnych kart. Najprościej mówiąc, do karty debetowej możesz podpiąć kilka rachunków w różnych walutach. Liczba dostępnych walut zależy od oferty wybranego banku. Najczęściej można połączyć ze sobą konta w euro, dolarach i funtach.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa niczym nie różni się od zwykłej karty debetowej. Możesz korzystać z niej podczas zakupów w sklepach internetowych i stacjonarnych, płacić zbliżeniowo lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Nie musisz martwić się, że środki zostaną pobrane z niewłaściwego konta – system automatycznie zidentyfikuje walutę, jaką chcesz zapłacić, jeśli tylko masz wystarczającą ilość środków. Dostęp do konta przez internet pozwala ci regularnie kontrolować saldo i sprawdzać stan każdego rachunku.

Sprawdź jak płacić kartą przez internet >>>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jakie są zalety kart wielowalutowych?

Karty wielowalutowe mają szereg zalet. Należą do nich przede wszystkim:

  • brak dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem środków;
  • wielofunkcyjność – z karty wielowalutowej skorzystasz zarówno w Polsce, jak i za granicą;
  • wygoda – nie musisz przed każdym wyjazdem chodzić do kantoru i martwić się niekorzystnym kursem oferowanym przez bank;
  • niska cena – wydanie i obsługa takiej karty zazwyczaj nic nie kosztuje;
  • dodatkowe bonusy – np. możliwość korzystania z usługi cash back, dzięki której część pieniędzy wydanych na zakupy w określonych punktach handlowych lub usługowych wraca na twoje konto.

Jedyną wadą tego rozwiązania wydaje się fakt, że w ramach kart wielowalutowych możesz połączyć tylko kilka najpopularniejszych walut.

Jak otrzymać kartę wielowalutową?

Aby otrzymać kartę wielowalutową, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale banku. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii, strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Jako uczestnik Programu PAYBACK możesz założyć konto u jednego z naszych partnerów, np. w Alior Banku, Banku Pekao lub PKO BP i otrzymać za to dodatkowe punkty w programie, które później wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe lub karty podarunkowe do wybranych sklepów partnerskich.

Nie musisz składać wniosku o oddzielną kartę. Wystarczy, że poprosisz bank o aktywowanie tej funkcji w ramach twojej karty debetowej. Do tego potrzebne będzie oczywiście konto prowadzone w złotówkach oraz konta walutowe.

O czym powinni pamiętać posiadacze kart wielowalutowych?

Pamiętaj, że brak kosztów związanych z przewalutowaniem dotyczy tylko osób, które mają na koncie walutowym określoną sumę pieniędzy. W praktyce oznacza to, że brak środków na rachunku w euro lub dolarach będzie skutkował pobraniem ich z konta w rodzimej walucie. Musisz więc regularnie sprawdzać stan wszystkich swoich kont.

Co ważne, nie każda usługa w ramach karty wielowalutowej jest bezpłatna. Niektóre banki pobierają wysoką prowizję za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Zanim zaczniesz używać karty wielowalutowej, dokładnie przeczytaj informacje na temat dodatkowych kosztów.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czym jest karta wielowalutowa i jak działa.
  • Dlaczego warto mieć kartę wielowalutową i o czym należy pamiętać podczas korzystania z niej.
  • Jak otrzymać kartę wielowalutową i zgarnąć przy tym punkty PAYBACK – założenie rachunku w jednym z partnerskich banków da ci kilka tysięcy dodatkowych punktów. Możesz wykorzystać je np. na kartę podarunkową Allegro i taniej kupić akcesoria przydatne w podróży.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!