Rodzaje drukarek – charakterystyka i działanie sprzętu

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Rodzaje drukarek

Wyróżniamy cztery typy drukarek współpracujących z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje tego sprzętu. Jaki model najlepiej sprawdzi się w domu? I czy dobrym wyborem do biura będzie drukarka termiczna?


Wybierając drukarkę do domu lub biura, dobrze zapoznaj się z funkcjonalnością i parametrami danego sprzętu. Inny typ urządzenia pozwoli na wydrukowanie czarno-białego tekstu, a inny na drukowanie szczegółowej grafiki lub zdjęć. Przeanalizowaliśmy dostępny na rynku sprzęt i wskazujemy na najważniejsze różnice, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Rodzaje drukarek – czym się kierować przy wyborze sprzętu?

Na rynku dostępne są cztery rodzaje drukarek – atramentowe, laserowe, termiczne i igłowe. Różni je szybkość i rodzaj wydruku, wykorzystanie tonera oraz dodatkowe opcje funkcyjne. Niektóre z modeli zostały wyposażone w skaner i kopiarkę. Dużym uproszczeniem pracy jest opcja dwustronnego wydruku. Bardziej zaawansowany sprzęt wyposażono w kilka podajników, co umożliwia jednoczesne drukowanie wielu dokumentów. Niezwykle przydatną funkcją jest łączność bezprzewodowa. Szukając urządzenia do firmy, warto postawić na model obsługujący różne formaty, np. A3, A4. Doskonałe parametry szybkości i jakości wydruku osiąga drukarka laserowa. Najbardziej poręcznym sprzętem jest model atramentowy i termiczny. Najmniejsze koszty eksploatacji z kolei generują drukarki igłowe i laserowe.

Kluczowa przy wyborze sprzętu jest również jego cena. Podstawowa drukarka atramentowa z funkcją skanera i kopiarki kosztuje do 250 zł. Zakup modelu laserowego to wydatek w wysokości minimum 400 zł. Za podstawowy model drukarki termicznej musimy zapłacić ponad 400 zł, a za igłową – minimum 1000 zł. Szeroką ofertę różnego typu urządzeń znajdziemy u partnerów Programu PAYBACK. Za każde zakupy zyskujemy punkty, które możemy wymienić na nagrody rzeczowe lub wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku za zakupy u stacjonarnych partnerów.


Zainteresuje Cię: Przydatne akcesoria komputerowe – co wybrać?

Drukarki atramentowe – najpopularniejszy sprzęt

Najpopularniejsze rodzaje drukarek to modele atramentowe. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się w warunkach domowych. Za wyborem tego typu urządzenia przemawia atrakcyjna cena, wydajna praca i intuicyjna obsługa. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażono dodatkowo w funkcje kopiarki i skanera. Wybierając drukarkę atramentową, należy pamiętać o regularnym zakupie tuszu. Nieużywany toner niestety dość szybko zasycha, uniemożliwiając wydruk. Z tego powodu najbardziej ekonomiczną opcją jest sprzęt z osobnymi pojemnikami na tusz. W razie zaschnięcia lub braku jednego z kolorów unikniemy konieczności wymiany całego tonera.

Rodzaje i działanie drukarki termicznej

Drukarki termiczne umożliwiają nanoszenie nadruku na różnego rodzaju materiały. Dzięki temu możliwy jest wydruk etykiet, kart plastikowych, fotografii, paragonów. Sprzęt termiczny wyróżnia bardzo szybka praca, wydajność i wysoka jakość wydruku. Urządzenie w zależności od wyboru może działać w jednej z dwóch technologii – termotransferowej lub bezpośredniej.

Bezpośrednia drukarka termiczna nanosi druk na pokryty specjalną warstwą papier. Ten model urządzenia sprawdzi się w przypadku paragonów i etykiet, jednak ze względu na ścieralność i podatność na blaknięcie papieru modele bezpośrednie nie nadają się do druku dokumentów. Drukarki z nadrukiem termotransferowym oferują nadruk kolorowy na specjalnej taśmie, która ściśle pokrywa powierzchnię zadrukowanego papieru. Otrzymany efekt wyróżnia się wysoką odpornością na światło słoneczne, wodę i ścieranie. Druk termotransferowy może być wykorzystywany do pokrywania plastikowych kart, ceramiki i tkanin.


Przeczytaj również: Mysz komputerowa – historia, rodzaje i sposób komunikacji z komputerem. Jaką myszkę do komputera wybrać?

Jak działają drukarki igłowe?

Działanie drukarki igłowej jest bardzo podobne do maszyny do pisania. Tekst lub obraz powstaje w procesie uderzania głowicy ze stalowymi igłami o powierzchnię papieru. Tworzony tekst lub grafika mają formę siatki mikropunktów o regularnej odległości. Drukarki igłowe doskonale sprawdzają się w nadruku papieru wielowarstwowego lub tektury o różnej grubości. Tego typu sprzęt znajduje zastosowanie na halach produkcyjnych, w drukarniach, magazynach i miejscach, gdzie wymagany jest nadruk wielkoformatowy.

Funkcjonalność drukarek laserowych

Drukarki laserowe są najbardziej ekonomicznym wyborem dla firm. Ich funkcjonalność i wydajność docenią też osoby bardzo często drukujące w domu. Ten sprzęt cechuje bardzo szybki czas pracy i wysoka jakość wydruku. Model laserowy doskonale nadaje się zarówno do prostych i czystych tekstów, jak i grafiki. Drukarki laserowe dostępne są również w rozbudowanej opcji, jako sprzęt wielofunkcyjny ze skanerem i kopiarką. W modelach podstawowych kartki należy przekładać samodzielnie, urządzenia wyposażone w opcję dwustronnego druku obracają papier automatycznie.

Z tego artykułu dowiesz się, że

  • Wybór urządzenia do drukowania zależy od wielu czynników.
  • Drukarki atramentowe to doskonały wybór dla osób szukających sprzętu do sporadycznego użytku.
  • Modele z opcją skanera i kopiarki znajdziemy nawet w cenie 250 zł.
  • Użytkownicy wymagający szybkości i wysokiej jakości powinni postawić na urządzenie laserowe. Drukarki igłowe i termiczne to z kolei sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnej firmie.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.