Tablet – jaki najlepiej kupić? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Tablet

Tablet to idealne urządzenie umożliwiające korzystanie z internetu niemal w każdym miejscu. Jest on mniejszy od laptopa, a dzięki temu poręczniejszy, ale też większy od smartfona, tym samym zapewniając większą wygodę podczas korzystania z internetu i przeglądania ulubionych stron.

Obecnie zakup tabletu nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Ceny egzemplarzy, na które warto zwrócić uwagę, zaczynają się od 200 zł. Oczywiście więcej funkcjonalności oznacza wyższą cenę, jednak tablety nieco bardziej zaawansowane technologicznie można kupić już za ok. 500 zł. Osoby takie jak graficy komputerowi, dla których tablet stanowi narzędzie pracy, zwykle wybierają egzemplarze warte kilka tysięcy. Modele te zapewniają taki sam komfort pracy jak na profesjonalnym komputerze.

Kiedy powinieneś poważnie zastanowić się nad kupnem tabletu?

Jednym z powodów zakupu takiego sprzętu może być wykonywany przez ciebie zawód. Szczególnie jeśli to praca kreatywna i w każdej chwili możesz wpaść na ciekawy pomysł, który będziesz chciał zapisać w pamięci komputera. W takim przypadku tablet jest idealnym rozwiązaniem. Urządzenie to bywa również wykorzystywane do rozrywki. Jeśli w czasie podróży chcesz się zrelaksować i obejrzeć film, wtedy najlepiej sprawdzi się tablet. Służy on nie tylko do oglądania filmów, lecz także do czytania książek oraz grania w ulubione gry. Sprzęt, którego cena nie jest szczególnie wysoka, może stanowić świetny prezent dla znajomych. Dodatkowo, kupując tablet u jednego z partnerów PAYBACK, np. w RTV Euro AGD, zyskasz punkty w Programie, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody. Za każde wydane 3 złote otrzymasz 1 punkt.

Na co musisz zwrócić uwagę, kupując tablet?

Kiedy już podejmiesz decyzję o kupnie tabletu, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W przypadku tego typu urządzenia najważniejszy jest komfort korzystania, dlatego zwróć uwagę przede wszystkim na ekran. Przekątna wyświetlacza ma najczęściej 7–10 cali. Oczywiście im większa przekątna, tym lepsza jakość odbioru. To jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest rozdzielczość ekranu. Eksperci uznają, że dla pełnego komfortu korzystania z tabletu nie warto wybierać egzemplarzy, których rozdzielczość jest mniejsza niż 1024 × 600.

Tablet jest urządzeniem przenośnym, dlatego jeden z jego kluczowych elementów stanowi wytrzymała bateria. Chociaż obecnie w wielu środkach komunikacji umieszczone są źródła prądu, warto mieć baterię wytrzymującą przynajmniej 6 godzin intensywnej pracy. Oczywiście na rynku dostępne są również modele, które mogą pracować powyżej 10 godzin.

Przy wyborze urządzenia weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię, a mianowicie to, w jaki sposób najczęściej planujesz korzystać z tabletu – używasz 1–2 aplikacji, czy raczej kilku naraz? Musisz zwrócić uwagę na liczbę rdzeni procesora. Zasada jest bardzo prosta – jeśli sprzęt ma dwa rdzenie, będzie działał bez problemu podczas korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. Producenci tabletów ośmiordzeniowych zapewniają natomiast, że możesz korzystać aż z 8 aplikacji naraz. Co równie istotne – im większa liczba rdzeni, tym większa moc obliczeniowa urządzenia, a co za tym idzie – większa sprawność.


Przeczytaj również: Prezent na Dzień Dziecka – co kupić? Pomysły

Inne istotne cechy decydujące o wyborze tabletu

Zastanawiając się, jaki tablet kupić, zwróć uwagę na kilka dodatkowych elementów. Jednym z nich jest pamięć operacyjna. Minimalny poziom pamięci operacyjnej, który zapewnia płynną pracę, ma tablet z 2 GB RAM. Osoba, która używa takiego urządzenia do pracy, powinna zaopatrzyć się przynajmniej w model z 4 GB RAM.

Kolejna istotna kwestia to system operacyjny. Najpopularniejsze są trzy rodzaje systemów – iOS, Android i Windows. iOS zapewnia bardzo duży wybór różnego rodzaju aplikacji i jest stosunkowo odporny na wirusy. Działa bardzo sprawnie, płynnie i ma dostępne okresowe aktualizacje. Wśród jego wad wymienia się brak możliwości dostosowania systemu do potrzeb użytkownika. Umożliwia to jednak system Android. Jest on bardzo funkcjonalny i oferuje wiele aplikacji. Jego wadą jest natomiast niska odporność na działanie wirusów. I wreszcie system Windows na tablety. Ma on stosunkowo niewielki wybór aplikacji, ale urządzenie działa szybko, sprawnie i jest odporne na wirusy.

Dodatkowe funkcjonalności, które warto brać pod uwagę przy wyborze konkretnego tabletu, to m.in. HDMI. Pozwala to na połączenie sprzętu z innym urządzeniem (np. telewizorem) za pomocą specjalnego kabla. Tablet 3G umożliwia ekspresowy transport danych, w tym tych największych, takich jak zdjęcia czy filmy. NFC lub Bluetooth pozwala na bezprzewodową komunikację z innym urządzeniem znajdującymi się w pobliżu. NFC ma zasięg do 20 cm, natomiast Bluetooth znacznie większy, bo nawet do 100 m.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.