Jak wyczyścić komputer? Skuteczne metody

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Jak wyczyścić komputer

Regularne używanie komputera PC wyposażonego w system Windows i zapisywanie jego pamięci powoduje, że na dysku jest coraz mniej miejsca, a system działa wolniej. Na szczęście jest to proces odwracalny. Dowiedz się, jak wyczyścić komputer.

Na naszych pecetach wciąż przybywa gier, aplikacji lub programów. I bardzo dobrze, bo od tego właśnie jest komputer, by mierzyć się z technologicznymi rozwiązaniami oraz ułatwiać nam pracę i rozrywkę. Kiedy jednak w wyniku instalowania programów na dysku ubywa miejsca, prowadzi to do wolniejszego działania systemu Windows 10. Aby przyspieszyć jego procesy, można sformatować dysk komputera, opróżnić kosz oraz usunąć zbędne aplikacje. Możesz tego dokonać także innymi metodami.

Po co i jak wyczyścić komputer? Czy formatowanie to najlepsza opcja?

Kupując komputer, chcesz, by miał jak najlepsze parametry – szybki procesor, który dostarcza wystarczającą moc obliczeniową, odpowiednią ilość pamięci RAM pozwalającą na płynną pracę sprzętu, duży dysk, na którym zmieszczą się zaawansowane projekty, a także odpowiednią rozdzielczość matrycy. No i system, który sprawnie połączy pracę tych elementów i sprawi, że będziesz mógł polegać na komputerze w każdej sytuacji. Najpierw należy znaleźć miejsce, w którym dokonasz zakupu. Powinien to być racjonalny wydatek, dlatego warto skorzystać z oferty sklepów, które są partnerami PAYBACK. W miejscach oferujących sprzęt elektroniczny, takich jak mediaexpert.pl, Vobis, RTV Euro AGD oraz Media Markt, możesz wybierać spośród bogatej oferty laptopów lub komputerów typu PC. Co więcej, kupując u partnerów PAYBACK, zdobywasz punkty, które później wymienisz na atrakcyjne nagrody dostępne na stronie Programu. Każdy zakupiony w tych sklepach komputer, nawet o najwyższych parametrach, w trakcie użytkowania zaczyna działać coraz wolniej. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić komputer i w ten sposób przywrócić jego świetność. Rozwiązanie najprostsze i najczęściej wybierane to formatowanie. Nie jest to jednak najlepszy sposób na czyszczenie komputera z Windows 10. Dlaczego? Formatując dysk, usuwasz ze swojego sprzętu wiele przydatnych aplikacji i sterowników. Na dodatek to dość długotrwały proces, dlatego warto unikać czyszczenia systemu poprzez jego ponowną instalację. Lepiej zrobić to nieco innymi metodami.

Czyszczenie komputera z Windows 10

Jeśli chcesz, by twój sprzęt znów zachwycał wydajnością i „śmigał”, jak kilka dni po zakupie w sklepie u jednego z partnerów Programu, skorzystaj z narzędzi, które udostępnione są przez system Windows 10. Wówczas na pewno uda ci się odzyskać gigabajty miejsca na dysku i polepszyć parametry laptopa lub komputera osobistego. Czyszczenie komputera z Windows 10 warto rozpocząć od usunięcia niepotrzebnych aplikacji. To te, z których na pewno nie będziesz już korzystać albo pojawiły się na dysku podczas instalacji innych programów. Skorzystaj z systemowego narzędzia, w które wyposażony jest Windows 10. W tym celu przejdź do zakładki „Ustawienia” (jeśli jest to ikona w Centrum Akcji, będzie widniała jako „Wszystkie ustawienia”). Kliknij opcję „System – Aplikacje i funkcje”, a następnie wybierz program z długiej listy i rozpocznij jego deinstalację. Jeśli systemowe narzędzie Windows 10 nie wystarczy, by pozbyć się niechcianych aplikacji, warto wtedy skorzystać z jednego z wielu darmowych i skutecznych programów czyszczących komputer. Pozwoli on pozbyć się pozostałości z dysku i przywrócić świetność laptopa lub peceta. Dotyczy to również programów, które zostały wbudowane w system Windows 10, ale nigdy ich nie używałeś. Wprawdzie dostawca oprogramowania nie uwzględnił takiej możliwości wśród systemowych narzędzi, ale specjaliści polecają programy, które mogą sobie z tym problemem szybko poradzić. To np. darmowa aplikacja 10AppsManager.

Co lepsze: program czyszczący komputer czy systemowe narzędzie?

Oba rozwiązania mają swoje plusy. Bez względu na to, czy chodzi o czyszczenie komputera z Windows 7, czy z nowszymi wersjami systemu, sprzątanie dysku systemowego jest bardzo proste. Czyszczenie dysku C trzeba rozpocząć od wejścia w eksplorator plików i wybranie „Ten Komputer”. Pojawi się tam ikona dysku C, którą należy kliknąć prawym przyciskiem myszy. Następnie z rozwiniętej listy wybierz „Właściwości”, przejdź do zakładki „Ogólne” i uruchom „Oczyszczanie dysku”. Dzięki tej prostej czynności zyskasz dodatkowe miejsce na dysku C, pozbywając się m.in.:

  • tymczasowych plików systemu;
  • zawartości kosza;
  • historii plików użytkownika;
  • raportów i rejestru wpisów;
  • sieciowych plików tymczasowych;
  • raportów błędów systemu.

Przy użyciu tego samego narzędzia można również wyczyścić pliki systemowe (wybierając odpowiednią opcję). Należy jednak mieć świadomość, że wówczas powrót do wcześniejszych wersji systemu może okazać się niemożliwy. Podczas sprzątania zawartości dysków warto również zwrócić uwagę na poziom zaśmiecenia pulpitu. Im więcej plików tam trzymasz, tym większy ma to wpływ na wydajność komputera. W tym przypadku najlepiej przenieść je w jakieś inne miejsce lub do folderu, a na pulpicie trzymać wyłącznie skróty do nich. Przy tych czynnościach możesz oczywiście wspierać się programami czyszczącymi komputer, ale w zupełności wystarczą ci narzędzia systemowe.

Czyszczenie komputera z wirusów

Podłączony do sieci komputer może zostać również zainfekowany wirusami, np. trojanami, które podszywają się pod różnego rodzaju przydatne aplikacje. W rezultacie, nawet o tym nie wiedząc, możesz mieć na komputerze program szpiegowski zbierający wrażliwe dane lub tropiący każdy ruch użytkownika. Robaki mogą także niszczyć cenne pliki lub rozsyłać spam, dlatego tak istotne jest czyszczenie komputera z wirusów. Warto zacząć od przeskanowania urządzenia za pomocą któregoś z darmowych skanerów antywirusowych. Wystarczy go uruchomić z poziomu wyszukiwarki internetowej i poczekać, aż baza wirusów zostanie zaktualizowana. Sprawdzi on wskazane zasoby, spróbuje usunąć szkodniki z dysku i przedstawi efekt w postaci czytelnego raportu. Jeśli taka interwencja okaże się nieskuteczna, można wypróbować jeden z wielu programów antywirusowych dostępnych na rynku. W sklepach oferujących sprzęt elektroniczny i będących partnerami PAYBACK, m.in. w mediaexpert.pl, RTV Euro AGD oraz Media Markt, możesz wybierać spośród bogatej oferty programów antywirusowych. Pamiętaj, że kupując w sklepach partnerskich, zdobywasz punkty, które później możesz wymienić na atrakcyjne nagrody dostępne na stronie Programu.

Komputer da się również wyczyścić, przywracając go do stanu fabrycznego. Zanim się do tego zabierzesz, zrób kopię zapasową danych, wykorzystując do tego narzędzie udostępnione przez system Windows (Ustawienia – Aktualizacje i zabezpieczenia – Kopia zapasowa). Po wykonaniu tej czynności rozpocznij resetowanie komputera i czyszczenie plików (z opcją zachowania plików osobistych lub usunięciem całej zawartości). Z kopią zapasową nie musisz martwić się o efekt. Komputer będzie działał znacznie sprawniej.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.